Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pismo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pismo.
Projekty pouczeń dla podejrzanego, pokrzywdzonego i świadka - wady według RPO
Aktualizacja: 21.11.2019
Zdaniem RPO projekty pouczeń o uprawnieniach i obowiązkach podejrzanego, pokrzywdzonego i świadka w sprawach karnych zawierają wady. Jakich informacji brakuje w proponowanych wzorach? »
Wniosek o przerwy na karmienie dziecka piersią – wzór pisma
Aktualizacja: 04.10.2019
Wniosek o przerwy na karmienie może złożyć pracownica karmiąca dziecko piersią. Zgodnie z Kodeksem pracy praca od 4 do 6 godzin dziennie daje możliwość skorzystania z jednej przerwy, a praca powyżej 6 godzin z dwóch. Jak długie są przerwy na karmienie? Czy można je łączyć? Jak napisać wniosek o przerwy na karmienie? Pobierz wzór pisma. »
Oświadczenie o zaprzestaniu karmienia dziecka piersią
Aktualizacja: 04.10.2019
Pracownica, która karmi dziecko piersią, może korzystać z prawa do płatnych przerw w pracy. Po zaprzestaniu karmienia powinna złożyć do pracodawcy pismo z datą, od której nie będzie już korzystała z przerw na karmienie dziecka. »
Wezwanie do obniżenia ceny ze względu na wadę pojazdu (wzór)
Aktualizacja: 02.08.2019
W jaki sposób należy sformułować pismo, w którym zgłaszamy swoje roszczenia w stosunku do pojazdu, który okazał się być pojazdem wadliwym? Prezentujemy wzór, który może okazać się pomocny, gdy planujemy zgłosić sprzedawcy roszczenie o obniżenie ceny. »
Żądanie usunięcia danych (wzór)
Aktualizacja: 12.06.2018
Zażądaj usunięcia danych, np. gdy uważasz, że ich przetwarzanie jest niezgodne z prawem albo gdy dane nie są już niezbędne do celów, w których zostały zebrane. Jeśli administrator znajdzie podstawę, żeby dane nadal przetwarzać (np. ustali, że jest to niezbędne do realizacji umowy albo wymaga tego od niego obowiązujące prawo), będzie mógł odmówić. »
Wzór cofnięcia pozwu rozwodowego
Aktualizacja: 05.04.2018
Teoretycznie pozew rozwodowy można wycofać aż do momentu uprawomocnienia się wyroku sądu I instancji, jednakże w pewnych okolicznościach może się to okazać trudne albo nawet niemożliwe – wiele zależy od etapu postępowania na jakim zdecydujemy się na wycofanie pozwu oraz od woli drugiej strony. Zobacz przykładowy wzór pisma procesowego cofającego złożony pozew rozwodowy. »
Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa
Aktualizacja: 19.03.2018
Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Tutaj znajdziesz przykładowy wzór pisemnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu. »
Jak napisać skargę na czynności komornika?
Aktualizacja: 13.12.2016
Skargę na czynności komornika może złożyć zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. Pismo to powinno odpowiadać określonym wymogom formalnym. Za skargę na czynności komornika wnosi się opłatę stałą w wysokości 100 zł. »
Zmiany w systemie doręczeń w postępowaniu cywilnym – 2016 r.
Aktualizacja: 17.03.2016
1 kwietnia i 8 września 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która zmieni obowiązujący dotychczas system doręczeń pism w postępowaniu cywilnym. Na czym będą polegały zmiany? »
Aktualizacja: 03.11.2014
W dniu 25 grudnia 2014 roku wchodzą w życie nowe przepisy wprowadzające wzory pism stosowanych w procedurach administracyjnych. Standaryzacja pism ma na celu ułatwienie, m. in. uzyskania wpisów w odpowiednim rejestrze czy wydanie zezwolenia. Czas pokaże czy rzeczywiście nowe przepisy uproszczą życie przeciętnego Kowalskiego czy po raz kolejny wprowadzą wyłącznie chaos i okażą się czczymi obietnicami. »
Jak zorganizować zbiórkę publiczną na nowych zasadach?
Aktualizacja: 21.07.2014
Zbiórka publiczna może odbywać się również bez pozwolenia. Taką zmianę wprowadza nowa ustawa o zbiórkach publicznych, która weszła w życie 18 lipca 2014 r. Pozwolenia na zbiórkę publiczną zostały zastąpione zgłoszeniem do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. »
Przykładowy wzór pozwu w Niemczech
Aktualizacja: 12.08.2013
Pozew rozwodowy tworzony wedle polskiego prawa niewiele różni się od tego tworzonego wedle prawa niemieckiego. Obecnie na konkretnym przykładzie można zobaczyć różnicę już jedynie na etapie pisania powództwa. »
Aktualizacja: 17.07.2012
Każdy Sąd Kościelny ma własną praktykę co do skargi powodowej. Jednak istotne wymogi pozostają takie same. »
Aktualizacja: 22.05.2012
Zawierając umowę strony mogą ułożyć ją w dowolny sposób, co jest rezultatem swobody umów. Należy pamiętać o konsekwencjach prawnych, jakie wiążą się z poszczególnymi rodzajami umów. »
Jakie błędy popełniamy przy składaniu reklamacji? – cz. 2
Aktualizacja: 28.11.2011
Składając reklamację do sprzedawcy powinniśmy pamiętać o kilku niezbędnych czynnościach. Wskazanie żądania, a także podstawy prawnej może nam oszczędzić pewnych niedogodności. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »