reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Świadek > Skutki nieodebrania wyroku sądu pierwszej instancji

Skutki nieodebrania wyroku sądu pierwszej instancji

Nieodebranie wyroku sądu pierwszej instancji przez stronę, która sama uprzednio złożyła wniosek o jego doręczenie wraz z uzasadnieniem, jest sytuacją zdarzającą się w procesie karnym. Zdarzenie takie może mieć bardzo poważne skutki prawne.

Przepisy o doręczeniach stronom pism procesowych (w tym wyroków) są bardzo rygorystyczne i zakładają, iż brak odbioru pisma (nadanego na adres podany do akt przez stronę) oznacza jego doręczenie adresatowi. Doręczenie to następuje wraz z upływem ostatniego dnia, kiedy adresat mógł dane pismo podjąć. W przypadku doręczeń pocztowych jest to zatem czas 14 dni na odebranie tzw. awiza (w tym ponownego awiza)

W dniu 1 lipca 2011 r. listonosz zostawia awizo u Jana K. Awizo jest ponowione 8 dnia tj. 8 lipca. Czas na odebranie awiza Jan. K ma do 14 lipca 2011 r. włącznie. Jeżeli nie odbierze tego awiza, uważa się list za doręczony z upływem 14 lipca 2011 r. (czyli z upływem ostatniego dnia, kiedy ów list mógł podjąć)

Skutki braku odbioru wyroku

Zasadniczym skutkiem braku odbioru wyroku sądu pierwszej instancji będzie to, iż z ostatnim dniem kiedy wyrok ten mógł być podjęty, zacznie biec termin do złożenia apelacji (termin czternastodniowy). Istnieją wówczas następujące możliwości:

  1. jeżeli adresat wie o nieodebranym wyroku, to ma czas na złożenie apelacji, a odpis wyroku może odebrać w sądzie (choć fakt ten nie zmieni tego, iż termin na wniesienie apelacji jest w toku). Innymi słowy, w takiej sytuacji dana osoba jeszcze “nie jest na straconej pozycji” I może złożyć apelację (byleby w terminie 14 dni od fikcyjnego doręczenia);
  2. jeżeli adresat nie wie o nieodebranym wyroku i nie dowie się o tym fakcie w okresie płynącego terminu do wniesienia apelacji – straci on szansę na jej wniesienie. Wyrok może się wówczas uprawomocnić (jeżeli nie zaskarżą go inne strony procesu).

Zobacz również: Doręczanie pism procesowych

Co można zrobić w takiej sytuacji?

Zasadniczo nie ma możliwości “odkręcenia” sytuacji i zapobieżenia zastosowania fikcji doręczenia. Istnieje jednak pewna “deska ratunku” w postaci wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji. Zasady wnoszenia takiego wniosku reguluje art. 126 i nast. KPK.

Głównym założeniem instytucji przywrócenia terminu jest to, że jeżeli strona bez własnej winy uchybiła terminowi zawitemu (a taki jest termin do wniesienia apelacji) to sąd na jej wniosek (złożony w terminie 7 dni od ustania przeszkody) to sąd na jej wniosek może ów termin przywrócić. Warunkiem rozpoznania takiego wniosku jest to, aby wraz z jego złożeniem dokonana była czynność, której nie dokonano (czyli trzeba złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji wraz z samą apelacją).

Reasumując, jeżeli to nie z winy strony doszło do sytuacji, w której wyroku nie odebrano, a przez to apelacja nie została wniesiona w terminie – istnieje możliwość złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji.

Krystyna Z. mieszka sama i w dniu 15 maja 2011 r. miała wypadek samochodowy, wskutek którego leżała 2 miesiące nieprzytomna. Wyszła ze szpitala w dniu 15 lipca 2011. Nikt nie odbierał za nią poczty. Jeżeli z dniem 25 czerwca dokonała się fikcja prawna doręczenia wysłanego jej wyroku, to od dnia 15 lipca Krystyna Z/. ma czas 7 dni na złożenie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji.

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje możliwość przywrócenia terminu do wniesienia apelacji.
Istnieje możliwość przywrócenia terminu do wniesienia apelacji.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama