REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie błędy popełniamy przy składaniu reklamacji? – cz. 2

Redakcja
Błędy, które popełniamy przy składaniu reklamacji?
Błędy, które popełniamy przy składaniu reklamacji?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Składając reklamację do sprzedawcy powinniśmy pamiętać o kilku niezbędnych czynnościach. Wskazanie żądania, a także podstawy prawnej może nam oszczędzić pewnych niedogodności.

Reklamacja na piśmie

REKLAMA

Składając reklamację warto też zawczasu wykazać się ostrożnością. Stąd też najlepiej wszystkie czynności związane z reklamowaniem produktu dokonywać na piśmie. Co więcej, sporządzając reklamację na piśmie warto zadbać też o drugi egzemplarz (odpis reklamacji), który zostawimy dla siebie. Przy składaniu reklamacji warto poprosić sprzedawcę o potwierdzenie odbioru na obydwu pismach (i tym przeznaczonym dla nas i tym dla sprzedawcy).

REKLAMA

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim od daty złożenia reklamacji liczy się termin, w którym sprzedawca ma obowiązek odpowiedzieć. Zgodnie z art. 8 par. 3 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej sprzedawca musi tego dokonać w terminie 14 dni. Po bezskutecznym upływie tego terminu możemy domagać się uwzględnienia reklamacji. Upływ 14 dni będzie oznaczał, że sprzedawca nie może nam już odmówić. W takim przypadku dysponowanie odpisem złożonej reklamacji, potwierdzającym złożenie pisma w danym terminie będzie naszym istotnym argumentem.

Należy pamiętać jednak, że 14-dniowy termin jest przeznaczony na odpowiedź nie na załatwienie reklamacji. W tym terminie sprzedawca powinien odpowiedzieć, czy reklamację przyjmuje czy odrzuca. Naprawa lub wymiana powinna być dokonana w odpowiednim terminie.

Zobacz: Jak sporządzić reklamację do sprzedawcy?

Jakie roszczenia

Mówiąc o naprawie lub wymianie przechodzimy do chyba najistotniejszego błędu, który popełniają konsumenci. Wielu z nas z samego faktu zaistnienia wady zakupionej rzeczy sądzi, iż automatycznie może „zrezygnować” z rzeczy i zażądać zwrotu zapłaconej ceny. Otóż jest to nieprawda. Zgodnie z przepisem art. 8 wymienianej ustawy w przypadku zaistnienia niezgodności towaru z umową (jest to termin ustawowy, który oznacza m.in. zaistnienie wad produktu) konsumenci mogą domagać się bezpłatnej naprawy lub wymiany towaru. Wybór między tymi roszczeniami należy do konsumenta. Uprawnienie do „rezygnacji” z umowy, które w terminologii prawnej określane jest jako odstąpienie od umowy jest możliwe tylko w określonych sytuacjach (np. gdy sprzedawca źle załatwił reklamację, naprawa lub wymiana jest niemożliwa albo pociągałaby za sobą zbyt duże niedogodności dla konsumenta).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jakie błędy popełniamy przy składaniu reklamacji - cz. 1

REKLAMA

Wobec powyższego, pisząc w reklamacji, iż żądamy zwrotu pieniędzy, tym samym pozbawiamy się istotnego prawa, jakim jest prawo wyboru naszego żądania. W treści reklamacji to bowiem konsument może zdecydować, czy powinna być ona załatwiona przez naprawę albo wymianę. W wielu przypadkach to drugie roszczenie jest o wiele korzystniejsze, niż naprawa. Tymczasem domagając się roszczenia, które nam na tym etapie nie przysługuje, tak naprawdę wybór pozostawiamy sprzedawcy.

Reklamując z ustawy możemy zażądać bezpłatnej naprawy albo bezpłatnej wymiany. Żądanie zwrotu pieniędzy, czyli odstąpienie od umowy jest możliwe dopiero w przypadku, gdy sprzedawca źle wykona reklamację (np. nie naprawi produktu) albo gdy naprawa albo wymiana narażałaby konsumenta na znaczne niedogodności.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ZUS powinien przeliczyć emeryturę i wyrównanie po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Adwokat prezentuje przykład na konkretnych kwotach

Po kilku miesiącach obowiązywania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. w sprawie SK 140/20 można już pokusić się o pewne podsumowania, a także wskazać, jak w praktyce powinien funkcjonować ten wyrok.

Czy na cukrzycę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności jest kluczowym dokumentem uprawniającym do wielu ulg i świadczeń. Czy mogą je uzyskać również osoby, chorujące na cukrzycę? To temat dość obszerny i trudny. W artykule podajemy najważniejsze informacje.

Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek rodzinny przysługuje po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość kryterium dochodowego, tak jak wysokość zasiłku rodzinnego, podlega weryfikacji co trzy lata. Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego 2025 r. i 2026 r.?

Ile obecnie wynosi zasiłek rodzinny?

Zasiłek rodzinny jest jednym ze świadczeń rodzinnych, który przysługuje po spełnieniu określonych kryteriów. W 2024 r. wysokość zasiłku rodzinnego podlegała weryfikacji. Ile obecnie wynosi zasiłek rodzinny?

REKLAMA

Czy sobota to dzień ustawowo wolny od pracy?

Dniami ustawowo wolnymi od pracy są dni, wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Część dni ustawowo wolnych od pracy ma stałe terminy, inne zaś są świętami ruchomymi. Jakie to dni? Czy sobota jest dniem ustawowo wolnym od pracy?

Popełniłeś ten błąd? Możesz za to słono zapłacić. Pracodawca może obciążyć pracownika kosztami jego działań. Jakie są zasady?

Komputer i telefon to obecnie podstawowe narzędzia pracy wielu pracowników. Czasami jednak korzystając z nich, łatwo wpaść w kłopoty. W takich przypadkach może się zdarzyć, że pracownik słono zapłaci za swój błąd.

Renta wdowia: Ile można otrzymać? ZUS wyjaśnia szczegóły świadczenia

Ile wynosi renta wdowia i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? ZUS szczegółowo wyjaśnia zasady i odpowiada na najczęstsze pytania. Sprawdź i dowiedz się, co należy zrobić, aby uzyskać wypłatę!

Najbliższe dni wolne od szkoły

W pięciu województwach rozpoczęły się już ferie zimowe. Chodzi o następujące województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. Oznacza to, że uczniowie z tych terenów pójdą dopiero do szkoły od poniedziałku, 3 lutego 2025 r. Kiedy uczniowie z kolejnych województw rozpoczynają ferie zimowe?

REKLAMA

ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT za 2024 rok

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że rozpoczął wysyłkę około 10,4 mln deklaracji podatkowych PIT za 2024 rok. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego.

W tej sytuacji pracownik nie dostanie pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych. Dlaczego? Bo tak jasno wynika z przepisów

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje rekompensata. Jednak nie zawsze. W pewnych sytuacjach pracodawca nie zapłaci pracownikowi, mimo że przepracuje w ciągu dnia więcej niż 8 godzin.

REKLAMA