Kategorie

Jak napisać skargę powodową?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Skarga powodowa.
inforCMS
Każdy Sąd Kościelny ma własną praktykę co do skargi powodowej. Jednak istotne wymogi pozostają takie same.

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. wyraźnie reguluje, kiedy sprawa może zostać nie przyjęta do kościelnego procesu o nieważność małżeństwa (kan. 1505 §2 KPK). Zagadnienie to związane jest właśnie ze schematem pozwu, z wymogami, które winien on spełniać.

Oczywiście każdy Sąd ma pod tym względem swoją własną praktykę, co do skargi, tj. gdy chodzi o istotne wymogi to są one takie same, jedynie mogą różnić się w niuansach. Warto zabrać także je pod uwagę, aby potem nie być zobowiązanym do jakiejś korekty, co wiąże się z czasem czy zupełnie niepotrzebnie z dodatkowym stresem. Te różnice w konstrukcji pozwów dotyczą przykładowo: ilości stron, wielkości marginesów, ale także podawanych w nich informacji (takich jak np. numery telefonów stron, miejsce i czas ich chrztu, dokładny adres parafii itp.), wymaganych załączników (metryki chrzcielne stron itp.).

Zobacz także: Wybór sądu w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

W niniejszym artykule skoncentrujemy się jednak na istocie, a zatem na tych niektórych elementach, które winna posiadać każda skarga.

Pozew, jak każde pismo formalne, winien mieć dokładne: dane przyszłej strony powodowej (przede wszystkim: imię, nazwisko, a w przypadku kobiety, jej nazwisko panieńskie, adres zamieszkania, (ja radzę przy tym zawsze podanie także adresu zameldowania, gdy różni się od pierwszego, pomijam kwestię, gdy strona podaje inny adres z racji jakiejś uzasadnionej obawy przed przyszłą stroną pozwaną). Następnie: miejscowość, data; podpis; adres Sądu; dane przyszłej strony pozwanej (w przypadku, gdy istnieje jakaś trudność w uzyskaniu adresu, gdyż nie jest on zupełnie znany i informacji tej nie możemy uzyskać w najbliższym środowisku strony pozwanej, pozostaje nam załączenie informacji z Centralnego Biura Adresowego, iż osoba taka nie posiada ani tymczasowego, ani stałego miejsca zamieszkania); dowody; i naturalnie istotną treść.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Reklama

Przez moment chciałabym skoncentrować się zwłaszcza na istocie treści powództwa. Dobrze byłoby, aby strona już poprosiła o wszczęcie procesu o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa z konkretnego tytułu (tytułów), aby do jego (ich) kontekstu dostosować treść skargi. Jak obserwuję, w praktyce są sprawy, które bronią siebie same, strona opisując przykładowo prawdziwy alkoholizm u współmałżonka  niemal intuicyjnie zawiera w skardze wszystkie prawem wymagane komponenty niezdolności natury psychicznej, pod którą to niezdolność podchodzi m. in. choroba alkoholowa.

Mogą jednak pojawić się problemy, gdy nie jeden tytuł, ale kilka jest zasadnych, gdy tymczasem strona koncentruje się na opisie jednego z nich (może mieć miejsce przy tym sytuacja, kiedy strona wychodzi z założenia, iż musi udowodnić „winę” swojego współmałżonka, siebie zaś bronić, opisuje zatem problemy, których sprawcą był współmałżonek, zapominając o problemach, których  przyczyną był on /ona/ sam /sama/).

Reklama

W końcu może pojawić się problem w udowodnieniu jakiejś przyczyny, tj. jej zasadności, gdy strona czy nie zdaje sobie sprawy z doboru odpowiedniej terminologii (dotyczy to przykładowo wszystkich rodzajów symulacji; tam często strony używają niewłaściwej nomenklatury typu: pogląd, zdanie współmałżonka, zamiast koncentrować się na jego akcie woli), czy z wymogów muszących być spełnionymi w obrębie danego tytułu (np. zamiast opisać problemy już z okresu przedślubnego, strony skupiają się, zresztą po doświadczeniu nabytym z rozprawy cywilnej, na ostatnim okresie trwania wspólnoty małżeńskiej).

Przy konstruowaniu skargi nie polecam stosowania ogólników (np. pozwany /-a/ zachowywał się egoistycznie), ale przy ich już przytoczeniu, podaniu równoczesnym przykładów na ich poparcie. Podobnie przedstawia się sprawa, gdy strona chce wskazać na jakieś zaburzenie u strony przeciwnej, wówczas sugeruję, skonfrontowanie swojego doświadczenia ze współmałżonkiem z teoretycznym, naukowym przedstawieniem tegoż problemu, naturalnie nie celem „przekopiowania” wiedzy, naukowego rozważania do swojej skargi, ale celem „ubrania” tejże wiedzy w przykłady już z własnego życia, konkludując na końcu o zasadności swoich sugestii. Słowem, każde zdanie, słowo zawarte w skardze musi być dokładnie przemyślane, aby w przypadku odpowiedzi na pozew od strony pozwanej, móc z łatwością odrzucić jej zarzuty.

Naturalnie podane powyżej wskazówki w niektórych miejscach mogą okazać się zupełnie niepotrzebne; jednak moim celem jest ukazanie, że skargi winny być przemyślane i dopracowane.

Zobacz także: Załączniki do skargi powodowej

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.