Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu postanowienie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące postanowienie.
Zażalenie na bezczynność organu
Aktualizacja: 02.05.2012
Organom administracji publicznej wielokrotnie zdarza się naruszać ustawowo określone terminy dla załatwiania wnoszonych do nich spraw. Często organy rozpoznają sprawy przewlekle, niejednokrotnie jednak organ nie podejmuje żadnych działań, pozostawiając sprawę bez załatwienia. W takiej sytuacji, wiele osób zadaje sobie pytanie odnośnie kroków, które mogliby podjąć w związku z bezczynnością organu w ich sprawie. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie. »
Postępowanie spadkowe - vademecum
Aktualizacja: 28.07.2011
W jaki sposób przeprowadzić postępowanie spadkowe? Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Kiedy przyjąć, a kiedy odrzucić spadek? Odpowiedzi w naszym krótkim poradniku. »
Aktualizacja: 12.10.2018
Nabycie spadku możemy poświadczyć w sądzie lub u notariusza. Należy pamiętać, że nie zawsze sprawy spadkowe załatwimy w kancelarii notarialnej. Podpowiadamy kiedy zdecydować się na notarialne poświadczenie dziedziczenia, a kiedy konieczne będzie postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. »
Jakie orzeczenia może wydać wojewódzki sąd administracyjny?
Aktualizacja: 31.03.2011
Sąd administracyjny może wydać wyrok lub postanowienie. Możesz odwołać się od każdego wyroku i niektórych postanowień wydanych w Twojej sprawie przez wojewódzki sąd administracyjny. Jakie rozstrzygnięcie w Twojej sprawie może zawrzeć w wyroku wojewódzki sąd administracyjny? »
Jakie są warunki zaskarżania decyzji lub postanowień?
Aktualizacja: 31.03.2011
Sąd administracyjny orzeka w sprawach skarg na decyzje administracyjne, a także niektóre postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, egzekucyjnym lub zabezpieczającym w administracji. »
Zażalenie na postanowienie sądu [w postępowaniu karnym]
Aktualizacja: 14.12.2011
Zażalenie to środek odwoławczy przysługujący na określone kategorie postanowień w postępowaniu karnym. »
Zażalenie na postanowienie sądu [w postępowaniu cywilnym]
Aktualizacja: 14.12.2011
Zażalenie to środek odwoławczy przysługujący od postanowień sądu zapadłych w pierwszej instancji. »
Kiedy sąd wydaje postanowienia
Aktualizacja: 06.08.2010
Sąd wydaje postanowienia, jeżeli Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje wydania wyroku lub nakazu zapłaty. Postanowienia są wydawane w kwestiach proceduralnych. W postępowaniu nieprocesowym wydaje się również w formie postanowień orzeczenia merytoryczne. »
Aktualizacja: 06.08.2010
Postępowanie nieprocesowe to tryb postępowania, w którym rozpoznawane i załatwiane są sprawy z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego wymienione bezpośrednio w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz sprawy wskazane w ustawach szczegółowych. W postępowaniu nieprocesowym nie występuje spór o prawo. Stanowi on równorzędny do procesu tryb postępowania rozpoznawczego. »
Odwołanie od decyzji administracyjnej
Aktualizacja: 02.06.2011
Organy administracji wydają rozstrzygnięcia w formie decyzji. Mamy więc decyzję o pozwoleniu na budowę, decyzję o zameldowaniu, decyzję o wydaniu koncesji. Co jednak zrobić gdy jesteśmy niezadowoleni z wydanej decyzji. »
Co to jest ugoda administracyjna?
Aktualizacja: 03.08.2011
Sprawy urzędowe załatwiane są nie tylko poprzez wydane decyzje czy postanowienia. Kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza zawieranie ugody w trakcie postępowania pomiędzy stronami. »
Co to jest doręczenie zastępcze?
Aktualizacja: 03.08.2011
Doręczane nam z urzędu pisma, postanowienia bądź decyzje nie zawsze są dla nas dobre, często boimy się je odebrać mając nadzieję, że jeśli nie odbierzemy, to dana decyzja czy postanowienie nie będzie nas obowiązywać. Niestety tak nie jest. »
Aktualizacja: 03.08.2011
Drugim, zaraz po decyzji, aktem wydawanym przez organ administracji jest postanowienie. Podstawowa różnica między postanowieniem a decyzją jest taka, że postanowienie nie rozstrzyga co do istoty sprawy, a jedynie co do wypadkowych kwestii wynikłych w trakcie trwania postępowania. »
Jaki czas ma organ na wydanie decyzji?
Aktualizacja: 12.10.2018
Organy samorządu terytorialnego większości rozstrzygnięć dokonują w formie decyzji administracyjnej. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego organ ma określony czas na wydanie decyzji. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »