REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki czas ma organ na wydanie decyzji?

Łukasz Matys
Zgodnie z przepisami organ powinien wydać decyzję w najkrótszym możliwym czasie.
Zgodnie z przepisami organ powinien wydać decyzję w najkrótszym możliwym czasie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Organy samorządu terytorialnego większości rozstrzygnięć dokonują w formie decyzji administracyjnej. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego organ ma określony czas na wydanie decyzji.

Kwestię wydawania decyzji administracyjnych reguluje kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.). Tam należy szukać odpowiedzi na pytania dotyczące wydawania decyzji.

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Wszczęcie postępowania

Postępowanie administracyjne wszczyna się na wniosek lub z urzędu. Przy czym zasadą jest wszczynanie postępowania na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Datą wszczęcia postępowania jest data doręczenia organowi wniosku. Od tego też terminu liczy się czas na wydanie decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terminy

Zgodnie z przepisami organ powinien wydać decyzję w najkrótszym możliwym czasie. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które można rozstrzygnąć w oparciu o przedstawione przez stronę dowody. Dowody załącza się do wniosku.

Jeżeli organ musi przeprowadzić postępowanie dowodowe (zgromadzić dowody) wtedy na wydanie decyzji ma jeden miesiąc.

Jeżeli natomiast sprawa jest bardzo skomplikowana to organ ma aż 2 miesiące na wydanie decyzji.

Sprawy odwoławcze organ powinien rozpatrzyć w ciągu 1 miesiąca.

Przekroczenie terminów

Co jednak w sytuacji gdy organ nie dotrzyma terminu? Przewidziane w kodeksie terminy mają charakter jedynie instrukcyjny. Tak więc po jego przekroczeniu nie można domniemywać, że została wydana decyzja zgodna z treścią żądania lub odmowna.

W takiej sytuacji organ popada jedynie w zwłokę a strona ma dodatkowe uprawnienia.

Jeżeli organ nie dochowa terminu powinien zgłosić to stronie. Jednocześnie powinien wyjaśnić z jakich powodów nie wydał decyzji w określonym czasie a także podać nowy termin na jej wydanie.

Uprawnienia strony

W wypadku nie załatwienia sprawy w terminie ustawowym strona może wnieść skargę do organu wyższego stopnia. Organy wyższego stopnia określa kodeks postępowania administracyjnego jak również ustawy szczególne.

Jeżeli organ wyższego stopnia uzna zażalenie za uzasadnione wtedy wszczyna postępowanie wyjaśniające. Wyznacza on również dodatkowy termin na załatwienie sprawy. Postępowanie wyjaśniające natomiast służy ustaleniu przyczyn z powodu których nie wydano decyzji w terminie. W trakcie tego postępowania ustala się również winnych nie załatwienia sprawy.

Organ wyższego stopnia może ukarać pracownika, z którego winy nie wydano decyzji.

Podsumowanie

W postępowaniu administracyjnym strona nie ma zbyt wielu możliwości wpływania na czas załatwienia sprawy. Co fakt, kodeks postępowania administracyjnego podaje w jakich terminach powinna być wydana decyzja. Jednakże są to terminy jedynie instrukcyjne. Stanowią one wskazanie dla organu jednak w żaden sposób go nie wiążą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA