REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wnosić o odpis dokumentów sądowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uwierzytelniony odpis postanowienia, czy wyroku sądowego bywa czasem niezbędny do udowodnienia swojego prawa- np. tytułu własności nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia. Często wymagany jest także oryginał dokumentu, lub jego uwierzytelniony odpis.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Koszty: zmienne, zależne od ilości stron dokumentu (6zł x strona A4)

Wymagane dokumenty: brak

Krok 1: zbieramy informacje.

Uzyskanie odpisu dokumentu wymaga od nas podania sygnatury sprawy w ramach której został wydany (np. I C 456/07, IX GNc 10/06 itp.). Sygnatura sprawy znajduje się na każdym piśmie skierowanym do nas przez Sąd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sygnatury mogą się zmieniać w trakcie postępowania. Starajmy się podawać sygnaturę najbardziej aktualną. W przypadku wątpliwości, spróbujmy zadzwonić do sekretariatu wydziału.

Jeśli nie mamy sygnatury, zadzwońmy do wydziału sądu w którym toczyła się nasza sprawa. Tam podając nazwiska/ firmy stron, lub wnioskodawców (w zależności od typu sprawy) uzyskamy aktualną sygnaturę naszej sprawy.

Numery telefoniczne sądów dostępne w Internecie, lub na infolinii TP S.A. 118 913

Do niektórych sądów praktycznie nie da się dodzwonić. Jeżeli w ciągu dnia nikt nie odbiera telefonu, lub linia jest podejrzanie długo zajęta, niestety konieczna będzie wizyta osobista.

Spróbujmy również ustalić ile stron zajmuje wnioskowany przez nas dokument (jeżeli nie pamiętamy) pozwoli nam to uniknąć potrzeby uzupełniania wniosku

Krok 2: piszemy wniosek

Pisząc wniosek o wydanie odpisu, zachowujemy wszystkie zasady dotyczące pism procesowych. Tj.

  • Musimy przedstawić dane stron, lub uczestników postępowania
  • Oznaczyć sąd, wraz z wydziałem (np. Sąd Okręgowy w Warszawie, I Wydział Cywilny, al. Solidarności 127, 00-898 Warszawa)
  • Podać sygnaturę sprawy
  • Oznaczyć pismo jako „wniosek o wydanie odpisu…..”
  • W piśmie wskazać, iż wnosimy o wydanie odpisu postanowienia/wyroku/nakazu zapłaty/ugody sądowej z dnia…. Wydanego w sprawie o sygnaturze akt… przez Sąd…. w….
  • Wnieść o doręczenie odpisu pocztą (chyba że planujemy odebrać go osobiście)
  • Podpisać wniosek

Krok 3: opłacamy wniosek

Wniosek możemy opłacić: w znakach sądowych, lub bezpośrednio przelewem na rachunek sądu. Znaki sądowe możemy kupić w każdym sądzie w kasie, oraz w niektórych bankach.

Znaki naklejamy poniżej tekstu, lub na drugiej stronie wniosku, opłacając 6 złotych za każdą rozpoczętą stronę dokumentu.

W tej samej wysokości opłacamy wniosek za pomocą przelewu.

W takim wypadku musimy do wniosku dołączyć dowód wpłaty. Dopuszczalny jest wydruk z rachunku internetowego.

Krok 4: składamy wniosek.

Sporządzony, podpisany i opłacony wniosek składamy w biurze podawczym sądu.

Przygotujmy dwie kopie wniosku, na drugiej powinniśmy otrzymać prezentatę: Pieczęć Sądu wraz z datą przyjęcia wniosku i ilością załączników.

Aby skutecznie wnieść wniosek musi go podpisać osoba do tego upoważniona tj. Występująca w postępowaniu jako strona bądź uczestnik. Wyjątkiem jest składanie pisma przez pełnomocnika.

Polska procedura nie wymaga jednak żadnego upoważnienia ani pełnomocnictwa dla osoby składającej wniosek w czyimś imieniu. Możemy więc przekazać nasz wniosek dowolnej osobie i będzie mogła skutecznie wnieść nasze pismo.

Wniosek można również wysłać na adres sądu (z oznaczeniem wydziału) listem poleconym.

Krok 5: odbiór odpisu

REKLAMA

Odpis możemy co do zasady otrzymać drogą pocztową. Jeśli jednak zależy nam na czasie powinniśmy zaznaczyć na wniosku, iż chcemy go uzyskać osobiście. Następnie 1-2 dni po złożeniu wniosku, zadzwońmy do sekretariatu właściwego wydziału i umówmy się na odbiór.

Praktyka sądów jest niejednorodna jeśli chodzi o upoważnianie osób do obioru uwierzytelnionych dokumentów. Czasem wystarczy zwykłe pisemne upoważnienie. Czasem będziemy musieli stawić się osobiście.

UWAGI:

- musimy liczyć się z dłuższym oczekiwaniem jeżeli akta naszej sprawy zostały zarchiwizowane

- upoważnienie kogoś do odbioru pisma może być utrudnione (odebrać pismo jako pełnomocnik mogą co do zasady: pracownik, dzieci, lub rodzice strony). Choć praktyka sądów jest tu niejednorodna.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

REKLAMA

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

REKLAMA