| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Postępowanie spadkowe - vademecum

Postępowanie spadkowe - vademecum

W jaki sposób przeprowadzić postępowanie spadkowe? Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Kiedy przyjąć, a kiedy odrzucić spadek? Odpowiedzi w naszym krótkim poradniku.

Piszemy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Wniosek składa się w sądzie rejonowym właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie odpisy skrócone akt stanu cywilnego. Pamiętajmy o uiszczeniu opłaty, która wynosi 50 zł.

Jeżeli od otwarcia spadku nie upłynęło jeszcze sześć miesięcy, to należy przed sądem złożyć oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku. Złożenie takiego oświadczenia podlega opłacie 50 zł.

Zobacz również: Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy?

Gdy piszemy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu, powinniśmy dołączyć do niego oryginał testamentu.

Zobacz również:  Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu?

Istnieje możliwość odwołania się od postanowienia. W tym celu należy do sądu wnieść apelację w terminie 21 dni. Jeżeli apelacji nie wniesie żaden z uczestników postępowania, orzeczenie się uprawomocnia.

Zobacz również: Apelacja od postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Przyjęcie lub odrzucenie spadku

W ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania może on spadek przyjąć wprost bądź przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, może też spadek odrzucić.

Zobacz również: Jak przyjąć lub odrzucić spadek?

Proste przyjęcie spadku oznacza, iż spadkobierca przyjmuje spadek bez ograniczeń. Odpowiada więc swoim majątkiem za ewentualne długi spadkowe, jakimi obciążony jest majątek spadkowy.

Zobacz również: Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza skutkuje tym, iż spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości wartości spadku.

Zobacz również: Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis

W przypadku odrzucenia spadku, warto pamiętać o tym, że odrzucony udział spadkowy udział spadkowy przechodzi na zstępnych (dzieci) spadkobiercy. Jeżeli dzieci są one pełnoletnie, mogą taki spadek odrzucić samodzielnie. W przeciwnym razie – powinni to za nich zrobić rodzice.

Zobacz również: Odrzucenie spadku przez małoletniego

Przyjęcie lub odrzucenie spadku może nastąpić zarówno przed sądem, jak i przed notariuszem.

Uchylenie lub zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku. Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany.

Zobacz również: Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Zobacz również serwis: Postępowanie spadkowe

Zobacz również: Darmowa porada prawna na naszym Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »