REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pacjenta, Ciąża

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jesteś chory lub Twoje dziecko ma gorączkę, a przychodnia POZ odmawia Ci przyjęcia do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

Depresja okołoporodowa. Dlaczego tak mało zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży, połogu i po stracie?

Depresja okołoporodowa dotyczy bardzo wielu kobiet. Tymczasem ponad 70 proc. matek, które urodziły dziecko w latach 2019-2024 nie miało przeprowadzonej obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia tej choroby. 

Dane o ciąży w Systemie Informacji Medycznej. Teraz trafiają obowiązkowo, a będą na wniosek kobiety

Od października 2022 r. wpisywanie danych o ciąży do Systemu Informacji Medycznej (SIM)  jest obowiązkowe. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, który zakłada, ze informacja o ciąży trafi do SIM wyłącznie na wniosek pacjentki. Zmiana ta najprawdopodobniej wejdzie w życie jeszcze w 2024 roku - z dniem następującym po dniu ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. 

1000 zł z tytułu urodzenia się dziecka od 1 listopada 2024 r.

Wśród świadczeń rodzinnych znajduje się także jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Od 1 listopada 2024 r. będzie wynosiła 1000 zł. Sprawdź, komu przysługuje. Jakie warunki trzeba spełniać, by uzyskać zapomogę. Kiedy należy złożyć wniosek.

REKLAMA

Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Czy można zwolnić kobietę w ciąży? Jakie przepisy dają ochronę kobiet w ciąży? Ciąża w okresie próbnym? Co w sytuacji, gdy pracownica dowiaduje się o ciąży w trakcie okresu wypowiedzenia umowy o pracę?

Zwolnienie kobiety w ciąży jest możliwe. W jakich sytuacjach pracodawca może to zrobić?

Pracownice w ciąży są objęte szczególną ochroną wynikającą z prawa pracy. Zwolnienie jest możliwe w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz z winy pracownicy, za zgodą związku zawodowego. Przepisy szczegółowo regulują te sytuacje.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

REKLAMA

Bezpłatne badania prenatalne dla każdej ciężarnej, bez względu na wiek

Teraz każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek, może wykonać bezpłatne badania prenatalne na NFZ. Jakie to badania? Kto na nie kieruje? Co to są badania inwazyjne i nieinwazyjne? 

Przedłużenie umowy o pracę do czasu porodu – w jakim przypadku

Kodeks pracy zawiera szereg przepisów zapewniających ochronę ciężarnym pracownicom. Jednym z takich uprawnień jest przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu. Kiedy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy?

Ciąża w 2024 r. a koniec umowy o pracę. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę?

Co się dzieje, gdy pracownica jest w ciąży, a jej umowa o pracę zbliża się do końca? Czy pracodawca może wypowiedzieć, rozwiązać umowę o pracę w okresie ciąży? Co z okresem urlopu macierzyńskiego pracownicy? 

Pozorna umowa o pracę a ZUS

Pracodawca decyduje o zatrudnieniu i zwolnieniu - nie sąd, nie ZUS, więc nie ma np. zakazów zawierania umowy o pracę z kobietą w ciąży, celem objęcia ją ochroną ubezpieczeniową. To ważny aspekt swobody działalności gospodarczej, ponieważ sądy nie są uprawnione do badania, czy zmiany w zakresie zatrudnienia były potrzebne i celowe, ponieważ decyzja o ich przeprowadzeniu należy wyłącznie do autonomii zarządczej pracodawcy i nie podlega ocenie sądu. Sądy nie mogą oceniać zasadności polityki zatrudnienia pracodawców i kontroli ekonomicznej podejmowanych w tym zakresie przez nich decyzji.

Musi minąć co najmniej 85 dni od dnia poczęcia aby umowa o pracę się przedłużyła

Umowa o pracę przedłuża się do dnia porodu - tak - ale nie każda umowa i nie w każdych okolicznościach! Musi minąć co najmniej 85 dni od dnia poczęcia aby umowa o pracę się przedłuża. Okazuje się, że znaczenie mają miesiące księżycowe i to, że umowa przedłuża się po upływie 3 miesiąca ciąży (po!), nie w 3-cim czy przed 3-cim miesiącem. To bardzo ważne, stąd też tak istotna jest data na zaświadczeniu lekarskim stwierdzającym ciąże.

Obowiązek wykonania świadczenia zakończenia ciąży – będzie nowelizacja rozporządzenia

Wykonywanie świadczeń zakończenia ciąży będzie obowiązkowe dla świadczeniodawców realizujących umowy z NFZ.

Aborcja – Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych nowelizację rozporządzenia

W poniedziałek 11 marca przekazano do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiany dotyczą wykonywania przez szpitale świadczeń zakończenia ciąży.

Klauzula sumienia. "W przypadku odmowy uzasadnionego przerwania ciąży szpital straci kontrakt z NFZ"

Klauzula sumienia. Premier Donald Tusk przekazał, że zwrócił się do szefa MS i minister zdrowia o wytyczne, zgodnie z którymi w przypadku odmowy uzasadnionego przerwania ciąży szpital straci kontrakt z NFZ.

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży. Czy są wyjątki od tego zakazu?

Badania prenatalne dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży. MZ zapowiada nowy projekt

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała szczegóły nowego projektu dla kobiet "Bezpieczna, świadoma ja". Najważniejsze elementy programu to in vitro, antykoncepcja awaryjna, wytyczne dotyczące terminacji ciąży, badania prenatalne, edukacja zdrowotna i szczepienia nastolatków przeciw HPV.

Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta - od lutego 2024 r. w dni powszednie można dzwonić przez całą dobę [800 190 590]

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec poinformował o wydłużeniu od lutego 2024 r. godzin pracy infolinii dla pacjentów.

Badania związane z ciążą w czasie pracy. Kiedy przysługuje zwolnienie od pracy

Kobiety w ciąży są szczególnie chronione w miejscu pracy. Wśród przywilejów, z jakich mogą korzystać, znajduje się możliwość wykonania badań związanych z ciążą w czasie pracy. Jakie warunki muszą być spełnione, aby takie zwolnienie zostało udzielone przez pracodawcę? Podpowiadamy. 

Styczność z tymi rzeczami gospodarstwa domowego może zmniejszyć szansę na zajście w ciążę

Czy przedmioty gospodarstwa domowego używane na co dzień mogą zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę? Okazuje się, że tak, wszystkiemu winne ftalany. Tak wynika z badania, które publikuje pismo „Environmental Health Perspectives”.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę

Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach. 

Urodziło się pierwsze w Europie dziecko, które było noszone w ciąży przez dwie kobiety. INVOcell tańsze niż in vitro

W Hiszpanii na wyspie Majorka urodziło się pierwsze w Europie i drugie na świecie dziecko, które na etapie embrionalnym było noszone przez parę złożoną z dwóch kobiet. Było to możliwe dzięki nowej technice - INVOcell. Zdrowy chłopczyk o imieniu Derek urodził się kilka dni temu, ważył 3,3 kg.

Sztuczna inteligencja pomoże w leczeniu niepłodności. Wybierze zarodek, który da największą szansę na ciążę

Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.

Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta.

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe i jak rozmawiać z dyspozytorem?

Pogotowie ratunkowe wzywamy zazwyczaj w sytuacjach nagłych i stresujących. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o pytaniach, na które warto być przygotowanym w razie konieczności wezwania zespołu.

Być kobietą w Polsce. Sprawa pani Joanny z Krakowa

Być kobietą w Polsce nie jest łatwo. Przekonała się o tym pani Joanna z Krakowa, która szukając pomocy stała się ofiarą systemu. W szpitalu, do którego trafiła, bo fizycznie i psychicznie poczuła się źle, zamiast pomocy, spotkało ją przesłuchanie i rewizja ze strony policji. Funkcjonariusze zabrali jej także laptop i telefon. Dlaczego? Bo zażyła tabletkę poronną. Kto zawinił? Kto przekroczył swoje kompetencje? Czy ludzka godność jeszcze się liczy? 

Antykoncepcja

Antykoncepcja to zespół działań, metod i środków, których celem jest zapobieganie niechcianej ciąży lub zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciąży podczas stosunku płciowego. Głównym celem antykoncepcji jest umożliwienie parom kontroli nad planowaniem rodziny i decydowania o ilości i odstępach między urodzeniami dzieci.

Polskie Zdrowie 2.0 - cztery kierunki interwencji koniecznych do podjęcia

Prawa pacjenta to fundament systemów zdrowia, ale czy są w pełni przestrzegane? Czy są stworzone odpowiednie warunki dla efektywnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia? Polska Akademia Nauk proponuje pewne zmiany, aby dostosować się do nowej rzeczywistości. Jakie interwencje należy podjąć w pierwszej kolejności? 

Opieka zdrowotna. Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością?

Komu należą się szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń medycznych? W jaki sposób powinny być realizowane? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, na czym polega przywilej pierwszeństwa.

Porody w Polsce. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia

Porody w Polsce – czego dowiemy się z raportu NFZ dotyczącego porodów w Polsce w latach 2019-2022? Raport umożliwia wyodrębnienie placówek realizujących porody w ramach „Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży.” W planach jest rozszerzenie raportu, między innymi o wskaźniki dotyczące noworodków i długości pobytu w szpitalu.  

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Prace w Sejmie

Kluby opowiedziały się za dalszym procedowaniem projektu ustawy, zakładającego wdrożenie nowego modelu pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych. Koło Konfederacja złożyło wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Wkrótce nowelizacja ustawy o jakości i o prawach pacjenta

Projekty nowelizacji ustaw – o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – są przygotowane do pierwszego czytania.

Ciąża pracownicy a praca przy komputerze

Przepisy prawa pracy, w tym bhp, w sposób szczególny traktują kobiety w ciąży. Przejawia się to nie tylko wyjątkową ochroną stosunku pracy, ale również obowiązkiem zapewnienia przez pracodawcę restrykcyjnie określonych warunków pracy. 

Ochrona pracownicy w ciąży przed zwolnieniem po zmianach w 2023 r.

26 kwietnia 2023 r. weszła w życie obszerna nowelizacja Kodeksu pracy, przyznająca nowe uprawnienia pracującym rodzicom. Nowe przepisy dotyczą też m.in. ochrony przed zwolnieniem pracownicy w ciąży.

Zaświadczenia od lekarzy POZ o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji narusza prawa pacjenta

Szpitale nie powinny wymagać od lekarzy rodzinnych zaświadczeń o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Taka praktyka narusza prawa pacjenta, a szpital nie ma prawa uzależniać przeprowadzenia operacji od dostarczenia takiego dokumentu. 

Prawa pacjenta: Pacjenci zgłaszają coraz więcej naruszeń

Rzecznik Praw Pacjenta odnotowuje więcej zgłoszeń naruszeń praw pacjenta niż w latach poprzednich. To efekt pandemii COVID-19 oraz wzrostu świadomości prawnej pacjentów.

Europejski Dzień Praw Pacjenta. Jakie prawa ma pacjent

Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzimy we wtorek 18 kwietnia. Obchody mają przyczynić się do zwiększania świadomości obywateli na temat praw pacjenta.

CMKP: minister zdrowia zatwierdził kolejne 32 programy specjalizacji

Minister zdrowia zatwierdził 32 zaktualizowane programy specjalizacji, które będą obowiązywały lekarzy rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne od wiosny 2023 r. “Programy przygotowują eksperci. Naszym zadaniem jest dbanie o to, by proces przebiegał zgodnie z przepisami" – powiedział dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Ryszard Gellert.

Zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży

Bardzo aktualny jest temat zawarcia umowy o pracę w okresie ciąży – czy można celowo zawierać umowę? Kiedy umowa będzie uznana za pozorną? Czy można zawrzeć umowę w celu osiągnięcia świadczeń z ubezpieczenia społecznego? 

Co grozi za złamanie praw pacjenta?

Łamanie praw pacjenta. Co grozi za złamanie praw pacjenta? W przypadku uzasadnionej skargi pacjenta w temacie naruszenia praw pacjenta, podmiot leczniczy może zostać zobowiązany do bezwzględnego zaniechania stosowania takich zachowań. Ale to nie wszystko – konsekwencji jest o wiele więcej i o różnym stopniu dotkliwości.  

Ciąża a praca przy komputerze

Czy kobieta w ciąży może pracować przy komputerze? Jakie są aktualne przepisy dotyczące dopuszczalnego czasu i przerw?

Prawo pacjenta do informacji

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, iż znajomość i świadomość posiadania przez pacjenta prawa do informacji oraz tajemnicy informacji jest bardzo ważna podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.

Jakie prawa w ciąży? QUIZ

Ciąża to szczególny stan dla kobiety. Nic więc dziwnego, że przepisy przewidują w tym czasie wiele dodatkowych uprawnień. Co o nich wiesz?

W Krakowie urodziły się pięcioraczki! W domu czeka siedmioro rodzeństwa

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie urodziły się pięcioraczki. Ważą od 710 do 1400 gramów i każdy z nich mierzy ok. 40 centymetrów. Pięcioraczki - Charles Patrick, Henry James, Elizabeth May, Evangeline Rose oraz Arianna Daisy - przyszły na świat w niedzielę - poinformował szpital.

Wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie leczenia bólu

9 lutego 2023 roku Minister Zdrowia opublikował rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu u pacjentów w warunkach ambulatoryjnych. Rozporządzenie określa organizację opieki zdrowotnej, który dotyczy rozpoznania, leczenia, monitorowania bólu, niezależnie od jego przyczyny, u pacjentów leczonych ambulatoryjnie.

REKLAMA