REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porody w Polsce. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Porody w Polsce. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Porody w Polsce – czego dowiemy się z raportu NFZ dotyczącego porodów w Polsce w latach 2019-2022? Raport umożliwia wyodrębnienie placówek realizujących porody w ramach „Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży.” W planach jest rozszerzenie raportu, między innymi o wskaźniki dotyczące noworodków i długości pobytu w szpitalu.  
rozwiń >

Dane w raporcie NFZ zostały pokazane w odniesieniu do konkretnego szpitala, co umożliwia szybkie sprawdzenie istotnych wskaźników. Z dokumentu dowiadujemy się m. in. ile porodów zostało przyjętych w danej placówce, ile było wykonanych cesarskich cięć. 

REKLAMA

Gdzie jest najwięcej porodów? 

Najwięcej porodów miało miejsce na Mazowszu – 48 tys. 938, a najmniej w województwie opolskim – 6 tys. 424. 

REKLAMA

Najwięcej dzieci urodziło się w szpitalu klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – tys. 858 porodów. Dalej uplasowało się stołeczne Centrum Medyczne Żelazna – 5 tys. 765 porodów, następnie Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie oraz Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie – po 4 tys. 922 porodów. 

Najwięcej dzieci przychodzi na świat w lipcu – tak było w roku 2019 i 2022. W 2020 roku niemal tyle samo dzieci, co w lipcu, urodziło się w styczniu, a w 2021 roku porodowy boom miał miejsce w marcu i wrześniu. 

Mapa porodów 

W raporcie NFZ udostępniona została mapa porodów w 2022 roku, która pozwala sprawdzić, ile porodów zostało przyjętych w danej placówce. W raporcie znalazły się ponadto informacje dotyczące porodów samoistnych, cesarskich cięć, porodów zabiegowych, a także porodów ze znieczuleniem. Dodatkowo raport mówi o porodach z przedłużoną hospitalizacją matki karmiącej piersią z powodu stanu dziecka, porodach mnogich oraz porodach przedwczesnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2022 roku w Polsce odbyły się 297 461 porody. W 141 343 przypadków poród został zakończony poprzez cesarskie cięcie. Odsetek porodów samoistnych wyniósł 50 proc. W skali Polski, jedynie 11 proc. porodów odbyło się ze znieczuleniem, oprócz cesarskich cięć. 

Raport pozwala na sprawdzenie odsetka, osobno dla każdego szpitala. 44 proc. porodów wiązało się z pobytem matki w szpitalu, który wyniósł do 3 dni.

Dane w raporcie Fundusz pokazuje w odniesieniu do konkretnego szpitala, pozwala to na szybkie sprawdzenie istotnych wskaźników. Jest to istotne z punktu widzenia kobiet, które szukają informacji o miejscu, w którym chciałaby urodzić swoje dziecko

Porody na przestrzeni lat 2019-2022 

Z danych NFZ opublikowanych w raporcie wynika, że liczba porodów wyniosła:

  • w 2019 roku – 365 855; 
  • w 2020 roku – 345 044; 
  • w 2021 roku – 321 663; 
  • w 2022 roku – 297 461.

Cesarskie cięcia: 

  • w 2019 roku – 164 368; 
  • w 2020 roku – 155 759; 
  • w 2021 roku – 150 752; 
  • w 2022 roku – 141 343.

Porody zabiegowe: 

  • w 2019 roku – 6 199;
  • w 2020 roku – 6,360; 
  • w 2021 roku – 6 084;  
  • w 2022 roku – 5 768.

W przypadku porodów samoistnych: 

  • w 2019 roku – 195 550; 
  • w 2020 roku – 183 174;
  • w 2021 roku – 165 097; 
  • w 2022 roku – 150 612. 

Liczba porodów ze znieczuleniem (z wyłączeniem cesarskich cięć): 

  • w 2019 roku – 25 325; 
  • w 2020 roku – 23 430; 
  • w 2021 roku – 21 853; 
  • w 2022 roku – 22 475.

Liczba porodów z pobytem matki w placówce szpitalnej do 3 dni: 

  • w 2019 roku – 156 871; 
  • w 2020 roku – 162 245; 
  • w 2021 roku – 145 877; 
  • w 2022 roku – 131 071.

Cesarskie cięcie wciąż w modzie 

Polska ma jeden z najwyższych odsetków cięć cesarskich w Europie.  Niemal połowa dzieci przychodzi na świat tą metodą. W zeszłym roku było to ponad 297 tys. porodów. W 2022 roku rekordzistą w przeprowadzaniu cesarskich cięć okazała się prywatna Klinika Ginekologiczno-Położnicza w Białymstoku, w której prawie 96 proc. ciąż kończy się takim zabiegiem (podobnie było w ubiegłych latach).

Poród ze znieczuleniem nie jest popularny 

Porody ze znieczuleniem nie przekraczają kilku procent (nie licząc cesarskich cięć). W latach 2019-2021 było to 7 proc., w 2022 zauważalny jest niewielki wzrost do 8 proc.

Najwięcej znieczuleń zaaplikowano na Mazowszu – odsetek porodów ze znieczuleniem wynosi 20 proc., tymczasem w Wielkopolsce jest to 0 proc. 

Najwięcej porodów ze znieczuleniem przeprowadzono w  krakowskim szpitalu na Siemiradzkiego – 61,7 proc. Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie Urovita oraz stołeczny Instytut Matki i Dziecka – nieco powyżej 40 proc.

Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet

REKLAMA

Jak pokazują dane opisujące opiekę okołoporodową w Polsce – niemal 14,3 proc. Polek rodzi bez bólu, ponad 50 proc. spotkało coś nieprzyjemnego w trakcie porodu, co 10. z rodzących uważa, że poród był traumatycznym doświadczeniem. Liczba umierających dzieci należy do najwyższych w UE. Ilość przeprowadzanych cesarskich cięć wynosi 48 proc. wszystkich porodów – Polska ma jeden z najwyższych odsetków cięć cesarskich w Europie.  

Statystyki dotyczące porodów bez znieczulenia i cesarskich cięć znajdziemy w raporcie NFZ. Subiektywne doświadczenia rodzących przybliżają przekrojowe badania Fundacji Rodzić po Ludzku. 

Poród nie powinien być strasznym doświadczeniem 

1 stycznia 2019 roku wszedł w życie nowy standard organizacyjny, w kompleksowy sposób obejmujący organizację opieki sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu oraz nad noworodkiem. Standard obowiązuje we wszystkich podmiotach wykonujących działalność leczniczą udzielających świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki okołoporodowej. 

Wśród najważniejszych korzyści, jakie gwarantuje dokument jest ta, która stawia kobietę w okresie okołoporodowym i jej dziecko w centrum zainteresowania personelu medycznego sprawującego nad nimi opiekę. Biorąc pod uwagę subiektywne doświadczenia rodzących, które przybliżają przekrojowe badania Fundacji Rodzić po Ludzku – standard organizacyjny nie działa jak powinien. 

Polecamy: „Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023”

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

REKLAMA

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

REKLAMA

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

REKLAMA