REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy, Kodeks karny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana ustawy karnej – podstawowe informacje

Zmiana przepisów ustawy karnej ma na celu m.in. penalizację nowych czynów zabronionych jak również podniesienie wymiaru kar za popełnienie konkretnego przestępstwa. Niestety w opinii publicznej często można spotkać pogląd, że sprawca poniósł niską karę, albo w ogóle jej nie poniósł. Co oznacza zmiana przepisów ustawy karnej dla sprawcy, którą ustawę należy wówczas stosować i co się dzieje z wyrokiem w przypadku depenalizacji?

Jak odwołać się od zatrzymania prawa jazdy?

Jak odwołać się od zatrzymania prawa jazdy? To nie takie proste. Szczególnie że największy błąd kierowca może popełnić już podczas kontroli policyjnej.

Prawo jazdy i punkty karne w telefonie. Jak to działa?

Punkty karne w telefonie, czyli od 5 grudnia kierowca nie tylko nie musi mieć prawa jazdy przy sobie, ale może też sprawdzić ilość punktów w aplikacji.

Kara grzywny w Kodeksie karnym

Kodeksowy wymiar kary grzywny został ściśle uregulowany przez ustawodawcę, przez co grzywna może być wymierzona tylko w granicach tzw. widełek. Jaki jest zatem wymiar kary grzywny i kiedy może być ona orzeczona?

REKLAMA

Top: 8 rzeczy, które musisz wiedzieć o mPrawie Jazdy

5 grudnia kierowcy mogą zostawić prawo jazdy w domu. Jak będą weryfikowane ich uprawnienia i co daje mPrawo Jazdy? Sprawdź w naszym materiale.

Od 5 grudnia bez prawa jazdy. Co to oznacza?

Już 5 grudnia kierowcy pojadą bez prawa jazdy. Na czym polega nowelizacja przepisów i o czym pamiętać, aby mimo wszystko nie narazić się na mandat?

Jazda bez prawa jazdy po zatrzymaniu za prędkość

Jazda bez prawa jazdy po zatrzymaniu za prędkość może się skończyć mandatem, ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje czekają na kierowcę?

mPrawo Jazdy już za chwilę. Czemu warto je wybrać?

Ponad półtora miliona osób korzysta już z aplikacji mObywatel. Za niecały miesiąc pojawi się mPrawo Jazdy. Czy warto je wybrać?

REKLAMA

Jazda bez prawa jazdy po upływie zakazu. Co czeka kierowcę?

Jazda bez prawa jazdy po upływie zakazu a przed zdaniem egzaminu może oznaczać poważne konsekwencje. Czy jednak zawsze? Sprawdźmy.

Jazda bez prawa jazdy po egzaminie. Co za to grozi?

Jazda bez prawa jazdy po egzaminie w teorii jest możliwa. Konsekwencje są jednak minimalne dopiero od momentu, wpisania prowadzącego do CEPiK.

Jazda bez prawa jazdy: od kiedy obowiązują nowe przepisy?

W sierpniu 2020 roku wszedł w życie pakiet deregulacyjny. To jednak jeszcze nie oznacza jazdy bez prawa jazdy. Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Zakaz prowadzenia a wózki widłowe

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy też wózków widłowych? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy - kogo dotyczy i w jakim terminie?

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy dotyczyła do tej pory kierowców, który mieli dokument wydany w formie książeczki. Czy nadal można go wymienić?

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel, czyli e-prawo jazdy.

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel zacznie obowiązywać w Polsce już 5 grudnia. To wtedy kierowcy mogą zostawić w domu dokument.

Zakaz prowadzenia pojazdów a zagraniczne prawo jazdy

Masz zagraniczne prawo jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów w Polsce? Zobacz co oznacza ta sytuacja prawna dla ciebie.

Hulajnoga elektryczna a zakaz prowadzenia pojazdów

Hulajnoga elektryczna a zakaz prowadzenia pojazdów - czy kierowca poruszający się e-jednośladem powinien liczyć się z konsekwencjami?

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a skuter elektryczny

Czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy też skutera elektrycznego? To sprawdzimy w dzisiejszym materiale.

Rower elektryczny a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

Masz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych? Nie wiesz czy możesz z nim prowadzić np. rower elektryczny? Sprawdziliśmy to.

Prawo jazdy w komórce. Co musisz wiedzieć?

Elektronizacja idzie szerokim frontem. Już niedługo kierowcy wystarczy prawo jazdy w komórce. Co należy wiedzieć o aplikacji mObywatel?

Prawo jazdy dla 16-latka. Jakie są możliwości?

Czy przed ukończeniem pełnoletności można mieć prawo jazdy? Oczywiście że tak. Dziś opowiemy o tym, jakie możliwości mają 16-latkowie.

Prawo jazdy bezterminowe - czy nadal obowiązuje?

Prawo jazdy bezterminowe nie jest już wydawane? To w pewnym sensie prawda. Jednak tylko w pewnym. Bo niektórym kierowcom nadal przysługuje.

W jakim wieku można rozpocząć kurs na prawo jazdy?

Młodzież zbliżająca się do 18-tych urodzin zawsze zadaje to samo pytanie. Mianowicie w jakim wieku można rozpocząć kurs na prawo jazdy?

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy? To musisz wiedzieć.

Kandydaci na kierowców często stają przed pytaniem: gdzie zrobić badania na prawo jazdy? My postaramy się zatem na nie odpowiedzieć.

Na ile wydawane jest prawo jazdy? Termin ważności to...

Nie ma już bezterminowego prawa jazdy. Na ile zatem wydawane są nowe dokumenty? To właśnie postanowiliśmy sprawdzić. Zobaczcie też jakie są konsekwencje jazdy z nieważnym prawem jazdy oraz jak wymienić je na nowe.

Pojęcie zasady terytorialnej w Kodeksie karnym

Kodeks karny zawiera kilka podstawowych zasad, które pomagają w prawidłowym stosowaniu przepisów. Wśród zasad prawa karnego jest m.in. zasada terytorialna. Na czym polega i jakie ma znaczenie?

Środki na rachunku bankowym jako dowód rzeczowy

Uznawanie środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym za dowód rzeczowy to obecnie często stosowana praktyka prokuratury. Czy jest zgodna z prawem?

Nieczytelne prawo jazdy? Możesz stracić dokument...

Przypadków, w których kierowca może stracić prawo jazdy w czasie kontroli drogowej, jest bardzo wiele. Dziś omówimy jeden z nich. Który? Konkretnie scenariusz nieczytelnego dokumentu.

Prawo jazdy międzynarodowe: jak wyrobić dokument?

Kierowca, który ma zamiar podróżować własnym autem poza strefę Unii Europejskiej, powinien zastanowić się nad uzyskaniem prawa jazdy międzynarodowego. Jak wyrobić dokument, ile to kosztuje i ile trwa procedura administracyjna? Sprawdziliśmy to.

Jak wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie?

Co ma zrobić kierowca, który postanowi wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie? Odpowiedź zależy tak naprawdę od kraju, w którym jego dokument został wydany. Sprawdźcie.

Kontratyp eksperymentu medycznego w Kodeksie karnym

Eksperyment, w tym eksperyment medyczny stanowi jeden z kodeksowych kontratypów, czyli okoliczności wyłączających bezprawność czynu. Na czym polega niniejszy kontratyp i o czym należy pamiętać?

Czy z padaczką można mieć prawo jazdy?

Uprawnienia do kierowania pojazdami mocno ułatwiają codzienne życie. Co jednak w sytuacji, w której kandydat na kierowcę jest chory? Czy z padaczką można mieć prawo jazdy? Sprawdźmy.

Nieważne prawo jazdy a kolizja. Jakie są konsekwencje?

Terminowe prawo jazdy wiąże się z pewnymi problemami. A jeden z poważniejszych powstaje w sytuacji, w której kierowca stanie się sprawcą kolizji, ale akurat ważność jego prawka wygasła. Co to może oznaczać?

Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość: jak zachować uprawnienia do kierowania?

Zbyt szybka jazda może oznaczać zatrzymanie prawa jazdy za prędkość. Czy mimo popełnienia wykroczenia można zachować uprawnienia do kierowania pojazdami? To możliwe, ale nie do końca łatwe.

Ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy oznacza zazwyczaj wielki stres. A stres sprzyja potknięciom. Zatem ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy? Postaramy się poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Propagowanie faszyzmu i totalitaryzmu jako przestępstwo

W historii i w współczesnym świecie funkcjonują różne ustroje. Jedne są oceniane jako demokratyczne, zaś inne jako totalitarne, a co za tym idzie w wielu państwach są zakazane. Jak wygląda niniejsza kwestia w polskim Kodeksie karnym?

Bezterminowe prawo jazdy: do kiedy trzeba je wymienić?

Kiedyś standardem było bezterminowe prawo jazdy. To zniknęło jednak na dobre w roku 2011. Co to oznacza dla kierowców, którzy posiadają stary dokument? I jak wygląda procedura wymiany? O tym wszystkim w naszym materiale.

Co grozi na fałszywe oskarżenie w Kodeksie karnym?

Oskarżanie innych osób ma różne podłoże, na szczęście większość z nich jest oparta na prawdziwych faktach. Niestety zdarzają się fałszywe oskarżenia, które mogą być nacechowane chęcią odegrania się na innej osobie. Co wówczas grozi sprawcy takiego oskarżenia?

Jakie kary przewiduje Kodeks karny?

W społeczeństwie, a co za tym idzie, także na forach internetowych, często dochodzi do mylenia kar jakie grożą sprawcom. W rezultacie zdarza się, że kary uregulowane w różnych aktach prawnych jak np. w kodeksie karnym skarbowym czy kodeksie wykroczeń są zaliczane do jednego katalogu. W związku z powyższym pojawia się pytanie: jakie kary zostały uregulowane w ustawie karnej i jaki jest ich wymiar?

Od 5 grudnia jazda bez prawa jazdy w pełni legalna!

Minister cyfryzacji złożył podpis pod komunikatem dotyczącym pakietu deregulacyjnego. A to oznacza mniej więcej tyle, że od 5 grudnia 2020 roku kierowcy w Polsce będą mogli jeździć bez prawa jazdy.

Jazda bez prawa jazdy 2021 r. Co musisz wiedzieć?

Elektronizacja zarówno profili kierowców, jak i danych pojazdów sprawia, że niedługo kierowca będzie musiał posiadać przy sobie wyłącznie dowód osobisty. Kiedy to jednak stanie się faktem?

Prawo jazdy: kod 95 - co oznacza?

Wszyscy Ci, którzy chcieliby zostać kierowcami zawodowymi, powinni wiedzieć co oznacza kod 95 wpisany do prawa jazdy. To nic innego jak potwierdzenie kwalifikacji kierowcy. Co zrobić, aby go uzyskać?

Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów: definicja mówi jasno...

Prawo o ruchu drogowym dotyczy uprawnień i obowiązków kierowców. A uprawnienia to pojęcia odnoszące się m.in. do wagi pojazdu. Dziś zajmiemy się dopuszczalną masą całkowitą zespołu pojazdów i określimy co oznacza ta definicja.

Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów: definicja mówi jasno...

Prawo o ruchu drogowym dotyczy uprawnień i obowiązków kierowców. A uprawnienia to pojęcia odnoszące się m.in. do wagi pojazdu. Dziś zajmiemy się dopuszczalną masą całkowitą zespołu pojazdów i określimy co oznacza ta definicja.

Prawo jazdy: kod 96 - co oznacza, jakie uprawnienia daje i ile kosztuje?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdami wyposażonymi w przyczepę lekką. Jak rozszerzyć te uprawnienia? To właśnie zadanie postawione przed kodem 96. Dziś o nim właśnie opowiemy.

Zdjęcie do prawa jazdy 2020 r. Jak powinno wyglądać?

Osoby starające się o uprawnienia do kierowania pojazdami, ewentualnie wymieniające dokument, powinny wiedzieć jak ma wyglądać zdjęcie do prawa jazdy w 2020 r. Już odpowiadamy.

Kto jest funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu Kodeksu karnego?

Pod pojęciem funkcjonariusza publicznego można rozumieć wiele podmiotów, jednak na gruncie prawa karnego, funkcjonariuszami publicznymi są konkretne podmioty. Kto zatem jest funkcjonariuszem publicznym?

Jazda bez prawa jazdy - nowelizacja przepisów z poparciem Sejmu

Posłowie głosowali w piątek za nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzą kilka nowości. Jedną z najważniejszych jest brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w czasie prowadzenia auta.

Niezawiadomienie o wypadku lub chorobie zawodowej jako przestępstwo

Analizowany przepis zalicza się do katalogu przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Kiedy mamy do czynienia z niniejszym przestępstwem, kto może być jego sprawcą i jaką karę ustanowił ustawodawca?

Odpowiedzialność za lichwę po nowelizacji art. 304 Kodeksu karnego

Ustawa potocznie nazywana „Tarczą 3.0” znowelizowała art. 304 Kodeksu karnego. Odpowiedzialność karna za lichwę została istotnie poszerzona.

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

REKLAMA