Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie kary przewiduje Kodeks karny?

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
Kary, jakie mogą zostać wymierzone sprawcy stanowią katalog zamknięty./Fot. Shutterstock
Kary, jakie mogą zostać wymierzone sprawcy stanowią katalog zamknięty./Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W społeczeństwie, a co za tym idzie, także na forach internetowych, często dochodzi do mylenia kar jakie grożą sprawcom. W rezultacie zdarza się, że kary uregulowane w różnych aktach prawnych jak np. w kodeksie karnym skarbowym czy kodeksie wykroczeń są zaliczane do jednego katalogu. W związku z powyższym pojawia się pytanie: jakie kary zostały uregulowane w ustawie karnej i jaki jest ich wymiar?

Podstawa prawna i katalog kar

Kary, jakie mogą zostać wymierzone sprawcy zostały uregulowane w art. 32 Kodeksu karnego (dalej: k.k.) i stanowią katalog zamknięty. Zostały one wymienione w kolejności od najłagodniejszej do najsurowszej. Jako najłagodniejszą karę ustawodawca uregulował grzywnę, następnie wraz z surowością zostały wymienione kary: ograniczenia wolności, pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności oraz jako najsurowsza - kara dożywotniego pozbawienia wolności.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Kodeks karny nie przewiduje kary nagany.

Kara grzywny

Grzywna jest wymierzana w stawkach dziennych, przy czym najniższa liczba stawek dziennych wynosi 10, zaś najwyższa wynosi 540. Wysokość stawki dziennej również została ściśle określona i nie może być ona mniejsza niż 10 (dziesięć) złotych i wyższa niż 2000 (dwa tysiące) złotych, przy czym ustalając jej wysokość bierze się pod uwagę dochody sprawcy jak również jego warunki osobiste i rodzinne oraz możliwości zarobkowe (art. 33 § 1-3 k.k.).

Nadzwyczajnie obostrzona kara grzywny nie może przekroczyć 810 stawek dziennych grzywny (art. 38 § 2 k.k.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawca został skazany za przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. Sąd, po uwzględnieniu sytuacji materialno-rodzinnej, tj. zarobków, liczby osób na utrzymaniu, stanu zdrowia, wymierzył sprawcy karę grzywny w wymiarze w 30 stawek dziennych po 50 złotych każda.

Ograniczenie wolności

Kara ograniczenia wolności jest wymierzana sprawcy w wymiarze od 1 (jednego) miesiąca do 2 (dwóch) lat i polega na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne. Niniejsza kara jest wymierzana w miesiącach i latach, przez co jest możliwe orzeczenie kary ograniczenia wolności np. w wymiarze 1 roku i 6 miesięcy ograniczenia wolności.

Nadzwyczajnie obostrzona kara ograniczenia wolności nie może przekroczyć 2 (dwóch) lat (art. 38 §2 k.k.).

Pozbawienie wolności

REKLAMA

Kara pozbawienia wolności trwa od 1 (jednego) miesiąca do 15 (piętnastu) lat. Od tej reguły są jednak wyjątki. Pierwszym wyjątkiem jest sytuacja, gdy można orzec karę 25 lat pozbawienia wolności, zaś drugim wyjątkiem jest orzeczenie dożywotniego pozbawienia wolności. W rezultacie w polskim k.k. mamy wyróżnione aż trzy kary pozbawienia wolności, a nie jedną co może sugerować określenie "pozbawienie wolności".

Nadzwyczajne obostrzenie podstawowego wymiaru kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć 20 (dwudziestu) lat (art. 38 § 2 k.k.). Z kolei gdy ustawa przewiduje obniżenie górnej granicy ustawowego zagrożenia, kara wymierzona za przestępstwo zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności nie może przekroczyć 25 lat pozbawienia wolności, a za przestępstwo zagrożone karą 25 lat pozbawienia wolności nie może przekroczyć 20 lat pozbawienia wolności (art. 38 § 3 k.k.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

  Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

  Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

  Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

  Głosowanie przez pełnomocnika

  Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

  REKLAMA

  4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

  O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

  Głosowanie korespondencyjne

  Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

  Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

  Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

  Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

  REKLAMA

  Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

  Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

  Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

  Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

  REKLAMA