REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekt, Wzory umów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co warto wiedzieć o darowiźnie samochodu?

Darowizna nie jest jednostronną czynnością dokonywaną przez darczyńcę, lecz dwustronną umową. Oświadczenie darczyńcy powinno być dokonane w formie aktu notarialnego. Określone podmioty będą zwolnione z podatku od darowizn.

Rząd chce zmian w projekcie ustawy medialnej

Blogerzy oraz inni użytkownicy internetu mogą się uspokoić. Rząd łagodzi swoje stanowisko i chce zmian w projekcie ustawy medialnej, nad którym obraduje teraz Senat. Osoby umieszczające amatorskie filmy nie będą podlegały wpisowi do rejestru KRRiTv.

Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Jeśli już wybraliśmy projekt domu, zamówiliśmy materiały budowlane i załatwiliśmy wszystkie pozwolenia na budowę, i inne formalności to nastał czas na wybranie firmy wykonawczej. Bardzo ważne jest wybranie solidnej, sprawdzonej i dobrze wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz dom zostanie wykonany w założonym czasie i zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. Czym należy się kierować w czasie wyboru ekipy budowlanej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Poziom wiedzy inwestorów, o materiałach budowlanych, znacznie wzrósł. Informacje czerpią oni z ulotek, folderów i materiałów technicznych producentów. Jednak głównym źródłem wiedzy obecnie jest Internet, bez trudu można znaleźć dokładnie udokumentowane etapy budowy wraz ze specyfikacją użytych materiałów, a także wirtualne dzienniki budowy.

REKLAMA

Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku. Jest ono zależne od sposobu ogrzewania i wentylacji. Materiały, z jakich zbudowana jest ściana również mają wpływ na zapotrzebowanie energii. Na co zwrócić uwagę?

Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii. Zastosowanie zasad energooszczędnego budowania zapewni nam ciepło w domu i niższe wydatki na ogrzewanie. Jak tego dokonać?

Ubezpieczyciel nie zapłacił za naprawę – mechanik nie wydał samochodu

Czy warsztat może zatrzymać samochód i żądać od jego właściciela zapłaty, jeżeli zakład ubezpieczeń nie zapłacił wszystkich kosztów naprawy? Czym jest prawo zatrzymania rzeczy i czy może dotyczyć także naprawianego samochodu?

Jak zaplanować koszty budowy?

Zazwyczaj planowanie kosztów projektu kończy się tym, że ostatecznie koszty podwajają się. Jednak można podejść do sprawy rozsądnie i spróbować oszacować koszty poszczególnych etapów budowlanych. Pozwoli to na racjonalne kontrolowanie wydatków przez cały proces budowlany. Jak tego dokonać?

REKLAMA

Wyrobów budowlanych droga na rynek, czyli co kupujący wiedzieć powinien


Wyrób budowlany będzie mógł znaleźć się w sprzedaży, dopiero jak uzyska niezbędne dokumenty potwierdzające dopuszczenie go do obrotu. Postępowanie to jest regulowane przez Ustawę o wyrobach budowlanych. Jest kilka dróg umożliwiających na wprowadzenie wyrobu do obrotu.

Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?


Z wybudowaniem domu wiąże się nie tylko zaplanowanie kosztów, wybranie projektu, materiałów i ekipy budowlanej, ale też styczność z dokumentacją techniczną budynku czy poszczególnych materiałów. Zagadnienia dotyczące certyfikatów i wymogów technicznych często wydają nam się skomplikowane. Dlatego przybliżymy w przystępny sposób zagadnienia dotyczące specyfikacji technicznej materiałów i certyfikatów budowlanych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych nie są niepowtarzalne, ale przy najmniej są to już sprawdzone rozwiązania. Gotowy projekt jest zazwyczaj atrakcyjną propozycją dla inwestora. Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu indywidualnego tak, żeby uwzględnić wszystkie nasze wymagania i potrzeby?

Jak zaaranżować pokój dla nastolatki w stylu pop-art?


Pop-art, czyli sztuka popularna, nawiązuje do wytworów przestrzeni miejskich. Styl pop-art stosuje proste i przykuwające uwagę formy. Dlatego trudno wyobrazić sobie lepszą aranżację pokoju dla nastolatki, która pragnie wyrazić siebie. Na co zwrócić uwagę?

Zamówienia publiczne: kiedy wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy?

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy to często jeden z istotnych wymogów przy zamówieniach publicznych. W jaki sposób wnieść takie zabezpieczenie i jakie są konsekwencje jego niewniesienia przez wykonawcę?

Powództwo o wydanie rzeczy. Gdzie je wnieść?

Zawierając umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się względem kupującego do przeniesienia własności rzeczy i jej wydania. Jeżeli jednak sprzedawca nie będzie chciał się wywiązać z obowiązku wydania rzeczy, wtedy możemy wystąpić na drogę sądową z odpowiednim powództwem.

Jak interpretować postanowienia umowy?

Interpretowanie zapisów umowy nie ogranicza się jedynie do dosłownej interpretacji. Istotny jest przede wszystkim zgodny zamiar stron oraz cel umowy. Od samego tytułu umowy ważniejsza jest jej treść.

Jak długo można zwlekać z budową?


Czasem gotówka, którą przeznaczyliśmy na budowę naszego wymarzonego domu, może nie wystarczyć. Czy z takich lub innych powodów będziemy mogli przesunąć budowę? Jeżeli tak, to o ile?

Co robić, gdy budowa dewelopera odbiega od projektu?


Jeżeli widzimy, że deweloper buduje nasz dom niezgodnie z projektem, sięgnijmy po umowę, będzie w tym momencie najważniejsza.

Jak zbudować idealny dom w pięciu krokach?

Gdy decydujemy się na wybudowanie domu dla naszej rodziny, pamiętajmy o kilku warunkach, po których spełnieniu, nie będziemy żałować swojej decyzji.

Czy można postawić domek letniskowy na ziemi rolnej?

Większość z nas chciałaby mieć pewne miejsce na udany urlop. Dlatego często decydujemy się na wybudowanie tak zwanego domu na lato. Zanim zaczniemy budowę, sprawdźmy czy na wybranej przez nas działce można dokonać budowy letniskowej.

Jak wybrać idealny projekt domu?

Projekt budowlany domu to opracowanie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do jej realizacji. Projekt taki można zamówić u architekta i wtedy jest to projekt indywidualny. Istnieje również tańsza możliwość wejścia w posiadanie wymarzonego planu - zakup projektu gotowego. Drugie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością podjęcia trudnego wyboru. Na co zwrócić uwagę?

Umowa o prace projektowe

Na podstawie umowy o prace projektowe wykonawca zobowiązuje się do wykonania przewidzianych w umowie prac, a zamawiający (inwestor) zobowiązuje się do ich odebrania i zapłaty określonego wynagrodzenia.

Wzorce umów

Przez wzorzec umowny należy rozumieć wszelkie jednostronnie ustalone z góry przed zawarciem umowy, gotowe klauzule umów np. ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin.

Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Nawet jeśli decydujemy się skorzystać z gotowego projektu warto zainteresować się, jakie pokrycie, kształt i typ dachu zaplanował architekt. Ważne jest, żeby dach pełnił nie tylko walory estetyczne, ale też by był odpowiedni do lokalizacji działki.

Działka ekologiczna? Czemu nie!

Często chcemy zrobić coś dla środowiska i zacząć prowadzić zdrowszy styl życia, bezpieczniejszy dla przyrody. Jednak nie mamy pomysłu, co można zrobić. Może, gdy zdecydujemy się wybudować dom, zastanówmy się nad eko-działką?

Jak ustalić wynagrodzenie lub czynsz w umowie?

Przy zawarciu umowy o dzieło, czy umowy najmu, jedną z podstawowych kwestii jest określenie wynagrodzenia. Warto pamiętać o tym, że prawo cywilne zostawia nam dużo swobody w tym zakresie.

Wizytówka firmy, czyli jak urządzić biurową recepcję?

Warto zadbać o to, aby recepcja, którą musi minąć każdy, kto wchodzi do biura była wspaniałą wizytówką firmy. Jak zaaranżować biurową recepcję, by była zarówno funkcjonalna, jak i prestiżowa?

Co dalej z obowiązkiem meldunkowym?

Najemcy również podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Zmiany w przepisach dotyczących meldunku nie oznaczają, że zostanie on zniesiony. Przynajmniej nie przed 2014 r.

Jak Art Deco sprawdza się w aranżacji wnętrz?

Art Deco to sposób na piękne i modernistyczne wnętrze. Użycie prostych, geometrycznych form w Art Deco, sprawi, że aranżacja będzie bardzo nowoczesna. Pomimo zastosowania “surowych” kształtów, to wciąż styl pełen ciepła.

Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych

Proste czynności bywają nie lada wyzwaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych, zwłaszcza, że w Polsce zarówno instytucje, jak i mieszkania wciąż nie są przystosowane do ich potrzeb. Kwestia ta szczególnego znaczenia nabiera w łazience, gdzie umiejętnie dobrane urządzenia pozwalają osobom starszym i niepełnosprawnym na intymność i poczucie bezpieczeństwa. Jak sprawić, by ta przestrzeń była bardziej przyjazna?

Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?


Po zgłoszeniu zamiaru wybudowania obiektu budowlanego lub wykonania robót budowlanych zwolnionych od pozwolenia na budowę odpowiedni organ władzy ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Organ może wnieść w drodze decyzji sprzeciw z trzech podstawowych przyczyn.

Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Szczegółowo również określa obowiązki Kierownika budowy.

Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Prawa i obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Precyzuje również obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego.

Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka


Prawo Budowlane narzuca Inwestorowi szereg obowiązków w związku z procesem budowlanym. W pewnych przypadkach pozostawia jednak margines dowolności w zakresie podejmowanych działań.

Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: Inwestor, Inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót. Każdy uczestnik ma określone funkcje w procesie inwestycyjno-budowlanym. Każdemu uczestnikowi przypisane są jego obowiązki i prawa.

Budynek, obiekt budowlany lub budowla w znaczeniu prawa budowlanego


W języku potocznym używamy takich pojęć jak: budynek, obiekt budowlany lub budowla zamiennie, jako synonim budynku. W Prawie budowlanym każdemu z tych pojęć przypisano konkretne znaczenie wraz określeniem obiektów, które do niego przynależą.

Co oznacza określenie "budowa"?

W profesjonalnym języku budowlanym pojawia się wiele określeń związanych z budową i pracami budowlanymi. W prawie budowlanym ograniczono ilość określeń, sprecyzowano zakres i znaczenie terminu budowa.

Czego dotyczy sprawdzanie projektu budowlanego przez urząd?

Pomiędzy złożeniem do Urzędu Projektu Budowlanego, a otrzymaniem decyzji o Pozwoleniu na Budowę mija trochę czasu. Jest to czas, w którym urząd sprawdza prawidłowość i zgodność złożonej dokumentacji projektowej z obowiązującym prawem i przepisami.

Czy konsument ma wpływ na treść umowy?

W umowach masowych sprzedawcy w odniesieniu do konsumenta często posługują się gotowymi wzorcami umownymi. Nie oznacza to jednak, że konsument nie ma nigdy wpływu na ich treść. Wszystko zależy od negocjacji ze sprzedawcą.

Budynki przyszłości

Pogłębiające się zmiany klimatyczne i zmniejszające się zasoby naturalne sprawiają, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które będą pozytywnie wpływać na środowisko. W ten trend wpisuje się również zróżnicowane budownictwo, opierające się na konstruowaniu budynków o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. W tym celu stworzono program Energy2, czyli „oszczędzanie Energii i pozyskiwanie Energii”, a jego założenia z powodzeniem realizuje firma Schüco.

Pożyczka i kredyt: czym się różnią?

Umowa kredytu bankowego jest umową nazwaną o podobnym charakterze do umowy pożyczki. Pomiędzy tymi typami umów występują jednak pewne różnice. Jakie?

Jak ożywić swój dom w środku zimy?

Nasza propozycja to wprowadzenie dodatków w kolorze czerwieni. W zimie warto rozgrzać wnętrze swojego mieszkania do czerwoności. Polecamy kilka intrygujących i praktycznych rzeczy w kolorze ognistej czerwieni sprawi, które pobudzą Twoje zmysły i zachęcą do działania. Dzięki nim w Twoim mieszkaniu unosić się będzie ciepło i nowa energia.

Zmiany w ustawie lobbingowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o działalności lobbingowej. Zmiany mają usprawnić politykę legislacyjną rządu oraz proces planowania i realizacji zmian w prawie.

Czy najemca może zawrzeć umowę z wodociągami?

Co do zasady umowę o dostarczanie wody powinien zawrzeć właściciel nieruchomości. Jednakże w określonej sytuacji, pod pewnymi warunkami, zamiast właściciela stroną takiej umowy może być także najemca.

Jak ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się po domu?

Liczba osób niepełnosprawnych przekracza w Polsce 5 milionów. Pomimo tego, że jest ich tak wiele, cała masa budynków oraz znajdujących się w nich pomieszczeń nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Dostosowanie budynku do poruszania się w nim osoby niepełnosprawnej nie jest skomplikowane. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli wśród bliskich lub znajomych znajduje się ktoś, kto potrzebuje takich rozwiązań.

Czy prywatny sprzedawca odpowiada za sprzedaną rzecz?

Sprzedawca ma obowiązek prawidłowego wykonania umowy sprzedaży, co oznacza, że w przypadku wystąpienia wad sprzedanej rzeczy, może zostać on pociągnięty przez kupującego do odpowiedzialności. Dotyczy to zarówno sprzedawców – przedsiębiorców jak i osób prywatnych.

Czy szatnia odpowiada za pozostawione rzeczy?

„Szatnia nie odpowiada za pozostawione rzeczy” – takie oświadczenia można znaleźć w większości lokali. Prawda jest jednak taka, że właściciel lokalu odpowiada nawet za rzeczy pozostawione na wieszaku.

Zmiany w przepisach dotyczących produkcji wina

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Zmiany dotyczą klasyfikacji wyrobów winiarskich, co ma służyć lepszej ochronie konsumentów. Łatwiejsze ma być również prowadzenie działalności gospodarczej.

Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Projekty domów katalogowych są tańsze i dostępne od ręki, lecz są tylko szablonem, z którego każdy może skorzystać. Wybór projektu indywidualnego spowoduje, że dom będzie stworzony tylko dla nas. Koszt projektu indywidualnego choć na pierwszy rzut oka wydaje się większy, może być porównywalny z projektem gotowym, gdy zdecydujemy się na wprowadzenie w nim jakiś zmian.

REKLAMA