| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Czy konsument ma wpływ na treść umowy?

Czy konsument ma wpływ na treść umowy?

W umowach masowych sprzedawcy w odniesieniu do konsumenta często posługują się gotowymi wzorcami umownymi. Nie oznacza to jednak, że konsument nie ma nigdy wpływu na ich treść. Wszystko zależy od negocjacji ze sprzedawcą.

Pewne elementy umowy sprzedaży zależą od obopólnej zgody – twojej i sprzedawcy. Chodzi na przykład o cenę (zawsze, możesz się targować, nawet w supermarkecie) czy termin dostawy. Ale powinieneś zawsze poświęcić czas na przeczytanie zapisów drobnym drukiem, żeby mieć pewność, iż ogólne warunki sprzedaży, takie jak na przykład metoda płatności, na pewno ci odpowiadają. Wielu sprzedawców nie pozostawia wyboru w kwestii warunków ogólnych i od momentu podpisania umowy, stajesz się nimi związany, chyba że zanim podpisałeś, udało ci się wynegocjować inne warunki.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

W razie wystąpienia problemu, stosuje się ogólne warunki umowy. Te ogólne warunki to klauzule kontraktowe, określające prawa i obowiązki obu stron umowy.

Jeżeli przed podpisaniem umowy nie przeczytałeś ogólnych warunków, nie będziesz mógł się od nich odwołać w razie wystąpienia problemu, chyba że okażą się one sprzeczne z prawem polskim.

Reguły, które muszą spełniać ogólne warunki umowy, aby mieć moc prawną:

1. Sprzedawca powinien zwrócić twoją uwagę na ogólne warunki umowy.
Zanim zostaniesz poproszony o podpisanie umowy, powinieneś najpierw przeczytać dokładnie jej warunki, a szczególnie fragmenty zapisane drobnym drukiem.
2. Musisz świadomie zaakceptować warunki umowy.
Sprzedawca nie może próbować zataić przed tobą żadnych warunków i ustaleń umowy.
3. Warunki umowy nie mogą ograniczać gwarantowanej prawnie ochrony konsumenckiej.
Warunki ogólne nie mogą znosić lub ograniczać obowiązujących postanowień prawa polskiego, chroniących konsumentów.

Zobacz serwis: Umowy

Jeżeli umowa narusza lub znosi przysługujące ci prawa konsumenckie, może być nielegalna i nie mieć względem ciebie mocy prawnej.

Więcej na: www.Pro-Test.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »