REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa cywilnoprawna, Umowa zlecenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca świadczona na podstawie umów cywilnych

Praca może być świadczona na podstawie umowy o pracę albo na podstawie umów cywilnoprawnych. Jednak tylko w potocznym tego słowa rozumieniu pracę można świadczyć na podstawie umów cywilnoprawnych.

Czy od umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło i umowa zlecenie to umowy prawa cywilnego. Między podmiotami je zawierającymi nie powstaje stosunek pracy. Co jednak ze składkami na ubezpieczenie społeczne z tytułu wykonywania takich umów?

Jaka umowa dla nauczyciela akademickiego za dodatkowe wykłady

W szkole wyższej nauczyciele są zobowiązywani do przeprowadzenia ze studentami dodatkowych wykładów, które realizowane są w ramach programów unijnych. Czy nauczycieli tych należy zatrudnić na podstawie dodatkowej umowy, czy też mogą to być umowy cywilnoprawne?

Obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Od stycznia 2010 r. pracodawca poniesie wyższe koszty zatrudnienia, gdyż ustawodawca wprowadził obowiązek podlegania zleceniobiorców ubezpieczeniom wypadkowym.

REKLAMA

Dobrowolna odprawa wypłacona w związku z rozwiązaniem umowy o pracę i umowy zlecenia

Nasza firma zatrudnia 9 pracowników oraz kilku zleceniobiorców. W związku z trudną sytuacją na rynku, z końcem czerwca musimy zwolnić 5 pracowników i 4 zleceniobiorców. Nie mamy obowiązku wypłacać odpraw. Jednak z jednym z pracowników i zleceniobiorcą zawarliśmy porozumienie, na podstawie którego wypłacimy zwalnianym osobom 3-miesięczne wynagrodzenie jako rodzaj dobrowolnej odprawy. Czy od tego rodzaju odprawy naliczać składki na ubezpieczenia oraz zaliczkę na podatek?

Umowa zlecenia nie jest umową o pracę

W treści umowa zlecenia może zbliżać się do umowy o pracę, dlatego dużym problemem bywa niejednokrotnie rozgraniczenie tych dwóch rodzajów umów. Coraz częstszym zjawiskiem staje się też zatrudnianie na podstawie umowy zlecenia w przypadku, gdy powinna zastać zawarta umową o pracę. W takim przypadku mamy do czynienia ze zjawiskiem obchodzenia przepisów prawa pracy.

Jak rozliczyć składki na ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy zlecenia

Od czerwca do lipca 2009 r. zatrudniliśmy na umowę zlecenia osobę, która jest na zasiłku macierzyńskim z umowy o pracę zawartej z innym zakładem. Umowa będzie wykonywana w naszej siedzibie. Wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacimy po zakończeniu umowy – w sierpniu 2009 r., gdy ta osoba nie będzie już na zasiłku macierzyńskim. Chce ona wrócić do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim. Jakie składki powinniśmy naliczyć za tę osobę z umowy zlecenia? Czy zgłosić ją do ubezpieczeń z umowy zlecenia?

Małoletni jako strona umowy

Małoletni może być stroną umowy cywilnoprawnej. Związane są z tym jednak pewne ograniczenia. Osoby takie bowiem co do zasady nie mogą same o sobie decydować. Decyzję w ich imieniu muszą podjąć przedstawiciele ustawowi

REKLAMA

Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca

Zatrudniliśmy na okres od 1 do 10 czerwca 2009 r. zleceniobiorcę, który za wykonane prace otrzyma 1500 zł. Osoba ta wzięła w swojej firmie urlop bezpłatny od 1 do 12 czerwca 2009 r. Czy w tym przypadku od wynagrodzenia z umowy zlecenia należy naliczać za zleceniobiorcę składki na ubezpieczenia społeczne? Złożył mam oświadczenie, że jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i otrzymuje wynagrodzenie z umowy o pracę w kwocie wyższej niż minimalne wynagrodzenie.

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Nasza spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług remontowych. Dużą część osób zatrudniamy na podstawie umów zlecenia. Usługi są świadczone u osób, które je zamawiają. Czy z tytułu zawarcia tych umów powinniśmy zgłaszać zleceniobiorców do ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli wykonują oni pracę poza siedzibą firmy?

Czy wypłacać zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 30 kwietnia 2009 r. Pracownik jeszcze podczas pracy u nas podpisał umowę zlecenia z inną firmą na okres od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. Od 1 maja 2009 r. został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z umowy zlecenia. Natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero 10 maja 2009 r. Czy w sytuacji, gdy od 15 marca dostarcza nam kolejne zwolnienia lekarskie, jesteśmy zobowiązani wypłacić zasiłek również po 30 kwietnia? Jeżeli tak, to do kiedy?

Czy zleceniobiorczyni należy przedłużyć umowę do dnia porodu

Od 1 marca 2008 r. zatrudniamy osobę na umowę zlecenia. Od 19 stycznia 2009 r. osoba ta jest na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Umowa zlecenia rozwiąże się 30 czerwca 2009 r. Natomiast termin porodu jest ustalony na 23 lipca 2009 r. Czy w tej sytuacji powinniśmy przedłużyć umowę zlecenia do dnia porodu? Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

Od 2010 r. ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowe dla wszystkich zleceniobiorców

Obecnie obowiązek ubezpieczenia wypadkowego dotyczy tylko zleceniobiorców wykonujących pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Po wejściu w życie zmian do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowo będzie trzeba odprowadzać za wszystkich zleceniobiorców, bez względu na miejsce wykonywania przez nich pracy.

Do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę, który wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia

Zawarliśmy umowę zlecenia z nowo zatrudnionym informatykiem. Wynagrodzenie określiliśmy kwotowo i jest ono niższe od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Z oświadczenia do celów ubezpieczeń zleceniobiorcy wynika, że wykonuje zlecenie również w innej firmie i jego wynagrodzenie jest niższe od minimalnego. Czy z obu umów zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Kiedy studenci pracujący na zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom?

Student pracujący na podstawie umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym do ukończenia 26 roku życia.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta pracującego na umowę zlecenia

Studenci - zleceniobiorcy do ukończenia 26 lat nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia.

Stosowanie przepisów kodeksu cywilnego w prawie pracy

Wiele problemów, z którymi musi się zmierzyć pracodawca, np. dotyczących zakazu konkurencji, nie zostało uregulowanych w Kodeksie pracy. Należy wówczas zastosować odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego, ale tylko wtedy, gdy przepis nie jest sprzeczny z zasadami prawa pracy.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych w okresie świąt

Prowadzę sieć całodobowych sklepów spożywczych. Chciałbym, aby moje sklepy były czynne również w Boże Ciało, które przypada w tym roku 11 czerwca. Czy w związku z tym mogę w to święto zatrudnić w sklepach pracowników tymczasowych?

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli wykonuje pracę w siedzibie zleceniodawcy lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności. Jednak w ubezpieczeniach społecznych miejsce prowadzenia działalności jest rozumiane nie jako miejsce podane w ewidencji działalności lub KRS, ale jako miejsce, w którym jest zlokalizowana działalność firmy.

Czy od zwróconych kosztów podróży zleceniobiorcy należy zapłacić składki i podatek

Zawieramy ze specjalistami w różnych dziedzinach umowy zlecenia na wygłaszanie prelekcji w trakcie konferencji. Konferencje te organizujemy w miastach, w których nie mamy ani siedziby, ani przedstawicielstwa. Oprócz wynagrodzenia prowizyjnego zawartego w umowie zlecenia, zwracamy koszty związane z podróżą. Czy kwotę zwrotu powinniśmy oskładkować i opodatkować?

Zatrudnianie menedżera

Menedżera można zatrudniać na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej - kontraktu menedżerskiego. Wybór zależy od woli stron. W przypadku kontraktu należy pamiętać o elementach odróżniających go od umowy o pracę, np. związanych z wynagrodzeniem.

Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło

Chcemy zatrudnić osobę do wykładania towaru w markecie. Do pracy przyjeżdżałaby tylko wówczas, gdyby był towar do wyłożenia. Czy z taką osobą na wykonywanie tej pracy można zawrzeć umowę o dzieło, czy umowę zlecenia?

Jakie składki opłaci prowadzący działalność gospodarczą, który zawarł dodatkowo umowę zlecenia

Od stycznia 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Od kwietnia 2009 r. wykonują dodatkowo umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1000 zł. Przedmiot wykonywanej umowy zlecenia jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności. Jakie składki muszę opłacać prowadząc działalność gospodarczą i jednoczenie zawierając umowę zlecenia? Czy mam możliwość wyboru tytułu ubezpieczenia?

Składki ZUS od umowy czy od działalności gospodarczej

Jeżeli w ramach działalności gospodarczej realizowana jest umowa cywilnoprawna, to podstawą do ubezpieczeń społecznych jest ta działalność. Dla ubezpieczeń nie jest istotny sposób opodatkowania i kategoryzacji przychodów z takiej umowy w przepisach podatkowych.

Warunki bhp przy umowach cywilnoprawnych

Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Na jakich zasadach zatrudniać pracowników sezonowych

W polskim prawie pracy nie ma definicji pracy sezonowej. Wynika to z tego, że przepisy prawa pracy nie wyróżniają odrębnej kategorii pracowników sezonowych. Pracą sezonową będzie więc taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez pewien krótki okres związany z określoną porą roku.

Umowa o świadczenie usług

Kodeks cywilny, w śród umów nazwanych, nie wymienia umowy o świadczenie usług. Często jednak zachodzi potrzeba sporządzenia tego typu umowy. Należy pamiętać, że umowę o świadczenie usług wzoruje się na umowie zlecenia.

Czy wynagrodzenie za ekspertyzy biegłych jest opodatkowane 18% podatkiem dochodowym

Biegli za ekspertyzy wykonane na zlecenie prokuratora otrzymują od nas wynagrodzenie ustalane na podstawie postanowienia prokuratora. Wysokość wynagrodzenia określa w widełkach rozporządzenie, a o konkretnej kwocie dla biegłego decyduje prokurator. Jeżeli biegły otrzyma wynagrodzenie za miesiąc w kwocie niższej niż 200 zł, to czy traktować je jak umowę zlecenia i naliczać ryczałtowy podatek 18%?

Urlop na zleceniu

Czy osobie pracującej na podstawie umowy zlecenia od 2 lat przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu, zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Ile może trwać umowa zlecenia?

Od roku zatrudniam pracownika na umowy zlecenia. Ostatnio zażądał umowy o pracę twierdząc, że nie można tak długo zatrudniać pracownika tylko na podstawie umowy zlecenia. Czy to prawda?

Zakaz konkurencji w umowie cywilnoprawnej

Czy w umowie cywilnoprawnej można zawrzeć zakaz konkurencji w czasie trwania umowy i po jej rozwiązaniu i na jakich zasadach?

Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

Kto bez zlecenia prowadzi cudze sprawy ten powinien działać z korzyścią osoby, której sprawę prowadzi, i zgodnie z jej prawdopodobną wolą a przy prowadzeniu spraw powinien zachowywać należytą staranność.

Jak wyliczyć pensję

W stosunku do zeszłego roku zmiany w wyliczaniu pensji dotyczą m.in. 2 nowych stawek skali podatkowej: 18% i 32%.

Co to jest umowa zlecenie

W codziennym życiu zawieramy bardzo dużo umów różnego rodzaju. Kupujemy sprzęty, żywność, naprawiamy samochód, ale także zawieramy umowy ze szkołą językową czy też ze szkołą nauki jazdy. Umowy tego fachowo nazywają się umowami zlecenia. Spójrz czym one się charakteryzują.

Zawieszenie renty socjalnej a zlecenie

Osoby pobierające rentę socjalnej często chcą dorobić do swojego świadczenia, podejmują pracę na umowę zlecenia. Jednak nie zawsze mogą dorabiać bez ograniczenia.

Śmierć strony umowy zlecenia

Śmierć jednej ze stron umowy nie zawsze prowadzi do wygaśnięcia istniejącego stosunku prawnego. Zgodnie z prawem spadkowym, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na uprawnionych spadkobierców.

Jak w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia na niskie kwoty z pracownikami i innymi osobami

Nasza firma zawiera liczne umowy zlecenia na dodatkowe prace. Są to czasami niskie kwoty ok. 100-200 zł. Umowy są zawierane zarówno z pracownikami, jak i osobami z zewnątrz, często zatrudnionymi na podstawie umów o pracę przez inne firmy. Jak w 2009 r. rozliczyć umowę zlecenia zawartą z pracownikiem opiewającą na kwotę 190 zł brutto? Czy przy umowie zlecenia na tak niską kwotę należy zastosować koszty uzyskania przychodu i naliczyć składki ZUS?

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę

Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Student na zleceniu a jego ubezpieczenie

Studenci pracujący na umowę zlecenie nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu do ukończenia 26 roku życia. Dlatego są bardzo mile widzianymi „pracownikami”.

Przy jakiej kwocie przychodu studenta ZUS zawiesi mu wypłatę renty socjalnej

Od 1 stycznia 2009 r. zawarliśmy umowę zlecenia ze studentem, który jest uprawniony do renty socjalnej. Jest on równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu w innej firmie i miesięcznie otrzymuje 320 zł. Jaką kwotę wynagrodzenia ze zlecenia może osiągnąć, aby ZUS nie zawiesił wypłaty renty socjalnej? Czy wynagrodzenie wypłacone za styczeń 2009 r. w lutym 2009 r. będzie rzutować na zawieszenie renty w styczniu czy w lutym?

Czy płatnik może zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego studenta zleceniobiorcę, który nie ukończył 26 lat

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studenta, który nie ukończył 26 lat. Z umowy zlecenia nie został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszała go matka w swoim zakładzie pracy, ale obecnie matka nie pracuje. Czy wobec tego powinniśmy za zleceniobiorcę opłacać składkę zdrowotną i zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy matka, będąca osobą bezrobotną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, może zgłosić dziecko - studenta do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?

Czy wynagrodzenie z umowy o pracę można zastąpić zwiększoną wypłatą wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej

Zawarliśmy z jednym z pracowników dodatkowo umowę agencyjną. Pracownik ten pośredniczy przy zawieraniu umów sprzedaży towarów znajdujących się w ofercie handlowej naszej firmy. Wynagrodzenie z umowy agencyjnej wynosi 5000 zł. Pracownik ten z umowy agencyjnej otrzymuje też wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 4% utargu. Jednocześnie z umową agencyjną zawarliśmy z tym pracownikiem umowę o pracę na stanowisko magazyniera w wymiarze połowy etatu z wynagrodzeniem 1000 zł miesięcznie. Czy możemy ustalić z pracownikiem, że faktycznie nie będzie pobierał wynagrodzenia z umowy o pracę, gdyż jego prowizyjne wynagrodzenie z umowy agencyjnej będzie stanowiło wystarczającą zapłatę za pracę wykonaną w ramach zarówno umowy agencyjnej, jak i umowy o pracę?

Informacja dla płatnika składek o zmianie tytułu do ubezpieczeń

Zleceniodawca może żądać zawarcia w umowie zlecenia lub w odrębnym oświadczeniu zapisu o obowiązku informowania przez zleceniobiorcę o swojej sytuacji w zakresie ubezpieczeń. Ma to wpływ na zakres ubezpieczeń, którymi jest objęty zleceniobiorca, i zakres obowiązków płatnika składek. Prawo do zawarcia umowy zlecenia o takiej treści wynika z zasady swobody zawierania umów.

Zlecenia do 200 zł bez kosztów i z 18% PIT

Jestem studentem i co jakiś czas zawieram umowy zlecenia, czy umowy o dzieło na niewielkie kwoty. Słyszałem, że od 1 stycznia 2009 r. takie umowy o wartości do 200 zł nie są już pomniejszane o koszty. A od 2011 roku nie sumuje się takich umów zawartych w ciągu miesiąca. Czy to prawda?

Czy płacić składki od umowy zlecenia?

Pracuję w dwóch firmach na podstawie umowy o pracę na pół etatu. Z każdej otrzymuję wynagrodzenie niższe niż 936 zł. Dostałem propozycję zawarcia umowy zlecenia. Czy umowa zlecenia będzie oskładkowaną?

Jakie ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy?

Jestem studentem, chcę dorobić do studiów i zdobyć trochę doświadczenia. Zaczynam pracę na umowę zlecenia. W związku z tym mam pytanie, jakim ubezpieczeniom będę podlegał?

Czy za zleceniobiorców wysłanych w ramach kontraktu do pracy za granicę należy opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe

Jesteśmy firmą mającą siedzibę w Polsce. Zamierzamy skierować kilku pracowników do Belgii w celu wykonywania pracy przy realizacji kontraktu z tamtejszą firmą. Praca będzie wykonywana w ramach umów zlecenia. Otrzymaliśmy z ZUS poświadczenie na formularzu E-101 o podleganiu przez zleceniobiorców polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Czy w czasie tego oddelegowania powinniśmy odprowadzać za nich również składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę

Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Czy hostessę można zatrudnić na umowę zlecenia czy na umowę o dzieło

Chcemy zatrudnić hostessę, aby proponowała nowym klientom degustację produktów naszej firmy. Ma to na celu zwiększenie sprzedaży produktów naszej firmy. Hostessa nie będzie jednak rozliczana z liczby sprzedanych produktów. Czy możemy ją zatrudnić na podstawie umowy o dzieło, czy musimy podpisać z nią umowę zlecenia?

REKLAMA