| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Małoletni jako strona umowy

Małoletni jako strona umowy

Małoletni może być stroną umowy cywilnoprawnej. Związane są z tym jednak pewne ograniczenia. Osoby takie bowiem co do zasady nie mogą same o sobie decydować. Decyzję w ich imieniu muszą podjąć przedstawiciele ustawowi

Małoletni

Małoletnim zgodnie z przepisami prawa cywilnego jest osoba nie posiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych. Natomiast pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się w momencie uzyskania pełnoletniości. Pełnoletniość natomiast można uzyskać zasadniczo przez ukończenie 18 lat. W wyjątkowych wypadkach kobiety uzyskują pełnoletniość z chwila zawarcia związku małżeńskiego.

Zdolność do czynności prawnych

Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się wraz z osiągnięciem pełnoletniości. Osoby w wieku od narodzenia do 13 roku życia. Nie posiadają one w ogóle zdolności do czynności prawnych. Osoby w wieku 13-18 lat posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Warto o tym wiedzieć i pamiętać.

Skąd małoletni ma majątek

Osoba będąca strona umowy cywilnoprawnej musi co do zasady posiadać jakiś majątek. Osoby małoletnie mogą nabyć majątek najczęściej w drodze dziedziczenia. Zgodnie bowiem z przepisami prawa spadkowego spadkobiercą jest każde dziecko spadkodawcy a nie tylko to pełnoletnie.

Zawieranie umów

W imieniu osoby małoletniej działa zawsze przedstawiciel ustawowy. Przedstawicielami takim co do zasady są rodzice dziecka. Należy jednak wyróżnić tutaj dwie sytuacje. Jedna dotyczy osób w wieku od narodzin do 13 lat. Druga osób od 13 lat do uzyskania pełnoletniości.

W pierwszej sytuacji małoletni nie może co do zasady zawierać czynności prawnych, a tym samym rozporządzać własnym majątkiem . Wszystkie czynności dokonuje za niego opiekun. Do umów, które może sam zawierać zaliczamy umowy powszechnie zawierane w drobnych sprawach życia codziennego. Umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że w rażący sposób krzywdzi małoletniego.

Osoby powyżej 13 ale poniżej 18 roku życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Osoby te mogą same zawierać umowy jednak dla ich ważności potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego.
Jeżeli osoba taka zawarła umowę bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, jej ważność zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić ważność umowy po osiągnięciu pełnoletniości.

Osoba o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, a więc w wieku 13-18 lat może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych sprawach bieżących życia codziennego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy małoletni może zawrzeć umowę?
Czy małoletni może zawrzeć umowę?

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »