REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Emerytura częściowa dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Istnieje możliwość przejścia na emeryturę częściową przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego. Nie wszyscy ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mogą z niej jednak skorzystać. Na emeryturę częściową mogą przejść ci, którzy mają ukończony wiek 62 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) i nie mają ukończonego, określonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wyższego niż 62 lata (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).

Wiek emerytalny 2014

Wiek emerytalny od 2013 r. ulega stopniowemu podwyższaniu. Zostanie zrównany pod względem płci. Zgodnie z planem dla kobiet i mężczyzn będzie wynosił tyle samo, czyli 67 lat. Ile lat liczy wiek emerytalny w 2014 r.?

Zmiany w emeryturach od lutego 2014 r.

Jakie zmiany w emeryturach obowiązują od 1 lutego 2014 roku? Jak będzie wyglądał okres przejściowy ustalony na okres pomiędzy 1 lutym 2014 r. a 30 października 2014 r.?

Komu przysługuje i ile wynosi emerytura mieszana w 2014 roku?

Komu i w jakich okolicznościach przysługiwać będzie emerytura mieszana w 2014 roku? Jaka będzie jej wysokość?

REKLAMA

Nowa stawka dla wypłat z IKZE

Zryczałtowana stawka dla wypłat z IKZE ma wynieść 10 procent. Zmiany w IKZE to częśc nowych przepisów dotyczących systemu emerytalnego.

Zmiany w OFE - wchodzi w życie część przepisów

Wchodzi w życie część przepisów o OFE. Zdaniem ekspertów nie zachęcą one do odkładania na emeryturę.

Bezpieczniejsze zakupy w Unii Europejskiej

Unia Europejska chce zapewnić konsumentom większą ochronę przy dokonywaniu zakupów, w szczególności przez Internet. Czym będzie charakteryzować się ta ochrona?

Delegowanie pracownika do innego państwa Unii Europejskiej

Polska, jako członek Unii Europejskiej, może korzystać ze swobody świadczenia usług w Europie. Pracodawcy mają możliwość delegowania pracowników za granicę i realizowania zamówień na rzecz kontrahentów w innych państwach członkowskich. Jak prawidłowo delegować pracownika do innego państwa Unii Europejskiej?

REKLAMA

Obowiązek zmiany opon na zimę w krajach UE

Zima często zaskakuje kierowców, więc przed dłuższymi podróżami samochodem warto wcześniej się przygotować. W szczególności, warto zadbać o zmianę opon przed wyjazdem do krajów UE. W większości państw zmiana nie jest obowiązkowa, jednak zdarzają się wyjątki.

Podróż samochodem na terenie UE

Podróżując po krajach Unii Europejskiej warto poznać obowiązujące przepisy dotyczące poruszania się samochodem, ponieważ nie wszystkie zasady są takie same, jak w kraju zamieszkania. Uregulowania te różnią się nawet pomiędzy krajami członkowskimi. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w poszczególnych państwach członkowskich tak, aby nasza podróż przebiegła bez większych problemów.

Reforma systemu emerytalnego

6 grudnia 2013 r. Sejm przyjął reformę systemu emerytalnego. Oznacza to, że pierwszym a zarazem głównym filarem będzie ZUS, a drugim OFE. Co się zmieni w stosunku do obecnych i przyszłych emerytów?

Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Wysokość emerytury obliczana jest według trzech zasad. W momencie przechodzenia na emeryturę powinniśmy się orientować, który sposób jej naliczania będzie zastosowany w naszym przypadku. Pozwoli nam to przewidzieć, jakiej miesięcznej kwoty możemy się spodziewać. Jak prawidłowo obliczyć zatem wysokość emerytury?

OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

Otwarte Fundusze Emerytalne to II filar systemu emerytalnego – obowiązkowy dla osób urodzonych po 1969 roku. Czym jest OFE? Jakie mamy korzyści z II filaru?

Elektroniczne faktury w zamówieniach publicznych

Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za stosowaniem e-faktur w zamówieniach publicznych. Propozycję dyrektywy w sprawie faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych przedstawiła Komisja Europejska.

Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Emerytury dla żołnierzy zawodowych są naliczane nieco inaczej niż emerytury dla osób cywilnych. Fakt, że żołnierze zawodowi wcześniej odchodzą na emeryturę także nie pozostaje bez znaczenia. W jaki sposób oblicza się wysokość emerytur dla żołnierzy zawodowych?

Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury to kwestia, którą zaczynamy się coraz bardziej martwić, zwłaszcza gdy zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jeśli często chodziliśmy na zwolnienia lekarskie, możemy mieć wątpliwości co do tego, czy nasza emerytura nie będzie niższa. W jaki sposób częste zwolnienia mają wpływ na wysokość emerytury?

Przedsiębiorcy unikają płacenia podatków

Unia Europejska chce wprowadzić zmiany w opodatkowaniu osób prawnych. Ma to na celu zwiększenie przychodów do budżetów państw członkowskich oraz zlikwidowanie luk prawnych związanych z unikaniem płacenia podatków.

Prawo do odprawy dla zwalnianego emeryta

Emerytowany nauczyciel został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu. 31 sierpnia 2012 r. został zwolniony na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy należy mu się odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę?

Jakie świadczenia z ZFŚS przysługują nauczycielowi emerytowi?

W 2003 roku likwidacji uległa szkoła podstawowa. W tym samym roku, nauczyciele założyli tzw. małą szkołę, która otrzymuje dotację z gminy. Nauczycieli nie obowiązuje Karta Nauczyciela. W 2008 roku nauczyciel małej szkoły przeszedł na emeryturę. Nadal pracuje w małej szkole. Czy w tej sytuacji nauczycielowi należy się odpis na fundusz socjalny jako emerytowi ze szkoły podstawowej?

Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zmiany, które pojawiają się w systemie emerytalnym nie powinny wpłyną na podwyższenie przyszłych emerytur. Wg powiedzenia „umiesz liczyć, licz na siebie” watro pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy samodzielnie zatroszczyć się o własną emeryturę. Zobacz, jak oszczędzać samemu.

Pracownicy służby cywilnej i ich prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownicy służby cywilnej są członkami korpusu służby cywilnej, którzy znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o wcześniejsze świadczenia emerytalne. Pracownicy Ci mają prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Pracownicy służby cywilnej i ich prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownicy służby cywilnej są członkami korpusu służby cywilnej, którzy znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o wcześniejsze świadczenia emerytalne. Pracownicy Ci mają prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Czy pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszej emerytury?

Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W jakim wieku przysługują tym pracownikom prawo do wcześniejszych świadczeń?

Czy pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszej emerytury?

Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W jakim wieku przysługują tym pracownikom prawo do wcześniejszych świadczeń?

„Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

„Emerytura obywatelska” to niewielkie świadczenie, które ma przysługiwać Polakom, kiedy ci osiągną wiek emerytalny. Czyj to pomysł? Czy przyjmie się w praktyce?

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku ciąży na drugim małżonku w przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym, przy czym wysokość renty rodzinnej wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu małżonkowi.

5 miliardów euro niezapłaconych podatków

Komisja Europejska policzyła straty wynikające z niezapłaconych podatków. Z przygotowanego przez KE raportu wynika, że prawie 193 miliardy euro straciła Unia Europejska w 2011 roku w związku z niezapłaconymi podatkami. W Polsce to ponad 5 miliardów euro.

Podatek od transakcji finansowych w Unii Europejskiej

Według prawników z unijnej Rady, wprowadzenie podatku od transakcji finansowych w 11 krajach Unii Europejskiej byłoby niezgodne z prawem. Pomysłu broni Komisja Europejska, która naciskała na wprowadzenie podatku, wskazując odpowiedzialność sektora finansowego za obecny kryzys.

Reforma OFE - założenia

Część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS. Przyszła składka do OFE będzie dobrowolna. Takie założenia do reformy OFE przedstawił premier Donald Tusk.

Ustawowe minimum wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 roku

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2014 roku w 2014 roku będzie wynosił 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Jest to ustawowe minimum, przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Niższe koszty prowadzenia firmy w UE

Komisja Europejska zatwierdziła projekt, którego celem jest poprawa prowadzenia działalności gospodarczej w krajach na terenie Unii Europejskiej. Chodzi o projekt e-SENS, obniżający koszty prowadzenia biznesu poprzez wprowadzenie usług publicznych opartych na ustandaryzowanej, europejskiej infrastrukturze cyfrowej.

Dyskryminacja konsumentów z innego kraju

Dyrektywa usługowa 2006/123/WE obliguje państwa członkowskie do usuwania przeszkód, jakie napotykają konsumenci w momencie nabywania usługi od usługodawcy z innego kraju UE.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy - Polska i Europa

W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Jak wygląda to w innych krajach Europy?

E-faktury w zamówieniach publicznych - od kiedy?

Fakturowanie elektroniczne w zamówieniach publicznych ma być ważnym etapem budowania kompleksowego systemu elektronicznych zamówień publicznych oraz administracji elektronicznej w Europie. Trwają konsultacje społeczne projektu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych.

Emerytury australijskie wypłacane w Polsce

Emerytury i renty zagraniczne są zwykle opodatkowane w kraju rezydencji, co oznacza, że osoba mająca miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce powinna się tu rozliczyć. Bank w Polsce, do którego zostanie przesłana emerytura zagraniczna, potrąci od niej składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy. Jak wygląda sytuacja australijskich świadczeń emerytalnych wypłacanych w Polsce?

Fundusze Unijne na lata 2014 – 2020

Rada Europejska podjęła zasadnicze decyzje w kwestii budżetu unijnego na lata 2014 – 2020. Już tylko zatwierdzenie postanowień przez Parlament Europejski dzieli Polskę od otrzymania 72,9 miliarda euro na realizację polityki spójności. W pracach nad planowaniem wydatków i systemem inwestowania funduszy unijnych bierze udział Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Emerytura mieszana 2014 r.

W 2014 r. emerytura mieszana będzie przyznana również osobom, które w 2014 r. osiągną wiek emerytalny. Wysokość emerytury będzie ustalana na wniosek osoby ubezpieczonej, która nie pobiera wcześniejszej emerytury oraz nie przystąpiła do OFE oraz nie będzie pobierać emerytury z OFE za pośrednictwem ZUSu.

Nowe wzory formularzy VAT-UE

17 czerwca 2013 roku Minister Finansów wydał rozporządzenie zmieniające wzór formularzy dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2013 roku.

Waloryzacja emerytur i rent 2014

Waloryzacja emerytur i rent na rok 2014 wyniesie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Związkowcy domagali się podwyżek dla emerytów i rencistów o 50%, jednak nie przystała na to strona rządowa i pracodawcy ze względu na trudną sytuację budżetową.

Zdjecie z fotoradaru za granicą - niedługo do Ciebie dotrze!

Od 7 listopada obowiązywać będą nowe przepisy Kodeksu Drogowego. Zdjęcie z zagranicznego fotoradaru ma bardzo szybko trafiać do sprawcy wykroczenia.

Płątność mandatu za granicą

Jadąc za granicę warto mieć ze sobą większą kwotę pieniędzy bowiem grzywnę za ewentualne mandaty trzeba uiścić na miejscu.

Urlop w Europie - pytania, odpowiedzi

Urlop w Europie to dla wielu z nas pasmo pytań i wątpliwości. Czy liczba gwiazdek zawsze odzwierciedla standard hotelu? W jaki sposób sprawdzić, czy hotel rzeczywiście wygląda jak na zdjęciach w katalogu? Odpowiadamy na pytania konsumentów.

Unijna pomoc dla przedsiębiorstw w 2014 roku

Unijna pomoc dla przedsiębiorstw w 2014 roku opierać się będzie miedzy innymi na przewidzianym na lata 2014-2020 Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój, który to działać będzie na rzecz prowadzenia badan naukowych, rozwoju nowych, innowacyjnych technologii oraz działań podnoszących konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw.

Pojawiły się propozycje zmian w systemie emerytalnym

Minister finansów Jacek Rostowski zaprezentował trzy propozycje zmian w systemie emerytalnym. Projekty trafiły do konsultacji społecznej. Niestety żadne z rozwiązań tak naprawdę nie gwarantuje nam pewnej przyszłości. Eksperci doradzają rozpoczęcie odkładania na emeryturę na własną rękę.

Środki na ochronę własności intelektualnej dla firm

Środki na ochronę własności intelektualnej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, można uzyskać poprzez składanie odpowiednich wniosków, co możliwe jest jeszcze do dnia 1 lipca tego roku.

Nieuczciwi podatnicy pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wypowiada wojnę nieuczciwym podatnikom. Zaproponowe zmiany w przepisach dotyczą automatycznej wymiany informacji bankowych między unijnymi krajami.

Unia dopłaci do przedszkoli

Unia dopłaci do przedszkoli już od lipca 2013 roku. Na cel ten zostało przeznaczone ponad 200 milionów. O dofinansowanie to będą mogły starać się samorządy, składając odpowiednie wnioski.

Rozwiązanie umowy z pracującym emerytem

Wypowiedzenie umowy uzasadnione samym przejściem na emeryturę stanowi przejaw dyskryminacji ze względu na wiek. Emeryci mogą walczyć o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i odszkodowanie z tytułu dyskryminacji.

Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2014 r.

Jakie będą obowiązywały progi statystyczne (progi podstawowe i szczegółowe przewidziane dla przywozu i wywozu) zobowiązujące do zgłoszenia INTRASTAT w 2014 r.?

Nowe wzory informacji VAT-UE od 1 lipca 2013 r.

Nowe wzory informacji VAT-UE wraz z załącznikami oraz korekty VAT-UEK zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r.. Zmiany mają związek z przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej.

REKLAMA