| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Podwyższenie wieku emerytalnego wg TK

Podwyższenie wieku emerytalnego wg TK

6 maja 2014 roku (wtorek) Trybunał Konstytucyjny (TK) zajmie się ustawą, która zrównuje wiek emerytalny mężczyzn i kobiet oraz podnosi go do 67 lat. TK rozpozna sprawę K 43/12 dot. podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury w pełnym składzie.

Przedmiotem badań TK będzie ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 637). Głównym celem wskazanej powyżej nowelizacji jest zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet oraz podwyższenie go. Ustawa zakłada, że począwszy od 2013 r. wiek emerytalny wzrasta (co kwartał o miesiąc). Zatem mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Wtedy też wiek uprawniający do emerytury zostanie zrównany dla obu płci.

Mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

Zadaj pytanie na: Forum

Regulacje dotyczące wieku emerytalnego zostały zaskarżone do TK. Zarzucono im m.in. naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, sprawiedliwości społecznej, zasady praw nabytych, a także nieczytelność przepisów. Podmiotami inicjującymi postępowanie są: Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", Grupa posłów na Sejm, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Różnicowanie wieku emerytalnego (60 lat - 65 lat) było dotychczas oceniane przez TK jako tzw. uprzywilejowanie wyrównawcze, uzasadnione odmienną sytuacją społeczną kobiet i mężczyzn, a także uwarunkowaniami biologicznymi. Przepisy mają zastosowanie do osób już zatrudnionych. W praktyce oznacza to, że reguły zostały zmienione w trakcie gry. Zdaniem skarżących prawo do emerytury powinno być traktowane jako „szczególnego rodzaju prawo nabyte", które nie może podlegać „niespodziewanym modyfikacjom powodowanym bliżej nieokreślonymi determinantami".

Zaskarżonym przepisom zarzucono również niezgodność z aktami prawa międzynarodowego - z ratyfikowaną przez Polskę konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy. Zgodnie, z którą wiek emerytalny nie powinien przekraczać 65 lat, a podwyższenie go jest dopuszczalne tylko, gdy w danym kraju zdolność do pracy osób w tym wieku jest powszechna.

Sprawą (K 43/12) TK zajmie się na dwudniowej rozprawie. Jest to rozwiązanie wyjątkowe, stosowane rzadko, wobec spraw obejmujących obszerne zagadnienie prawne. TK zbada sprawę w pełnym składzie (co najmniej dziewięciu sędziów Trybunału).

Warto podkreślić, że cała rozprawa będzie transmitowana na stronie internetowej TK.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

Źródło: Trybunał Konstytucyjny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »