Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyższenie wieku emerytalnego wg TK

Od 2013 roku następuje podwyższanie wieku emerytalnego, docelowo do 67 lat./ fot. Fotolia
Od 2013 roku następuje podwyższanie wieku emerytalnego, docelowo do 67 lat./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

6 maja 2014 roku (wtorek) Trybunał Konstytucyjny (TK) zajmie się ustawą, która zrównuje wiek emerytalny mężczyzn i kobiet oraz podnosi go do 67 lat. TK rozpozna sprawę K 43/12 dot. podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury w pełnym składzie.

Przedmiotem badań TK będzie ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 637). Głównym celem wskazanej powyżej nowelizacji jest zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet oraz podwyższenie go. Ustawa zakłada, że począwszy od 2013 r. wiek emerytalny wzrasta (co kwartał o miesiąc). Zatem mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Wtedy też wiek uprawniający do emerytury zostanie zrównany dla obu płci.

REKLAMA

Mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

Zadaj pytanie na: Forum

REKLAMA

Regulacje dotyczące wieku emerytalnego zostały zaskarżone do TK. Zarzucono im m.in. naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, sprawiedliwości społecznej, zasady praw nabytych, a także nieczytelność przepisów. Podmiotami inicjującymi postępowanie są: Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", Grupa posłów na Sejm, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Różnicowanie wieku emerytalnego (60 lat - 65 lat) było dotychczas oceniane przez TK jako tzw. uprzywilejowanie wyrównawcze, uzasadnione odmienną sytuacją społeczną kobiet i mężczyzn, a także uwarunkowaniami biologicznymi. Przepisy mają zastosowanie do osób już zatrudnionych. W praktyce oznacza to, że reguły zostały zmienione w trakcie gry. Zdaniem skarżących prawo do emerytury powinno być traktowane jako „szczególnego rodzaju prawo nabyte", które nie może podlegać „niespodziewanym modyfikacjom powodowanym bliżej nieokreślonymi determinantami".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaskarżonym przepisom zarzucono również niezgodność z aktami prawa międzynarodowego - z ratyfikowaną przez Polskę konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy. Zgodnie, z którą wiek emerytalny nie powinien przekraczać 65 lat, a podwyższenie go jest dopuszczalne tylko, gdy w danym kraju zdolność do pracy osób w tym wieku jest powszechna.

Sprawą (K 43/12) TK zajmie się na dwudniowej rozprawie. Jest to rozwiązanie wyjątkowe, stosowane rzadko, wobec spraw obejmujących obszerne zagadnienie prawne. TK zbada sprawę w pełnym składzie (co najmniej dziewięciu sędziów Trybunału).

Warto podkreślić, że cała rozprawa będzie transmitowana na stronie internetowej TK.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

Źródło: Trybunał Konstytucyjny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

  Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

  REKLAMA

  Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

  Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

  Głosowanie przez pełnomocnika

  Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

  4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

  O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

  Głosowanie korespondencyjne

  Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

  REKLAMA

  Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

  Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

  Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

  REKLAMA