REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybory samorządowe 2018 r. przebiegały niezgodnie z przepisami

CBOS przeprowadził sondaż dot. wyborów samorządowych 2018 r. Okazuje się, że aż 97 % badanych nie zauważyło nieprawidłowości w ich przeprowadzaniu.

O ile wzrosną wynagrodzenia w 2019 roku?

Zgodnie z prognozą NBP wzrost wynagrodzeń w naszym kraju w 2019 roku wyniesie 6,8%. Ministerstwo Finansów zakłada, że wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną w przyszłym roku o 5,6% przy wzroście 6,1% w sektorze przedsiębiorstw. Natomiast według prognoz Komisji Europejskiej pensje w 2019 roku wzrosną w ujęciu nominalnym o 7%.

System VIES, czyli jak sprawdzić podatnika VAT UE

Unijny system internetowy VIES umożliwia sprawdzenie numerów VAT podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Przydatny jest w przypadku transakcji transgranicznych dotyczących towarów i usług (VAT UE). Podpowiadamy, gdzie go znaleźć i jak z niego skorzystać.

Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej na 2019 r.

Sejm zawiesił pobór podatku od sprzedaży detalicznej na kolejny rok, czyli do końca 2019 r. Przypomnijmy, że ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakłada dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

REKLAMA

Polska w strefie euro? - wady i zalety

Przyjęcie euro w Polsce, w dalszym ciągu jest sprawą równie odległą, co kontrowersyjną. Eksperci przekrzykują się w wymienianiu wad i zalet wejścia do strefy euro. Do zalet takie rozwiązania zaliczają m.in. niższe koszty transakcyjne, brak ryzyka kursowego, tańsze kredyty i większą liczba inwestycji. Wadami przyjęcia euro z pewnością są wysokie koszty przystąpienia. Perspektywa jednego wspólnego budżetu dla strefy euro dla wielu wydaje się być kusząca.

PESCO 2019 - polityka bezpieczeństwa UE

Czym jest PESCO? Co zmieni się w polityce bezpieczeństwa w 2019 r.? Publikujemy informację prasową Ministerstwa Obrony Narodowej.

Skutki wejścia w życie Dyrektywy UE dotyczącej tajemnicy przedsiębiorstwa

Do 9 czerwca 2018 r. Państwa Członkowskie były zobowiązane do wdrożenia postanowień dyrektywy do krajowych porządków prawnych. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem.

Udostępnianie wiejskich świetlic na spotkania przedwyborcze

Czy wójt może w zarządzeniu ustalić nieodpłatne udostępnienie świetlic wiejskich na spotkania przedwyborcze dla wszystkich zainteresowanych organizowaniem zebrań przedwyborczych?

REKLAMA

Wspólny unijny podatek cyfrowy

Koncepcja wprowadzenia wspólnego unijnego podatku cyfrowego ma zostać zaprezentowana już w grudniu tego roku. Nowy podatek obejmowałby swoim zasięgiem przede wszystkim duże firmy technologiczne takie jak Google czy Facebook. Największym zwolennikiem wprowadzenia podatku cyfrowego jest Francja.

Bony i vouchery opodatkowane VAT od 2019 r.

Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2019 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje w ustawie o VAT, które będą dotyczyły znacznej części podatników tego podatku. Nowe przepisy zaproponowane przez ustawodawcę zakładają bowiem wprowadzenie regulacji określających zasady opodatkowania VAT w przypadku bonów i voucherów.

ACTA2 orężem w walce z internetowymi gigantami?

W połowie września 2018 r. Europarlament przegłosową niesławną dyrektywę ACTA 2 regulującą na nowo kwestię praw autorskich w internecie. Nowa dyrektywa w założeniu stanowić ma oręż w walce z takimi gigantami jak Google czy Facebook, które do tej pory nie płaciły ani grosza za treści wytwarzane przez artystów i inne media. Do najbardziej kontrowersyjnych założeń dyrektywy należy obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich oraz tzw. podatek od linków.

Państwa UE mogą stosować obniżoną stawkę VAT na e-booki

Kraje członkowskie Unii Europejskiej mogą już stosować obniżone, nadzwyczajnie obniżone lub nawet zerowe stawki VAT na e-booki. Taką możliwość dają przyjęte w Brukseli nowe przepisy w tym zakresie.

TSUE: pracownik ma prawo do urlopu niezależnie od złożenia wniosku urlopowego

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że pracownik nie może automatycznie utracić nabytego prawa do corocznego płatnego urlopu ze względu na to, że nie złożył wniosku urlopowego. Prawo to może wygasnąć, jeśli pracodawca udowodni, że pracownik umyślnie nie wystąpił o coroczny płatny urlop po uprzednim umożliwieniu mu rzeczywistego skorzystania z prawa do tego urlopu, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie utracie ani tego prawa.

Zmiany w delegowaniu pracowników do UE - relacja z VI Konferencji SAO

Zmiany w delegowaniu pracowników do UE dotyczą zmian Pakietu Mobilności, Dyrektywy 96/71/WE, Europejskiego Urzędu Pracy, a także zmian w rozporządzeniach 883/2004 i 987/2009 o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Czy są to niebezpieczne zmiany, czy stanowią nowa perspektywę? Zapraszamy do przeczytania relacji z VI Konferencji SAO, której patronem medialnym był Infor.pl.

Kontrowersje związane z exit tax

Wprowadzenie exit tax, czyli "podatku od wyjścia”, to kolejny krok polskiego rządu w stronę uszczelniania systemu podatkowego. Nowy podatek ma zniechęcić polskich przedsiębiorców do przenoszenia działalności za granicę. Konstrukcja exit tax budzi jednak wiele kontrowersji, co znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wybory samorządowe 2018: wyniki drugiej tury

W drugiej turze wyborów samorządowych, które odbyły się 4 listopada 2018 r. wybrano 649 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W tegorocznych wyborach wybierano 2477 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Druga tura wyborów samorządowych - cisza wyborcza

Cisza wyborcza w związku z drugą turą wyborów samorządowych będzie obowiązywała nie tylko w tych miejscach gdzie odbywa się głosowanie, ale na terenie całego kraju. Agitacja podczas ciszy wyborczej jest zabroniona.

Druga tura wyborów samorządowych 4 listopada 2018 r.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada 2018 r. W głosowaniu zwycięży kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Koszty pracy w Polsce na tle Unii Europejskiej

Niskie koszty pracy zwiększają konkurencyjność danego kraju na rynku międzynarodowym, natomiast wysokie koszty często są poważną barierę dla przyciągania inwestorów i tworzenia nowych miejsc pracy. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o wysokość kosztów pracy w Polsce i Unii Europejskiej w ostatnich latach.

Wybory do Parlamentu Europejskiego - zasady

W maju 2019 r. odbędą się w Polsce kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego. Jakie zasady obowiązują w tych wyborach? Kto może kandydować, a kto wybierać?

KE: duże różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn

Komisja Europejska zwróciła uwagę na nierówność w zarobkach kobiet i mężczyzn. Kobiety zarabiają średnio o ponad 16 proc. mniej niż mężczyźni. Największe nierówności występują w Estonii, Czechach i Niemczech.

Koniec z plastikowanymi opakowaniami, słomkami i sztućcami od 2021 r.

PE poparł wprowadzenie w Unii Europejskiej zakazu sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Teraz przedmioty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu.

Zakaz sprzedaży plastikowych słomek, patyczków do uszu, sztućców od 2021 roku

24 października 2018 r. Parlament Europejski poparł wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Ponadto określono cele redukcji i recyklingu plastikowych przedmiotów, które nie będą podlegały zakazowi (np. butelki, niedopałki papierosów z filtrami zawierającymi plastik).

Exit tax od 2019 r. – co warto wiedzieć o nowym podatku?

Exit tax, czyli podatek od osób przenoszących za granicę swoje przedsiębiorstwa i prywatny majątek zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Tak zdecydował Sejm w dniu 24 października. Ustawa trafiła do Senatu. Przyjrzyjmy się jak powstał nowy podatek i czemu ma służyć.

Wybory samorządowe 2018: zbiorcze wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Państwowa Komisja Wyborcza podała zbiorcze wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W 649 gminach i miastach 4 listopada 2018 r. odbędzie się druga tura wyborów samorządowych.

Wybory samorządowe 2018: zbiorcze wyniki wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw

Państwowa Komisja Wyborcza podała zbiorcze wyniki wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw. W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października 2018 r. wybierano łącznie 46 tys. 747 radnych wszystkich szczebli.

Protest wyborczy - wybory samorządowe 2018 r.

Wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r. Protest wyborczy wnosić mogą obywatele do właściwego sądu okręgowego. Na wniesienie protestu mają 14 dni.

Wybory samorządowe 2018: druga tura

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada 2018 r. Ponowne głosowanie będzie miało miejsce tam, gdzie w pierwszej turze wyborów żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie otrzymał odpowiedniej liczby głosów.

Wybory samorządowe 2018 - dane statystyczne

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane statystyczne dotyczące wyborów samorządowych 2018. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim dotyczą wyborów do rad, jak również wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wybory samorządowe 2018 r.: ile osób nie zostało dopisanych do rejestru wyborców?

Zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych 2018 r. Wiele osób, mimo złożenia wniosku elektronicznego w terminie, nie zostało dopisanych do listy wyborców.

Ostateczne wyniki wyborów samorządowych 2018 r.

Wybory samorządowe odbyły się w niedzielę 21 października 2018 r. Frekwencja w tych wyborach była bardzo wysoka. Kiedy poznamy ostateczne wyniki wyborów samorządowych?

Wybory samorządowe 2018: kiedy poznamy wyniki?

Państwowa Komisja Wyborcza podaje, iż wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się 21 października 2018 r. powinny być znane we wtorek, środę lub czwartek.

Wybory samorządowe 2018 - frekwencja

Ile osób oddało głos w wyborach samorządowych? Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w wyborach samorządowych 2018 frekwencja była najwyższa w historii wyborów do samorządów.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 - sejmiki wojewódzkie

Znamy wyniki wyborów samorządowych 2018 do sejmików wojewódzkich. W głosowaniu wzięło udział ponad 51,3% wyborców.

Czy mężowie zaufania mogą rejestrować przebieg wyborów?

Tak, lecz jedynie w zakresie rejestrowania wybranych czynności obwodowej komisji wyborczej. Zgodnie z art. 42 § 1 Kodeksu wyborczego, przed rozpoczęciem głosowania obwodowa komisja wyborcza ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie sprawdza, czy urna jest pusta, po czym zamyka się urnę wyborczą i opieczętowuje ją pieczęcią komisji oraz sprawdza, czy na miejscu znajduje się spis wyborców i potrzebna liczba kart do głosowania właściwych dla przeprowadzanych wyborów, jak również czy w lokalu wyborczym znajduje się odpowiednia liczba łatwo dostępnych miejsc zapewniających tajność głosowania.

Dane osobowe a wybory samorządowe 2018 r.

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) stosowane jest w Polsce od 25 maja 2018 r. Czy i jaki wpływ ma RODO na wybory samorządowe 2018? Prezentujemy opinię Państwowej Komisji Wyborczej.

Przebieg wyborów samorządowych 2018 r. - rozmowa z r.pr. Łukaszem Zalewskim

Jak będą przebiegały wybory samorządowe 2018? Jak oddać ważny głos i co się zmieniło w Kodeksie wyborczym? O przebiegu wyborów samorządowych rozmawiamy z Łukaszem Zalewskim, radcą prawnym, kandydatem do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Liczenie głosów w wyborach samorządowych 2018 r.

Wybory samorządowe już 21 października 2018 r. Lokale wyborcze otwarte będą do godziny 21. Potem rozpocznie się liczenie głosów. W najbliższych wyborach samorządowych głosy policzą obwodowe komisje wyborcze ds. ustalenia wyników głosowania.

Zmiany w wyborach samorządowych 2018 r.

Wybory samorządowe już 21 października 2018 r. W roku 2018 zmieniło się kilka przepisów w Kodeksie wyborczym. Co się zmieni podczas głosowania?

Wybory samorządowe 2018: ważny znak X

W wyborach samorządowych w 2018 r. bardzo ważny jest znak X, który będziemy stawiali przy nazwisku kandydata. Definicję znaku X określa Kodeks wyborczy. Co zrobić, aby oddać ważny głos w wyborach władz samorządowych?

Warunki ważności głosu w wyborach samorządowych 2018 r.

Sposób głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. oraz warunki ważności głosów uregulowane zostały w Kodeksie wyborczym. W prawie wyborczym zmieniło się w roku 2018 kilka rzeczy. Między innymi inaczej zdefiniowano znak "X". Jak głosować w wyborach samorządowych 2018 r., aby głos był ważny?

Wyniki wyborów samorządowych 2018 r. - kiedy

Kto został wójtem, burmistrzem, prezydentem? Kto został wybrany do organów stanowiących samorząd terytorialny? Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę 21 października 2018 r. W wyborach samorządowych wybierzemy nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale również organy stanowiące samorząd terytorialny.

Wybory samorządowe 2018: dopiski na karcie do głosowania

Jakie konsekwencje będzie miało zamazywanie kratek i czynienie dopisków na karcie do głosowania? Czy takie działanie wpływa na ważność głosu?

Dyrektywa o prawnokarnych środkach przeciwdziałania praniu pieniędzy

11 października 2018 r. Rada UE przyjęła nową dyrektywę o walce z praniem pieniędzy. Dyrektywa wprowadza nowe przepisy karne, które będą odcinać i blokować dostęp przestępców do środków finansowych, w tym środków wykorzystywanych do celów terrorystycznych. Po opublikowaniu dyrektywy w Dzienniku Urzędowym UE, państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na przeniesienie jej przepisów do prawa krajowego.

Jaki zmieni się brytyjski rynek finansowy po Brexicie

Drugi co do wielkości polski bank inwestycyjny i korporacyjny uruchamia swoje pierwsze międzynarodowe biuro w Londynie - jest to jasny sygnał "wotum zaufania" dla Wielkiej Brytanii od zarządzających bankiem Pekao. Czy to oznacza, ze brytyjski rynek finansowy po Brexicie będzie nadal prężnie się rozwijał? Jakie mogą być skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dla polskich firm?

Wybory samorządowe 2018: Zasady prowadzenia kampanii wyborczej

Kampania wyborcza już się rozpoczęła. Jej intensywność daje się zauważyć od połowy września, a więc od daty, w której komitety wyborcze zarejestrowały swoich kandydatów do rad (sejmików), jak również kandydatów na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Regulacje prawne dotyczące materii kampanijnej odnajdziemy w podstawowym akcie prawnym, a mianowicie w Kodeksie wyborczym. Ważne wskazówki, jak prawidłowo prowadzić kampanię wyborczą, zawierają także interpretacje Państwowej Komisji Wyborczej.

BHP: rozszerzenie wykazu rakotwórczych substancji w pracy

UE rozszerzy listę czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Według danych, aż 52 proc. wszystkich zgonów związanych z wykonywaną pracą spowodowane jest chorobami nowotworowymi.

Wybory samorządowe 2018 r.: ochrona danych osobowych (RODO)

RODO obowiązuje już od 25 maja 2018 r. Na wybory również ma wpływ. Do przepisów RODO muszą stosować się komitety wyborcze oraz administracja.

Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?

Poszukiwanie pracy u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok staje się coraz prostsze. Sprzyja temu sytuacja gospodarczo-społeczna w Niemczech, demografia, a także rosnące zapotrzebowanie na kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. W tym wszystkim nie wolno jednak zapomnieć o kilku aspektach mogących stanowić o naszym bezpieczeństwie prawnym.

VAT od bonów i sprzedaży na odległość - zmiany od 1 stycznia 2019 r.

W ustawie o VAT znajdą się unijne przepisy dotyczące bonów na towary i usługi oraz niektórych obowiązków związanych ze świadczeniem usług i sprzedaży towarów na odległość - tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o VAT, przyjęty przez rząd 9 października. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

REKLAMA