| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2018 > Wybory samorządowe 2018: druga tura

Wybory samorządowe 2018: druga tura

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada 2018 r. Ponowne głosowanie będzie miało miejsce tam, gdzie w pierwszej turze wyborów żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie otrzymał odpowiedniej liczby głosów.

Kiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów samorządowych?

Kandydat, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów uważany jest za wybranego na wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Może się jednak zdarzyć, iż podczas żadnemu z kandydatów nie udało się uzyskać takiego poparcia.

Zobacz również: Wybory samorządowe 2018: jak wnieść protest wyborczy?

Wówczas przeprowadza się ponowne głosowanie. Druga tura wyborów powinna odbyć się czternastego dnia po pierwszym głosowaniu.

W tegorocznych wyborach samorządowych druga tura zostanie przeprowadzona 4 listopada 2018 r.

Ponownie zagłosujemy w 649 gminach i miastach. Zobacz więcej: Wybory samorządowe 2018: zbiorcze wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

W drugiej turze wybór odbywa się pomiędzy dwoma kandydatami, którzy otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Jeżeli jest większa ilość takich kandydatów, to o zakwalifikowaniu do kolejnej tury wyborów decyduje większa liczba obwodów do głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większą liczbę głosów. W przypadku równej liczby obwodów rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

Jeżeli którykolwiek z dwóch kandydatów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze albo umrze, w ponownym głosowaniu bierze udział jeden kandydat.

Zwycięzcą drugiej tury wyborów zostaje kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Jeżeli obaj kandydaci otrzymają taką samą ilość ważnie oddanych głosów, to - podobnie jak w pierwszej turze - o wyniku zdecyduje to, który z nich otrzymał więcej głosów w większej liczbie obwodów. Gdyby i tu był remis, rozstrzygnie losowanie, którego tryb określa Państwowa Komisja Wyborcza.

Zbiorcze wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, także w przypadku ponownego głosowania, podaje Państwowa Komisja Wyborcza w formie obwieszczenia, które ogłasza się Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak oddać głos w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta?

4 listopada będziemy głosowali od godziny 7:00 do godziny 21:00.

Głosujemy, stawiając znak X w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów.

Oddamy głos nieważny, jeżeli znak X postawimy w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie postawimy tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata.

Wzór karty do głosowania w głosowaniu ponownym w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w których głosuje się na dwóch kandydatów/ Źródło: Załącznik nr 22 do Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »