REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe 2018: druga tura

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wybory, głosowanie/ Fot. Fotolia
Wybory, głosowanie/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada 2018 r. Ponowne głosowanie będzie miało miejsce tam, gdzie w pierwszej turze wyborów żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie otrzymał odpowiedniej liczby głosów.

Kiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów samorządowych?

Kandydat, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów uważany jest za wybranego na wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Może się jednak zdarzyć, iż podczas żadnemu z kandydatów nie udało się uzyskać takiego poparcia.

REKLAMA

Zobacz również: Wybory samorządowe 2018: jak wnieść protest wyborczy?

Wówczas przeprowadza się ponowne głosowanie. Druga tura wyborów powinna odbyć się czternastego dnia po pierwszym głosowaniu.

W tegorocznych wyborach samorządowych druga tura zostanie przeprowadzona 4 listopada 2018 r.

Ponownie zagłosujemy w 649 gminach i miastach. Zobacz więcej: Wybory samorządowe 2018: zbiorcze wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W drugiej turze wybór odbywa się pomiędzy dwoma kandydatami, którzy otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Jeżeli jest większa ilość takich kandydatów, to o zakwalifikowaniu do kolejnej tury wyborów decyduje większa liczba obwodów do głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większą liczbę głosów. W przypadku równej liczby obwodów rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

Jeżeli którykolwiek z dwóch kandydatów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze albo umrze, w ponownym głosowaniu bierze udział jeden kandydat.

Zwycięzcą drugiej tury wyborów zostaje kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

REKLAMA

Jeżeli obaj kandydaci otrzymają taką samą ilość ważnie oddanych głosów, to - podobnie jak w pierwszej turze - o wyniku zdecyduje to, który z nich otrzymał więcej głosów w większej liczbie obwodów. Gdyby i tu był remis, rozstrzygnie losowanie, którego tryb określa Państwowa Komisja Wyborcza.

Zbiorcze wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, także w przypadku ponownego głosowania, podaje Państwowa Komisja Wyborcza w formie obwieszczenia, które ogłasza się Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak oddać głos w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta?

4 listopada będziemy głosowali od godziny 7:00 do godziny 21:00.

Głosujemy, stawiając znak X w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów.

Oddamy głos nieważny, jeżeli znak X postawimy w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie postawimy tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata.

Wzór karty do głosowania w głosowaniu ponownym w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w których głosuje się na dwóch kandydatów/ Źródło: Załącznik nr 
22 do Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Wzór karty do głosowania w głosowaniu ponownym w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w których głosuje się na dwóch kandydatów/ Źródło: Załącznik nr 22 do Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

REKLAMA

W przypadku głosowania na jednego kandydata stawiamy znak X w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku X w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata oznacza, że jest to głos ważny oddany przeciwko wyborowi kandydata na wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Wyborcy, którzy w odpowiednim terminie przed pierwszą turą zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika będą mogli korzystać z tego uprawnienia również podczas drugiej tury wyborów.

Osoby, które nie zgłosiły zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, mogą zrobić to do 25 października 2018 r. Do 26 października zaś można złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, jeżeli taki wniosek nie został złożony przed pierwszym głosowaniem.

Jeżeli nie złożyliśmy jeszcze wniosku o dopisanie do spisu wyborców, to można to zrobić do 30 października. Dotyczy to tych osób, które chciałyby oddać głos poza miejscem swojego zamieszkania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j. t. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2018

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Reklamacja konsumencka 2024 - termin, zasady. Kiedy reklamacja jest złożona? Co powinien zrobić sprzedawca?

  Reklamacja konsumencka zakupionego towaru to ważna kwestia dla każdego sprzedawcy. Ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację konsumenta w terminie 14 dni, a brak reakcji może być dla niego bardzo bolesny. A zatem jak sprzedawca powinien zareagować?

  Zwiększy się liczba osób uprawnionych do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

  Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom pełniącym tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy zmieniającej sposób ustalania okresu pełnienia tej funkcji. Dzięki temu więcej osób będzie uprawnionych do świadczenia.

  Netto od 3676 zł (początkujący) do 4363 zł (dyplomowany). Min. B. Nowacka zatwierdziła podwyżki 30% i 33% na 2024 r. dla nauczycieli [rozporządzenie]

  Rozporządzenie o podwyżkach 33% i 30% podpisane. Nauczycielom pozostaje czekać na opóźnione wypłaty (z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.). Nauczyciel dyplomowany po podwyżce o 30% zarabia pensji zasadniczej  4363 zł. Dla nauczycieli ze stażem pensję zwiększy dodatek stażowy (1% za każdy rok pracy, maksymalnie 20%). 

  Ustawa przedłużająca legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych podpisana przez Prezydenta

  Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Zdolność kredytowa 2024 . Ile można pożyczyć na mieszkanie w II. połowie lutego?

  Aktualnie (II połowa lutego 2024 r.) trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krających może dziś pożyczyć na zakup mieszkania 687 tysięcy złotych. Okazuje się, że to jedynie kilkanaście tysięcy złotych mniej niż tuż przed serią podwyżek stóp procentowych zapoczątkowanych w październiku 2021 roku. To przede wszystkim skutek niemal 30-proc. wzrostu średniej pensji. 

  Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Sprawdź, jakie dokumenty należy złożyć do ZUS w celu uzyskania 800+

  ZUS przyjmuje wnioski o 800+ na okres świadczeniowy 2024/2025. Przepisy wymagają też złożenia odpowiednich załączników do wniosku. Jakie zatem dokumenty są wymagane w celu uzyskania świadczenia wychowawczego? Sprawdźmy!

  Waloryzacja emerytur, rent i dodatków 2024. Pierwsze wyższe wypłaty od marca. Jakie kwoty po waloryzacji? Jak czytać decyzję ZUS?

  ZUS informuje, że od 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. ZUS przeprowadzi ją z urzędu, a zatem nie trzeba składać żadnego wniosku. Emerytury i renty wzrosną o 12,12 procent. 

   

  Czy i co można zrobić, żeby nie męczyć się ze zbyt głośnym sąsiadem?

  Mieszkanie/dom jest tym miejscem, w którym ludzie odpoczywają. Z pewnością wiele osób bardzo lubi, a nawet potrzebuje posiedzieć w ciszy po ciężkim dniu albo tygodniu pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasami może być głośno w domu z powodu hałasu od sąsiadów. Może to być spowodowane wieloma przyczynami np. remontem, głośnymi zabawami.

  REKLAMA

  Czy twoje dziecko dostanie się do wybranego przedszkola? Sprawdź, jakie kryteria będą obowiązywały w roku szkolnym 2024/2025.

  Lada moment rozpoczną się rekrutacje do przedszkoli publicznych. Choć na terenie gminy miejsc zwykle wystarcza dla wszystkich dzieci, to nie każdy ma szansę na to, by jego dziecko mogło uczęszczać do wybranej placówki, np. znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania. Jakie kryteria decydują o przyjęciu do przedszkola w pierwszej kolejności?

  Wynajmujesz prywatne mieszkanie? Dziś jest ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia. Sprawdź, czy dopełniłeś obowiązków.

  Małżonkowie objęci wspólnością majątkową małżeńską, którzy wynajmują należące do nich nieruchomości w ramach najmu prywatnego, mogą złożyć oświadczenie o tym, że uzyskane z tego tytułu przychody rozliczy tylko jedno z nich. To jednak pociąga za sobą określone konsekwencje.

  REKLAMA