Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu właściwość miejscowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące właściwość miejscowa.
Czym jest spór o właściwość między sądami w postępowaniu karnym?
Aktualizacja: 11.03.2019
Mówiąc o sporze między sądami mamy na myśli taki stan, w którym sądy uznają się za właściwe do rozpoznania sprawy lub uznają się za niewłaściwe. Spór o właściwość w postępowaniu karnym odnosi się do właściwości miejscowej, a nie rzeczowej i rozstrzyga o nim sąd wyższego rzędu. »
Wznowienie pracy sądów rejonowych w 2015 r.
Aktualizacja: 24.06.2014
Wznowienie pracy sądów rejonowych w 2015 r. to efekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych, która zacznie obowiązywać od 15 lipca 2014 r. Ustawa precyzyjnie określa kryteria umożliwiające tworzenie i likwidację sądów rejonowych, także zasady wznowienia ich pracy. »
Który sąd jest właściwy miejscowo do rozpoznania mojej sprawy?
Aktualizacja: 22.08.2011
Zasadą jest wnoszenie pozwu do sądu miejsca zamieszkania pozwanego lub sądu miejsca siedziby pozwanego - w przypadku osoby prawnej albo jednostki posiadającej lub nieposiadającej osobowości prawnej. Od zasady tej wyróżniamy jednak wiele wyjątków. »
Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?
Aktualizacja: 24.08.2011
Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis? »
Na jakie postanowienia umowne należy uważać?
Aktualizacja: 09.03.2011
Problem umownej właściwości miejscowej sądu jest w zasadzie najczęściej poruszany w kontekście obrotu konsumenckiego. Niemniej jednak uwagę na takie zapisy powinny zwracać też osoby, co do których przepisy konsumenckie nie mają zastosowania. Dlaczego? »
Aktualizacja: 15.12.2011
Aby dana sprawa mogła zostać rozpoznana, sąd musi się najpierw upewnić czy ma prawo do jej rozpatrzenia. Uprawnienie do sądzenia określa się mianem jurysdykcji. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Właściwość ogólna sądu oznacza, że powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Miejsce zamieszkania określa się według przepisów Kodeksu cywilnego (miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu). »
Aktualizacja: 13.12.2011
Powództwo w pewnych kategoriach spraw (wskazanych poniżej) można wytoczyć bądź według przepisów o właściwości ogólnej, bądź przed sąd oznaczony w przepisach wskazanych poniżej. »
Właściwość miejscowa sądu w sprawach konsumentów
Aktualizacja: 17.10.2011
Zamówiłem w Internecie szafę. Mieszkam w Kielcach, a przedsiębiorca ma siedzibę w Olsztynie. Niestety doszło między nami do sporu o płatność i sprzedawca grozi mi procesem. Po dokładnym przestudiowaniu regulaminu odkryłem, że zgodnie z jego postanowieniami spór ma rozstrzygać sąd w Olsztynie. Czy takie zastrzeżenie jest dozwolone? »
Rodzaje właściwości organu administracji publicznej
Aktualizacja: 03.08.2011
Właściwość organu administracji publicznej to zdolność prawna organu administracji do rozpoznawania i rozstrzygania określonego rodzaju spraw w postępowaniu administracyjnym. »
Który organ rozstrzyga spór o właściwość?
Aktualizacja: 03.08.2011
Spór o właściwość to spór między organami administracji publicznej o to, który organ jest właściwy do rozstrzygnięcia danej sprawy. »
Czym jest umowna właściwość sądu
Aktualizacja: 31.01.2011
Umowna właściwość sądu ma miejsce wtedy, gdy w postanowieniach umowy strony ustaliły jaki sąd będzie właściwych dla ewentualnych sporów pomiędzy nimi. Często takie postanowienia są stosowane względem konsumentów. »
Do jakiego sądu wnosi się pozew w sprawach pracowniczych
Aktualizacja: 19.03.2010
By skutecznie wnieść powództwo należy prawidłowo określić sąd, który będzie właściwy do rozpoznania sprawy. Będzie to zależeć od właściwości rzeczowej oraz miejscowej. »
Aktualizacja: 12.04.2012
Na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie postępowania cywilnego wyróżniamy trzy właściwości sądów pracy. »
Do jakiego sądu pozwać przedsiębiorcę
Aktualizacja: 31.01.2011
Decydując się na wystąpienie z powództwem przeciwko przedsiębiorcy podstawową kwestią jest prawidłowe oznaczenie właściwego sądu. Poniżej znajdują się podstawowe zasady, jakie powinniśmy znać wchodząc w spór sądowy. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie