reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja - właściwość sądu

Separacja - właściwość sądu

Podejmując decyzję o wystąpieniu z pozwem czy wnioskiem o separację należy złożyć go we właściwym sądzie. Co prawda złożenie pozwu w niewłaściwym sądzie nie spowoduje odrzucenia pozwu gdyż sąd niewłaściwy zobowiązany jest przekazać sprawę sądowi właściwemu do rozpoznania sprawy, jednakże spowoduje to znaczne opóźnienie w rozpoznaniu sprawy przez sąd właściwy.

Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o separację zawsze jest sąd okręgowy. Zasada ta dotyczy zarówno spraw wszczętych pozwem o separację jak również zgodnym wnioskiem o separację.

Pozew składamy do sądu, w którego okręgu małżonkowie zamieszkują. Jeżeli jedno z małżonków wyprowadziło się ze wspólnie zajmowanego mieszkania a drugie dalej tam mieszka to sądem właściwym będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania małżonka, który dalej przebywa w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Zasada ta ma również zastosowanie gdy jedno z małżonków co prawda wyprowadziło się z dotychczasowego mieszkania jednakże zamieszkuje w dalszym ciągu w okręgu sądu okręgowego.

Zobacz: Na czym polega separacja w procesie?

Przed wszczęciem postępowania o rozwód małżonkowie zamieszkiwali przy ul. X w Warszawie, znajdującej się na dzielnicy Ursynów, mąż wyprowadził się do dzielnicy Białołęka, żona wyprowadziła się z dotychczasowego mieszkania przy ul. X do mieszkania przy ul. Y również znajdującej się na Ursynowie w Warszawie, sądem właściwym będzie sąd dla miejsca zamieszkania żony, gdyż ona w dalszym ciągu mieszka na tej samej dzielnicy, dla której sądem właściwym jest Sąd Okręgowy w Warszawie.

W wypadku gdy żadne z małżonków nie zamieszkuje już w dotychczasowym miejscu właściwym sądem będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej. Jeżeli nie ma możliwości ustalenia miejsca zamieszkania strony pozwanej, sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania strony powodowej. Jeżeli strona pozwana nie ma obecnie miejsca zamieszkania w Polsce, sądem właściwym będzie sąd okręgowy ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.

Zobacz serwis: Separacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o separację zawsze jest sąd okręgowy.
Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o separację zawsze jest sąd okręgowy.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama