reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Ograniczanie właściwości sądów powszechnych w umowie jest niedozwolone

Ograniczanie właściwości sądów powszechnych w umowie jest niedozwolone


Przy zawarciu umowy konsumenci powinni pamiętać, że w przypadku sporów z przedsiębiorcą może ona powodować istotne utrudnienia w dochodzeniu roszczeń. Przedsiębiorcy w treści umów często starają się utrudnić ochronę praw konsumenta za pomocą umownej właściwości sądu.

Art. 46 kodeksu postępowania cywilnego daje możliwość oznaczenia w umowie sądu, który będzie rozstrzygał spory z niej wynikające. Dla stron, które osobiście negocjują treść umowy jest to często wygodniejsze. Jednak w przypadku konsumentów, którzy zawierają umowy na podstawie przedstawionego przez przedsiębiorcę wzorca może to powodować spore trudności.

Zawierając umowę z przedsiębiorcą konsument powinien dokładnie zapoznać się z jej treścią. W niej mogą znajdować się klauzule poddające spory z umowy konkretnemu sądowi lub nawet wyłączające w ogóle właściwość sądów powszechnych

Celem takich postanowień jest zniechęcenie konsumenta do ochrony swoich praw. Jednym z przykładów takich praktyk jest zawieranie w treści umowy klauzul przekazujących rozstrzyganie spraw z tego stosunku prawnego sądowi właściwemu dla siedziby przedsiębiorcy. Dla klienta tego przedsiębiorcy może to oznaczać spore utrudnienie.

Jan Kowalski, mieszkający w Warszawie, zawarł umowę z przedsiębiorstwem X z siedzibą w Rzeszowie. W umowie znalazła się klauzula, która przekazuje rozstrzyganie sporów sądowi właściwemu dla siedziby przedsiębiorcy. W takiej sytuacji ewentualne procesy dotyczące umowy toczyłyby się w Rzeszowie.

Innym przykładem klauzul, które są stosowane w niektórych wzorcach to wyłączenie jurysdykcji sądów powszechnych i poddanie rozstrzyganie ewentualnych spraw sądowi polubownemu. Konsument w sytuacji, gdy zawiera umowę na podstawie przedstawionego mu do podpisu wzorca nie ma żadnego wpływu na jej treść.

Powyższe postanowienia zgodnie z art. 3853 pkt. 23 kodeksu cywilnego stanowią niedozwolone klauzule umowne. Jeżeli zatem w swojej umowie znajdziemy klauzule, które ograniczą nasze prawa, to mamy możliwość żądania wyłączenia ich stosowania i przekazania rozpoznania roszczeń wynikających z umowy do sądu właściwego zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego.

Podstawa prawna

Art. 46 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U.1964 nr 43 poz. 296).

art. 3853 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama