Jak napisać pozew na formularzu
REKLAMA
REKLAMA
Krok 1. Formularz
REKLAMA
Formularz można otrzymać w sądzie i wypełnić go ręcznie. Można również formularz wypełnić na komputerze, pobierając formularz m.in. ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości
Należy przekreślić rubryki, w których nic nie wpisujemy.
Pozew należy drukować DWUSTRONNIE w formacie A4.
Krok 2. Wypełniamy formularz – część 1. Rubryki 1-5
Rubryka 1: Podajemy wartość przedmiotu sporu – cyframi i słownie.
Wartość przedmiotu sporu to nie do końca wartość dochodzonych roszczeń. Kwotę roszczeń należy, bowiem zaokrąglić do pełnego złotego w górę.
Należność z faktury wynosi 2.456,08 zł. Wartość przedmiotu sporu wynosi: 2.457 zł (ZAWSZE zaokrąglamy w górę).
Rubryka 2: Sąd – Musimy wpisać sąd rejonowy właściwy dla sprawy, wraz z wydziałem (cywilnym, lub gospodarczym) - Musimy sami ustalić właściwość.
Właściwość miejscowa sądu 1. Co do zasady sądem właściwym, jest ten w okręgu którego : a) ma miejsce zamieszkania (stałego pobytu) osoba fizyczna; b) ma siedzibę osoba prawna (lub ułomna osoba prawna). Gdy jego miejsce zamieszkanie nie jest znane lub nie leży w Polsce – uznaje się za nie ostatnie miejsce zamieszkania pozwanego w Polsce. 2. Sprawę można wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca jej wykonania w sprawach dotyczących: a) Powództwa o ustalenie istnienia umowy, b) wykonanie (czyli np. o zapłatę), rozwiązanie lub unieważnienie umowy. c) odszkodowania z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. 3. W sprawach przeciwko przedsiębiorcy – związanych z działalnością jegozakładu głównego, lub oddziału, sprawę można wytoczyć przed sądem właściwym dla zakładu, lub oddziału (nie koniecznie siedziby rejestrowej). 4. Strony mogą same w umowie ustalić w umowie właściwość miejscową sądu – nie można z niej jednak skorzystać jeśli spór dotyczy własności lub innych praw do nieruchomości. |
Rubryka 3 (3.1, 3.2 itd.)
Oznaczamy nas jako powoda.
Działając jako przedsiębiorca jednoosobowy wskazujemy nasze imię i nazwisko – bez przybranej firmy.
Uwaga!
Jeśli działamy w ramach spółki cywilnej : w postępowaniu występujemy jako osoby fizyczne – wspólnicy (pod imieniem i nazwiskiem). Spółka jako taka NIE MOŻE BYĆ POWODEM.
Adres: Wskazujemy adres, będąc adresem do doręczeń : niekoniecznie tym zarejestrowanym (jeśli de facto pod nim nie odbieramy korespondencji).
Pełnomocnik: Jeśli występujemy w imieniu spółki (handlowej) – jako wspólnicy, czy członkowie zarządu, NIE wpisujemy siebie jako pełnomocników.
Uwaga!
Jeśli wierzytelność jaką posiadamy jest wspólna kilku osobom (np. w ramach spółki cywilnej) – osoby te powinny być wskazane jako powodowie.
Rubryka 4
Wskazujemy pozwanego. Ponownie – takie same są zasady jego oznaczania, jak w przypadku powoda (dot. spółki, działalności gosp. itd.).
Uwaga! Adres.
Pozywając osobę fizyczną, wskazujemy jej adres ZAMIESZKANIA, nie wykonywania działalności gospodarczej. Adres zamieszkania powinien być wskazany w ewidencji działalności gospodarczej.
W przypadku spółek – możemy je pozwać na adres siedziby, który znajdziemy w rejestrze przedsiębiorców w KRS.
Rubryka 5
Zaznaczamy właściwy kwadrat – jeśli nie udało nam się zmieścić wszystkich współuczestników sporu, zaznaczamy kwadrat nie: po czym musimy wypełnić dodatkowy formularz DS
Krok 3: Wypełniamy formularz część 2 – rubryki 6-9
Rubryka 6
Solidarność długu
Wypełnienie tej rubryki zależy od tego czy jest kilku pozwanych, czy jeden. Jeśli jeden - całą rubrykę skreślamy.
Jeśli kilku, co do zasady (w praktyce) będziemy mieć solidarność roszczeń – wyjątki przekraczają zakres niniejszego opracowania.
Żądana kwota
Wskazujemy kwotę z faktur / rachunków / umowy – bez zaokrąglania. Sąd musi wiedzieć dokładnie jakiej kwoty się domagamy – bez wertowania faktur.
Odsetki
Jeśli w umowie (będącej podstawą pozwu) strony nie zastrzegły innych odsetek, właściwymi są odsetki ustawowe.
Okres i kwoty od których naliczane są odsetki
Jeśli dochodzimy roszczeń z kilku faktur z różnych okresów – tu znajdziemy miejsce na wykazanie tego.
Każdą kwotę wpisujemy w lewej kolumnie (kwotę z groszami, bez zaokrąglania). W prawej wskazujemy : dzień WYMAGALNOŚCI faktury , oraz w rubryce „do” – „do dnia zapłaty”.
Inne żądania
Dotyczą sytuacji w których chcemy, żeby sąd nakazał :
- o obowiązku określonego zachowania pozwanego (np. znoszenia jakichś utrudnień)
- wydania rzeczy
- innych zachowań
Nie dotyczy pozwów o zapłatę
W następnej rubryce musimy opisać dokładnie, na czym miało by polegać zachowanie, lub jaką rzecz pozwany ma wydać.
Krok 4 : Wypełniamy formularz rubryki 7-9
Rubryka 7
Żądanie zwrotu kosztów
Można wstawić formułkę : „Wnoszę o zasądzenie od pozwanego zwrotu kosztów procesu wg norm przepisanych”.
Rubryka 8
Inne wnioski. Możemy skorzystać z dwóch:
1. „Wnoszę o rozpoznanie sprawy również pod nieobecność powoda” – pozwoli to nam uniknąć konieczności stawiania się na wszystkich terminach.
2. Rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym – porównaj postępowanie nakazowe.
Rubryka 9 : Uzasadnienie
Uwaga!
Uzasadnienie może być dowolnie długie, wypełniając pozew na komputerze (automatycznie powiększa się ta rubryka). Jednak pisząc ręcznie na formularzu otrzymanym w sądzie mamy ograniczone miejsce na uzasadnienie i nie można dopisywać na innym formularzu.
W uzasadnieniu powinniśmy podnieść wszystkie okoliczności faktyczne dotyczące przedmiotu sporu. W szczególności istotne jest:
1.Wskazanie, że obie strony są przedsiębiorcami (jeśli zależy nam na postępowaniu gospodarczym) – na dowód czego należy powołać odpisy z KRS lub Ewidencji działalności gospodarczej.
2. Określenie daty zawarcia umowy (jeśli zawarto umowę) – na dowód załączamy kopię umowy;
3. Wskazanie daty zakupu, transakcji, wykonania usługi, oraz okoliczności jej zawarcia – na dowód dołączamy faktury, dokumenty wydania, protokoły itp.;
4. Poinformowanie, że przed wytoczeniem sprawy, próbowaliśmy ułożyć się polubownie z pozwanym (załączamy korespondencję, wezwania do zapłaty - wraz dowodem nadania listem poleconym) – jest to bardzo istotne w postępowaniu gospodarczym;
5. Wskazanie, czy pozwany dokonywał jakichkolwiek (i jakich) wpłat.
Przykład uzasadnienia
DOWÓD: faktura 44/07 z dn. 11.02.2007 r., oraz dokument wydania WZ 44/07, odpis aktualny z Rejestru Przedsiębiorców pozwanej, oraz odpis z KRS powoda.
DOWÓD: wezwanie do zapłaty z dn. 20.07.2007. r, wraz z dowodem nadania listem poleconym
|
Krok 5. Formularz – koniec
Wnioski dowodowe
W rubrykach musimy wskazać powołane w uzasadnieniu dowody – oraz okoliczności na które je powołano
Przykład: odpis aktualny z KRS powoda – na okoliczność prowadzenia przez niego działalności gospodarczej, oraz wykazania osób uprawnionych do reprezentacji.
Uwaga!
Jeśli na pozwie nie udało nam się przedstawić wszystkich powoływanych dowodów- musimy sięgnąć i załączyć formularz WD
Załączniki
Należy wykazać dokumenty załączone do pozwu
-np. „odpis (odpisy) pozwu z załącznikami”, „dokumenty wskazane w uzasadnieniu”, „pełnomocnictwo”
Uwaga!
Nie trzeba wypisywać każdego dokumentu z osobna.
Podpis
Pozew należy bezwzględnie podpisać – zgodnie ze wskazaniami formularza. (można go tez opatrzyć pieczęcią (występując np. jako prezes zarządu).
Krok 6: Opłata i złożenie pozwu.
Pozew w postępowaniu uproszczony opłaca się zgodnie z widełkami opłaty :
- do 2 000 złotych - 30 złotych;
- ponad 2 000 złotych do 5 000 złotych - 100 złotych;
- ponad 5 000 złotych do 7 500 złotych - 250 złotych;
- ponad 7 500 złotych - 300 złotych.
Opłatę wnosi się wraz z pozwem. – w znakach sądowych, w kasie sądu, lub przelewem na rachunek sądowy (do pozwu należy wówczas dołączyć dowód opłaty).
Pozew składamy w tylu egzemplarzach ilu jest pozwanych, oraz jeden w orginale (łącznie z załącznikami – jeśli nie możemy powierzyć sądowi oryginałów, musimy poświadczyć dokumenty notarialnie).
PRZYKŁAD wypełnionego formularza pozwu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat