| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Gdzie wnieść pozew o separację?

Gdzie wnieść pozew o separację?

Chcę wnieść pozew o separację. Nie mogę się dogadać z żoną, ale wierze, że może w przyszłości się dogadamy, więc nie chcę składać pozwu o rozwód. Nie wiem do jakiego sądu mam wnieść pozew.

Wnosząc pozew o separację musi Pan określić sąd, do którego składa pozew. W przypadku pozwu o separację należy złożyć go w sądzie okręgowym. W sprawach o separację miejscowo właściwym jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mają wspólne zamieszkanie.

Zobacz: POZEW O SEPARACJĘ - WZÓR

W przypadku braku miejsca wspólnego zamieszkania sądem właściwym jest sąd miejsca ich wspólnego pobytu

W sytuacji, kiedy małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania ani pobytu, wniosek należy zgłosić w sądzie właściwym dla jednego z małżonków

Zobacz: Małżonkowie mogą żądać zniesienia separacji

Trzeba pamiętać, że jest to właściwość wyłączna. Strony nie mogą jej zmienić umownie.

Pozew razem z załącznikami oraz odpis pozwu z odpisami załączników składa Pan w sądzie okręgowym. Może Pan również przesłać go pocztą do sądu.

Składając pozew w biurze podawczym sądu, powinien Pan domagać się od osoby przyjmującej, aby poświadczyła ten fakt oraz datę złożenia na kopii pozwu, który zachowa Pan dla siebie.

Zobacz serwis: Separacja

Od pozwu o separację pobierana jest opłata stała w kwocie 600 zł

Podstawa prawna: Art. 41 Kodeks postępowania cywilnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku pozwu o separację należy złożyć go w sądzie okręgowym. W sprawach o separację miejscowo właściwym jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mają wspólne zamieszkanie.
W przypadku pozwu o separację należy złożyć go w sądzie okręgowym. W sprawach o separację miejscowo właściwym jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mają wspólne zamieszkanie.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »