reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Odszkodowania > Pojęcie odszkodowania

Pojęcie odszkodowania

Wyrządzenie szkody rodzi zobowiązanie do jej naprawienia. Jednym ze sposobów naprawienia szkody jest wypłata określonej kwoty pieniężnej (odszkodowania).

Co to jest odszkodowanie

Odszkodowanie jest świadczeniem, które należy się poszkodowanemu z tytułu wyrządzonej mu szkody od osoby, która szkodę tę wyrządziła lub od podmiotu, który czy to z mocy prawa (np. odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika), czy też na podstawie stosownej umowy (np. odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń za szkody wyrządzone prze ubezpieczonego) za tę osobę ponosi odpowiedzialność.

Kompensacyjna funkcja odszkodowania

Podstawową funkcją jaką pełni odszkodowanie jest funkcja kompensacyjna. Oznacza to, że odszkodowanie powinno wyrównać uszczerbek, który powstał u poszkodowanego wskutek zdarzenia wywołującego szkodę, czy też inaczej mówiąc wypłata odszkodowania powinna przywrócić w majątku poszkodowanego stan sprzed zdarzenia wywołującego szkodę. W związku z powyższym wysokość odszkodowania powinna, co do zasady ściśle odpowiadać rozmiarom wyrządzonej szkody(wysokość odszkodowania powinna być adekwatna do rozmiarów szkody).

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Odszkodowanie zatem nie może być wyższe lub niższe od szkody poniesionej przez poszkodowanego (zob. uchwała SN z dnia 19.03.1998 r., III CZP 72/97). Od wspomnianej zasady istnieją jednak pewne wyjątki i niekiedy odszkodowanie może przedstawiać niższe nie poniesiona przez poszkodowanego strata.

Odszkodowanie może zostać obniżone m. in. w przypadku gdy poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, czy też w sytuacji gdy zasady współżycia społecznego wymagają, aby ze względu na stan majątkowy poszkodowanego lub osoby odpowiedzialnej za szkodę ograniczyć wysokości odszkodowania.

Warto zauważyć, że odszkodowanie powinno stanowić rekompensatę nie tylko za stratę, którą poszkodowany już poniósł w wyniku zdarzenia wywołującego szkodę, czyli tzw. szkodę rzeczywistą, która może być np. uszkodzenie pojazdu, ale powinno również wyrównać tzw. utracone korzyści czyli to wszystko, co poszkodowany mógłby osiągnąć gdyby nie doszło do zdarzenia wywołującego szkodę (art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego).

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama