| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Odszkodowania > Wypadek przy pracy w fabryce - roszczenia poszkodowanego

Wypadek przy pracy w fabryce - roszczenia poszkodowanego

Za doznane obrażenia poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania. Jeśli w wypadku przy pracy wskazana jest odpowiedzialność pracodawcy, poszkodowany może dochodzić wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, tj. pracodawcy.

Kolejnym roszczeniem możliwym do uzyskania jest zwrot kosztów leczenia oraz rehabilitacji. Jeśli poszkodowany poniesie: koszty na zakup leków, środków opatrunkowych, przyrządów rehabilitacyjnych, sprzętu ortopedycznego, protez, koszty związane z dodatkowym odżywianiem w czasie leczenia, rehabilitacji, koszty pobytu w szpitalu, zabiegów rehabilitacyjnych, konsultacji specjalistycznych, koszty związane z dodatkową opieką,  koszty dojazdów bliskich  na wizyty do szpitala może wówczas starać się o odszkodowanie za poniesione koszty leczenia i rehabilitacji. Aby jednak móc ubiegać się o tego typu roszczenie należy zbierać wszelkie dokumenty potwierdzające poniesione koszty: faktury, paragony, rachunki, zaświadczenie lekarskie o zaleconych lekach, rehabilitacji, karta informacyjna ze szpitala, historia choroby, zwolnienia lekarskie, zdjęcia rtg, wyniki przeprowadzonych badań. Jeśli nie zostaną okazane takie dokumenty możliwość o ubieganie się o takie roszczenie będzie niemożliwe.

Zwrot kosztów opieki występuje w sytuacji, gdy stan w jakim znalazł się poszkodowany wymaga dodatkowej opieki. W omawianym przykładzie poszkodowany doznał licznych obrażeń wewnętrznych, skręcenia kręgosłupa, zmiażdżenia ręki oraz nogi, która została amputowana. W przypadku tak poważnych obrażeń po wyjściu poszkodowanego ze szpitala niezbędna będzie  dodatkowa opieka. Tutaj pokrzywdzony, będzie potrzebował pomocy ze strony swoich bliskich, a nawet i pielęgniarki, czy opiekunki w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych. Do uzyskania roszczenia zwrotu kosztów opieki niezbędne jest przedstawienie oświadczenia osoby sprawującej opiekę. Takie oświadczenie powinno zawierać informacje w jakim zakresie prowadzona jest opieka, ile godzin dziennie, na jaki termin jest przewidywana.

W przypadku Pana Kowalskiego można również starać się o zwrot utraconych dochodów, jakie na skutek wypadku poszkodowany poniósł. Pan Kowalski na skutek doznanych obrażeń nie będzie mógł wrócić do pracy. Dlatego też ma możliwość ubiegania się o zwrot utraconych dochodów z polisy OC swojego pracodawcy. Jednak, aby ubezpieczyciel takowe odszkodowanie wypłacił musi mieć taką sytuację przedstawioną w dokumentach potwierdzających zaistniały fakt: dokumentacja medyczna, zaświadczenia, lekarskie, zwolnienia L4, zaświadczenie pracodawcy o zarobkach poszkodowanego sprzed wystąpienia szkody, jak i po. Informacja pracodawcy o braku możliwości zatrudnienia, ponownego przyjęcia poszkodowanego pracownika ze względu na doznaną szkodę.

Zobacz również: Czym jest zadośćuczynienie?

Ze względu na to, iż poszkodowany w wyżej przedstawionym przypadku nie będzie zdolny do pracy należy mu się renta z tytułu niezdolności do  pracy. Tego typu świadczenie jest świadczeniem osobistym, pieniężnym, okresowym (wypłacanym miesięcznie poszkodowanemu). Renta przyznawana jest w wysokości miesięcznych dochodów uzyskiwanych przez poszkodowanego przed wypadkiem. Może jednak zostać ona pomniejszona o różnicę między wysokością otrzymywanych dochodów przed zdarzeniem a wysokością renty, jaka została przyznana przez ZUS. Tak jak w powyższych roszczeniach należy przedstawić ubezpieczycielowi dokumentację, która będzie potwierdzeniem niezdolności do pracy.  Dokumenty jakie są potwierdzeniem niezdolności do pracy to: karty informacyjne ze szpitala, skierowania, rehabilitacja, historia choroby, decyzje ZUS o przyznanych rentach, dodatkowych świadczeniach z ZUS-u i Ośrodka Pomocy Społecznej, informacja o dochodach uzyskiwanych przed wypadkiem ( kopia umowy o prace, zaświadczenie pracodawcy o osiąganych przez pracownika dochodach netto, informacja o możliwości kontynuowania zatrudnienia jeśli szkoda by nie wystąpiła ).

Na skutek wypadku zwiększyły się również potrzeby poszkodowanego w codziennym jego funkcjonowaniu. W przypadku Pana Kowalskiego niezbędne będzie przystosowanie warunków mieszkaniowych do jego stanu po wypadku. Poszkodowany również z powodu ciężkich obrażeń wewnętrznych będzie wymagał stosowania diety, a co za tym idzie zmiany swojego procesu żywieniowego, dodatkowej kosztownej rehabilitacji, leczenia. Poszkodowany w takiej sytuacji może dochodzić roszczeń dotyczących renty z tytułu zwiększonych potrzeb. Jeśli chcemy pozyskać takie odszkodowanie należy przedstawić: dokumentację potwierdzającą stan zdrowia poszkodowanego po wypadku, zalecenia lekarskie dotyczące diety po wypadku, oświadczenie osoby sprawującej opiekę nad poszkodowanym, zaświadczenie o konieczności sprawowania takiej opieki oraz opis poszkodowanego odnośnie zwiększenia się  jego potrzeb po wypadku.

Jeśli uległeś wypadkowi w pracy i jest wskazana odpowiedzialność twojego pracodawcy lub osób, które z Tobą współpracowały możesz ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Uzyskane odszkodowanie może w pewnym stopniu zniwelować ból i cierpienie po doznanych urazach, czy to fizycznych, czy też psychicznych. Istnieje wiele możliwości pozyskania roszczeń odszkodowawczych. Jeśli posiadasz pełną dokumentację dotyczącą szkody, aby potwierdzić jej wystąpienie nie wahaj się przed podjęciem decyzji o dochodzeniu odszkodowania. Jeśli masz obawy co do możliwości pozyskania odszkodowania z polisy OC zgłoś się do nas. Nasz wykwalifikowany zespół poprowadzi twoją sprawę na każdym jej etapie.

Polecamy serwis: Kadry

Czytaj także

Ekspert:

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie odszkodowanie za wypadek w fabryce./ fot. Fotolia
Jakie odszkodowanie za wypadek w fabryce./ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami89.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK