REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zniżki w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartosz Kowalak
Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni
Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych
Ubezpieczenie komunikacyjne, zniżki/ Fot. Fotolia
Ubezpieczenie komunikacyjne, zniżki/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia komunikacyjnego warto przyjrzeć się systemowi zniżek. Wpływa on bowiem na wysokość składki, jaką przyjdzie nam płacić. Co istotne system zniżek i zwyżek na ubezpieczenia może być różny u poszczególnych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenia komunikacyjne: Kiedy możemy liczyć na zniżkę składki?

Zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy ubezpieczenia z konkretnym ubezpieczycielem warto przyjrzeć się stosowanemu przez to towarzystwo ubezpieczeniowe systemowi zniżek i zwyżek, wpływających na wysokość składki jaka przyjdzie nam płacić.

REKLAMA

Może się zdarzyć bowiem tak, iż spełniając większość określonych przez ubezpieczyciela kryteriów, zapłacimy nawet do 50-60% mniej niż gdybyśmy zniżek tych nie posiadali. A nawet jak do niedawna działający na polskim rynku ubezpieczyciel i 70% zniżki, choć brak obecności tego ubezpieczyciela w Polsce, może świadczyć, iż z zniżkami trochę przeszarżował.

Polecamy: Kalendarz 2019

Co istotne system zniżek i zwyżek na ubezpieczenia może być różny u poszczególnych ubezpieczycieli.

REKLAMA

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – OC właścicieli pojazdów mechanicznych suma ubezpieczenia jest wyrażona stała kwotą  i wynika wprost z ustawy. Stała nie jest już natomiast wysokość składki, a o jej wysokości decydują okoliczności, które zdaniem ubezpieczyciela przyczyniają się do zwiększenia bądź zmniejszenia ryzyka powstania szkody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trochę inaczej jest przy ubezpieczeniach autocasco wysokość składki uzależniona jest przede wszystkim od wielkości sumy ubezpieczenia, stanowiąc odpowiedni jej procent. Im większa jest więc suma ubezpieczenia ( która jest pochodną wartości pojazdu), tym wyższa jest sama składka.

Zniżka za Bezszkodową jazdę

Chyba najbardziej popularna zniżka i mogąca w przypadku wieloletniej bezkolizyjnej jazdy zapewnić nam pozostanie znacznej ilości biletów Narodowego Banku Polskiego w portfelu. Ulga ta jest stosowana zarówno przy ubezpieczeniu OC, jak i AC i niekiedy może nam pozwolić na bardzo znaczące, bo aż sięgające 60% obniżenie kosztów zawieranego ubezpieczenia. Tak jak wskazałem wyżej była i oferta na 70%.

Chcąc jednak z tego rabatu u ubezpieczyciela  skorzystać, wpierw musimy sobie na niego zasłużyć. Bonifikatę taką zaczniemy otrzymywać u naszego ubezpieczyciela dopiero po roku, a niekiedy dopiero po dwóch latach od dnia rozpoczęcia okresu ubezpieczenia. Najczęściej przyznawana jest ona w wysokości 10% i rośnie z każdym kolejnym rokiem bezkolizyjnego poruszania się po drogach o 5-10%, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Po kilku latach możemy więc znacząco zmniejszyć koszty ubezpieczenia.

REKLAMA

System zniżek może różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli, tak więc warto przeanalizować, w jaki sposób zmieniać się będzie wysokość udzielanej bonifikaty. Może bowiem zdarzyć się tak, że po kilku latach bezszkodowej jazdy w jednym zakładzie uzyskamy 40% rabat, podczas gdy w innym towarzystwie ubezpieczeniowym po tym samym okresie zostalibyśmy nagrodzeni 60% obniżki składki.

Mieć trzeba na uwadze, iż już po pierwszej stłuczce lata bezszkodowej jazdy pójdą na marne. Omawiana zniżka nie będzie nam już udzielana w pełnej wysokości, chyba że zakład ubezpieczeń zaproponuje nam taką umowę, gdzie za opłatą dodatkowej składki nie zmniejszy nam zniżki po pierwszym zdarzeniu powodującym szkodę – tzw „system ochrony zniżek”.

Zniżka z tytułu kontynuacji ubezpieczenia 

Chcąc skorzystać z tego rabatu nową umowę na kolejny rok musimy zawrzeć z dotychczasowym ubezpieczycielem. Ta premia za lojalność może pozostawić w naszych portfelach niekiedy aż 10% kwoty składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe dla udzielenia tego rabatu wymagają jednak, by między końcem okresu obowiązywania wygasłego ubezpieczenia a zawarciem nowej umowy ubezpieczenia nie upłynęło więcej niż sześć do dwunastu miesięcy.

Niestety zdarza się i tak, iż bardziej może opłacać się zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem, który dla nowych klientów przygotował zniżkę marketingową, która może być większa jak premia za kontynuację.

Jednorazowe opłacenie składki

Wysokość składek, jakie przychodzi nam opłacać w zamian za ochronę ubezpieczeniową, często stanowi w naszym budżecie domowym bardzo poważny wydatek. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają swoim klientom zapłatę składki w ratach – czyli tak naprawdę udzielają nam kredytu ( bardzo drogiego kredytu).

Koszt kredytu ukryty jest pod zniżką za jednorazowe opłacenie składki. Możemy od razu zapłacić całą kwotę, korzystając jednocześnie z kilkuprocentowej zniżki.

Ubezpieczenie pakietowe

Gdy w jednym zakładzie ubezpieczeń wykupimy od razu cały pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, na który składają się ubezpieczenie OC, autocasco, NW i Assistance, to wówczas również mamy okazję zaoszczędzić nawet do kilkunastu procent składki, którą przyszłoby nam opłacać, gdybyśmy ubezpieczenia te nabywali osobno.

Kolejne zniżki dostaniemy, gdy do ubezpieczenia przedstawimy kilka pojazdów, lub też gdy w tym samym zakładzie ubezpieczeń posiadamy inne ubezpieczenia, jak chociażby ubezpieczenie mieszkania czy polisę na życie.

Zniżka dla inwalidów wojennych, wojskowych i kombatantów

Bardzo korzystną zniżką stosowaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest bonifikata oferowana kombatantom oraz osobom będącymi ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Fakt, iż z każdym rokiem jest ona coraz bardzie marginalna. Co ciekawe jeszcze kilkanaście lat temu, zniżka ta miała charakter obowiązkowy, uregulowany w ustawie.

Inne

Poza wyżej omówionymi zniżkami zakłady ubezpieczeń stosują także szereg innych upustów. Warto więc się zorientować wybierając ofertę ubezpieczenia w jaki sposób dany ubezpieczyciel liczy zniżki.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

W lipcu 2025 roku już 900 plus na dentystę. Dla każdego, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak skorzystać?

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

Od 1 lipca 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów łatwiej o sanatorium. Rozporządzenie w mocy [NOWY WNIOSEK]

Zmieniły się zasady wystawiania skierowania na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową - jest nowy wzór wniosku. Według nowych zasad i przepisów rozporządzenia, które już obowiązują, także lista lekarzy, którzy mogą kierować na leczenie jest rozbudowana. Oznacza to tyle, że osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy, którzy leczą się u lekarzy z zakresu tych specjalności będą mieli uproszczone możliwości dostania się na leczenie uzdrowiskowe. Co jeszcze się zmienia i skąd wynikają te zmiany?

Mieszkanie Plus dla 9,9 mln seniorów - nowy rządowy program bez kryterium dochodowego oraz bez zmian w prawie dziedziczenia. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać lokal mieszkalny?

Rząd przygotowuje nowe rozwiązanie mieszkaniowe dla 9,9 mln seniorów – tzw. najem senioralny. Dzięki niemu starsze osoby, nawet posiadające własne mieszkanie, będą mogły zamieszkać w lokalu gminnym dostosowanym do ich potrzeb - bez żadnych barier oraz bez konieczności spełniania kryterium dochodowego. Celem projektu jest zapewnienie seniorom większej niezależności i poprawa warunków życia bez konieczności przeprowadzki do domu opieki.

REKLAMA

Ponad 500 zł dodatkowo za staż, co miesiąc. Jest ustawa, wypłaty w III kwartale 2025 r. [dla kogo, przez ile?]

Od 1 czerwca 2025 r. zaczęła obowiązywać ustawa z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. 2025 poz. 620). Regulacja wprowadza szereg uprawnień dla pracowników, osób bezrobotnych, pracodawców, urzędów pracy oraz osób z niepełnosprawnościami. Nowa ustawa daje możliwość otrzymania ponad 500 zł za staż. Poniżej szczegóły, bo trzeba wiedzieć, że regulacja nie jest skierowana dla tak wielu, jakby się mogło wydawać i na tak długo, jakby chciano.

Obowiązkowe windy w każdym budynku mieszkalnym, który ma co najmniej dwie kondygnacje. To tylko jedna ze zmian, która nas czeka

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt zmian w przepisach technicznych dotyczących budynków. Chodzi o to, by były one lepiej dopasowane do dzisiejszych potrzeb – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, jak i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają konsultacje publiczne, a dokument jest już dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał przekraczający 32 lub 35 st. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie? Miały zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2025 r. Okazuje się, że wejdą ale najwcześniej po 1 stycznia 2027 r.

ZUS: Kolejne prawomocne orzeczenie sądu II instancji. SA w Katowicach stanął po stronie emerytki [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

REKLAMA

MRPiPS wprowadza bezwzględny zakaz pracy w czasie upałów. Kara do 3 lat pozbawienia wolności dla pracodawcy, który nie zwolni pracowników do domów

W związku ze zmianą klimatu i wynikającymi z niej coraz częstszymi falami upałów, w czasie których temperatury niejednokrotnie przekraczają 30 st. C – MRPiPS zdecydowało się na dookreślenie w przepisach o BHP maksymalnych progów temperatury (wynikającej z warunków atmosferycznych), których przekroczenie skutkować będzie zakazem wykonywania pracy przez pracowników. Projekt resortu pracy nie obejmuje jednak, na tych samych zasadach, wszystkich pracowników – ochroną przed pracą w upalnych warunkach, nie zostaną objęci m.in. pracownicy gastronomii, hoteli czy opiekunowie małych dzieci. Pracodawcę łamiącego nowe zakazy – czekać będą natomiast surowe konsekwencje.

ARiMR: premie finansowe dla rolników. Wnioski do 31 lipca 2025 r.

Do 31 lipca 2025 r. można się ubiegać o 200 tys. zł przypomina prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o premie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pieniądze można przeznaczyć na wiele celów.

REKLAMA