Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakim terminie zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić odszkodowanie i zadośćuczynienie?

Artur Klimkiewicz
Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków
Odszkodowanie, zadośćuczynienie, terminy/ Fot. Shutterstock
Odszkodowanie, zadośćuczynienie, terminy/ Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego zawiadomienia o szkodzie. W wyjątkowych sytuacjach termin wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia może być dłuższy.

Stosownie do art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego zawiadomienia o szkodzie.

REKLAMA

Zasada: 30 dni od dnia zawiadomienia o szkodzie.

Przepisy prawa przewidują również sytuacje wyjątkowe wskazując, iż w przypadku gdyby wyjaśnienie w terminie 30-dniowym okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności (tzn. z użyciem całego swojego aparatu organizacyjnego, technicznego i kadrowego) wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami PREMIUM

Ostateczny termin: 90 dni od dnia zawiadomienia o szkodzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ubezpieczyciel, jeżeli nie może wypłacić odszkodowania w terminie 30-dniowym, powinien zawiadomić na piśmie uprawnionego dlaczego nie może dokonać wypłaty, jak również powinien poinformować o terminie zajęcia ostatecznego stanowiska. Pismo zakładu ubezpieczeń powinno zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Jeżeli Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w ustawowym terminie, bądź odmówi wypłaty odszkodowania poszkodowanemu przysługuje złożenie reklamacji (odwołania od decyzji ubezpieczyciela) lub pozew do Sądu cywilnego.

Do kiedy można ubiegać się o <a class=odszkodowanie za wypadek sprzed lat/ Źródło: https://wieksze-odszkodowanie.pl/wp-content/uploads/2017/10/Do-kiedy-mo%C5%BCna-ubiega%C4%87-si%C4%99-o-odszkodowanie-za-wypadek-sprzed-lat--768x1536.jpg"/>

Do kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek sprzed lat

https://wieksze-odszkodowanie.pl/odszkodowanie-wypadek-sprzed-lat-do-kiedy-mozna-go-dochodzic-infografika/

Warto pamiętać o dodatkowym świadczeniu do odszkodowania i zadośćuczynienia za wypadek jakim są odsetki. Wnosząc pozew powinniśmy wtedy zawrzeć roszczenie o odsetki oraz odpowiednią argumentację prawą, jak również powołać się na orzecznictwo w podobnych sprawach

Orzecznictwo w sprawie zasądzania odsetek nie jest jednolite, lecz można przywołać przychylne dla poszkodowanych wyroki.

REKLAMA

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 9 czerwca 1995 r. orzekł iż zakład ubezpieczeń odpowiadający za sprawcę wypadku komunikacyjnego z tytułu odpowiedzialności cywilnej dopuszcza się zwłoki, jeżeli nie spełnia świadczenia na rzecz poszkodowanego w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wypadku (III CZP 69/95, OSNC 1995/10/144).

Powyższe stanowisko aprobuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2002 roku, sygn. akt V CKN 1331/00, niepublikowany, w którego tezie Sąd Najwyższy stwierdza: „Zakład ubezpieczeń odpowiadający za sprawcę wypadku komunikacyjnego z tytułu odpowiedzialności cywilnej dopuszcza się zwłoki, jeżeli nie spełnia świadczenia na rzecz poszkodowanego w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wypadku”.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lutego 2010 r. w sprawie II CSK 434/09, w którym Sąd Najwyższy stwierdził: „jest zatem zasada, że zarówno odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie za krzywdę stają się wymagalne po wezwaniu ubezpieczyciela przez poszkodowanego do spełnienia świadczenia odszkodowawczego (art. 455 § 1 k.c.). Od tej zatem chwili biegnie termin do odsetek za opóźnienie (art. 481 § 1 k.c.).”

W obecnych realiach rynkowych funkcja odszkodowawcza odsetek przeważa nad ich funkcją waloryzacyjną. W tej sytuacji zasądzenie odsetek od daty wyrokowania prowadzi w istocie do ich umorzenia za okres przed datą wyroku i stanowi nieuzasadnione uprzywilejowanie dłużnika, skłaniając go niekiedy do jak najdłuższego zwlekania z opóźnionym świadczeniem pieniężnym, w oczekiwaniu na orzeczenie sądu, znoszące obowiązek zapłaty odsetek za wcześniejszy okres (por.: wyrok z dnia 24 lipca 2008 r., Sąd Apelacyjny w Katowicach, V ACa 252/08, Biuletyn SAKa 2008/4/30).

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    1 października to Światowy Dzień Tornistra. Za ciężkie plecaki u 90 734 uczniów. Jaki powinien być idealny tornister

    1 października to Światowy Dzień Tornistra. Jak informujś pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w roku 2022 90 734 uczniów miało za ciężki plecak.

    Marsz Miliona Serc. W punkcie kulminacyjnym na marszu było ok. miliona uczestników

    W kulminacyjnym momencie w "Marszu Miliona Serc" Koalicji Obywatelskiej brało udział około miliona osób. To dane Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa - przekazał w niedzielę po południu PAP rzecznik warszawskiego ratusza Jakub Leduchowski.

    Tłumy na ulicach Warszawy. Trwa Marsz Miliona Serc

    R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu. Tłumy na ulicach Warszawy. Trwa Marsz Miliona Serc.

    Marsz Miliona Serc. Do Warszawy dotarło 448 autokarów z manifestantami

    O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpoczął się Marsz Miliona Serc. Udział w nim biorą ludzie z całej Polski. Do Warszawy dotarło 448 autokarów z manifestantami.

    REKLAMA

    Od dziś wielkie zmiany w kk: Rozbój, gwałt, więzienie dla kierowców, kradzież, zwolnienia warunkowe, przedawnienie, kara 30 lat [1 października 2023 r.]

    W niedzielę 1 października 2023 r. weszła w życie wielka reforma Kodeksu karnego m.in. zaostrzająca kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzająca tzw. bezwzględne dożywocie oraz nowe typy przestępstw. To największe zmiany w przepisach karnych od wielu lat.

    Marsz Miliona Serc w Warszawie: autobusy, tramwaje, objazdy. Publikujemy mapy, numery autobusów i tramwajów, trasy, objazdy, częstotliwość jazdy

    O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Nie wiesz jak dojechać? Publikujemy numery, trasy, częstotliwość jazdy.

    Jak dojechać komunikacją na Marsz Miliona Serc w Warszawie. Dodatkowe autobusy, tramwaje, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Metro kursuje częściej

    Po zamknięciu dla ruchu rejonu placu Konstytucji oraz ulicy Waryńskiego, a także odcinka Marszałkowskiej na trasy objazdowe w al. Jana Pawła II zostaną skierowane tramwaje linii 4, 15, 18 i 35. Autobusy linii 107, 117, 118, 127, 131, 151, 158, 222, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522 i 525 także pojadą zmienionymi trasami. Kolejne zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone po wyłączeniu z ruchu ulic na trasie przemarszu. Wówczas niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 107, 111, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 157, 158, 160, 174, 175, 180, 190, 222, 500, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522, 525 oraz tramwaje linii 10, 28, 35, i 73.

    Marsz Miliona Serc w Warszawie: Ruch wstrzymany m.in. na ul. Marszałkowskiej, Placu Konstytucji i w Al. Jerozolimskich

    O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Na obecną chwilę ul. Marszałkowska od Placu Piłsudskiego do Ronda Dmowskiego, Aleje Jerozolimskie od ul. Emilii Plater do Ronda de Gaulle’a" - powiedział PAP Marczak zapytany o wyłączenia w ruchu w stolicy.

    REKLAMA

    Marsz Miliona Serc. Utrudnienia w ruchu w Warszawie. Główne ulice wyłączone od godz. 11. Nie kursują tramwaje

    O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Od godz. 11.00 możliwe wyłączenie ruchu w Al. Jana Pawła II.

    Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

    Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

    REKLAMA