reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Odszkodowania > W jakim terminie zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić odszkodowanie i zadośćuczynienie?

W jakim terminie zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić odszkodowanie i zadośćuczynienie?

Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego zawiadomienia o szkodzie. W wyjątkowych sytuacjach termin wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia może być dłuższy.

Stosownie do art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego zawiadomienia o szkodzie.

Zasada: 30 dni od dnia zawiadomienia o szkodzie.

Przepisy prawa przewidują również sytuacje wyjątkowe wskazując, iż w przypadku gdyby wyjaśnienie w terminie 30-dniowym okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności (tzn. z użyciem całego swojego aparatu organizacyjnego, technicznego i kadrowego) wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami PREMIUM

Ostateczny termin: 90 dni od dnia zawiadomienia o szkodzie.

Ubezpieczyciel, jeżeli nie może wypłacić odszkodowania w terminie 30-dniowym, powinien zawiadomić na piśmie uprawnionego dlaczego nie może dokonać wypłaty, jak również powinien poinformować o terminie zajęcia ostatecznego stanowiska. Pismo zakładu ubezpieczeń powinno zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Jeżeli Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w ustawowym terminie, bądź odmówi wypłaty odszkodowania poszkodowanemu przysługuje złożenie reklamacji (odwołania od decyzji ubezpieczyciela) lub pozew do Sądu cywilnego.

Do kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek sprzed lat

Źródło: https://wieksze-odszkodowanie.pl/odszkodowanie-wypadek-sprzed-lat-do-kiedy-mozna-go-dochodzic-infografika/

Warto pamiętać o dodatkowym świadczeniu do odszkodowania i zadośćuczynienia za wypadek jakim są odsetki. Wnosząc pozew powinniśmy wtedy zawrzeć roszczenie o odsetki oraz odpowiednią argumentację prawą, jak również powołać się na orzecznictwo w podobnych sprawach

Orzecznictwo w sprawie zasądzania odsetek nie jest jednolite, lecz można przywołać przychylne dla poszkodowanych wyroki.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 9 czerwca 1995 r. orzekł iż zakład ubezpieczeń odpowiadający za sprawcę wypadku komunikacyjnego z tytułu odpowiedzialności cywilnej dopuszcza się zwłoki, jeżeli nie spełnia świadczenia na rzecz poszkodowanego w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wypadku (III CZP 69/95, OSNC 1995/10/144).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odszkodowanie, zadośćuczynienie, terminy/ Fot. Shutterstock
Odszkodowanie, zadośćuczynienie, terminy/ Fot. Shutterstock

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama