reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Ubezpieczenie pojazdu a wyjazd za granicę

Ubezpieczenie pojazdu a wyjazd za granicę

Zbliżają się ferie zimowe i wiele osób z pewnością wyruszy w podróż. Zanim jednak zdecydujemy się na wyjazd warto pomyśleć o ubezpieczeniu, zwłaszcza, jeżeli planujemy jechać samochodem. Ubezpieczenie pojazdu w Polsce nie zawsze pokrywa się z ubezpieczeniem za granicą. O czym warto pamiętać?

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Pozwala ono na pokrycie szkód związanych z ruchem tych pojazdów. W większości krajów Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego (z ważnymi badaniami technicznymi pojazdu). Zakres OC w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pokrywa się z zakresem OC w Polsce, stąd powodując wypadek w którymś z tych państw nasz ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu poszkodowanego uczestnika ruchu.

Pan Marcin wybrał się samochodem do Austrii na narty. Na jednej z autostrad spowodował niegroźny wypadek. Koszt naprawy uszkodzonego pojazdu pokryje ubezpieczyciel Pana Marcina.

Zobacz: Czy odszkodowanie może objąć także koszty holowania?

System Zielonej Karty

W przypadku wyjazdu do państwa innego niż kraje EOG możemy skorzystać z systemu Zielonej Karty. Zielona Karta, na mocy umów dwu- lub wielostronnych, gwarantuje ubezpieczenie OC w państwach spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie wymaga zawierania dodatkowych umów. Większość ubezpieczycieli wydaje taką kartę za darmo. Jeżeli jednak w danym państwie nie obowiązuje Zielona Karta bądź po prostu o niej zapomnimy, jesteśmy zobowiązani przed przekroczeniem granicy zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – tzw. ubezpieczenie graniczne. Umowę takiego ubezpieczenia zawiera się na czas nie krótszy niż 30 dni.

Ubezpieczenie dodatkowe

Poza ubezpieczeniem obowiązkowym warto również zastanowić się nad ubezpieczeniem dodatkowym, np. autocasco. Ubezpieczenie AC zapewnia zwrot poniesionych kosztów wynikających z: uszkodzenia auta, zniszczenia pojazdu przez osoby trzecie, kradzieży auta, utraty lub zniszczenia wyposażenia samochodu. Warto przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia i upewnić się, że ochrona AC działa również za granicą. Należy także upewnić się, kiedy i w jaki sposób powinniśmy zgłosić szkodę oraz czy będzie możliwa doraźna naprawa w kraju, w którym obecnie się znajdujemy.

Pakiet assistance

Wybierając się w podróż za granicę równie przydatny może okazać się pakiet assistance. Zapewnia on bezpieczeństwo w przypadku drobnych usterek, np. ubezpieczyciel gwarantuje przewiezienie do najbliższego hotelu, zapewnia pojazd zastępczy czy też holowanie, kiedy nasz samochód dozna niewielkiej usterki technicznej.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Podstawa prawna

Ustawa z 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. Nr 124, poz. 1152 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama