| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Obowiązkowy charakter ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody powstałe w związku ruchem tego pojazdu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody powstałe w związku ruchem tego pojazdu jest ubezpieczeniem obowiązkowym i bez wahania można powiedzieć, że odgrywa ono największą rolę wśród wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych.

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC wynika z ustawy

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych wynika z art. 23 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jako ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC ciąży nie tylko na właścicielu pojazdu

Powiązanie przez ustawodawcę obowiązku ubezpieczenia z posiadaniem pojazdu mechanicznego powoduje, że obowiązek ten ciąży nie tylko na posiadaczu samoistnym, którym jest właścicielu pojazdu, ale także na posiadaczu zależnym którym jest np. leasingobiorca.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Obowiązki nie tylko po stronie posiadacza pojazdu mechanicznego

Mówiąc o obowiązkowym charakterze ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego warto zwrócić uwagę na to, iż obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC dotyczy nie tylko posiadacza pojazdu mechanicznego, ale też zakładu ubezpieczeń. 

Zobacz również: Dokumenty ubezpieczeniowe

W praktyce oznacza to, iż zakład ubezpieczeń mający zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej obejmującej obowiązkowe ubezpieczenia otrzymawszy ofertę zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego zobowiązany jest taką umowę zawrzeć. Natomiast w sytuacji gdy zakład ubezpieczeń na taką ofertę nie odpowie w terminie 14 dni od jej otrzymania uznaje się, że oferta została przez niego przyjęta a co za tym idzie umowa ubezpieczenia została zawarta.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »