reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Obowiązkowy charakter ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody powstałe w związku ruchem tego pojazdu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody powstałe w związku ruchem tego pojazdu jest ubezpieczeniem obowiązkowym i bez wahania można powiedzieć, że odgrywa ono największą rolę wśród wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych.

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC wynika z ustawy

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych wynika z art. 23 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jako ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC ciąży nie tylko na właścicielu pojazdu

Powiązanie przez ustawodawcę obowiązku ubezpieczenia z posiadaniem pojazdu mechanicznego powoduje, że obowiązek ten ciąży nie tylko na posiadaczu samoistnym, którym jest właścicielu pojazdu, ale także na posiadaczu zależnym którym jest np. leasingobiorca.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Obowiązki nie tylko po stronie posiadacza pojazdu mechanicznego

Mówiąc o obowiązkowym charakterze ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego warto zwrócić uwagę na to, iż obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC dotyczy nie tylko posiadacza pojazdu mechanicznego, ale też zakładu ubezpieczeń. 

Zobacz również: Dokumenty ubezpieczeniowe

W praktyce oznacza to, iż zakład ubezpieczeń mający zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej obejmującej obowiązkowe ubezpieczenia otrzymawszy ofertę zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego zobowiązany jest taką umowę zawrzeć. Natomiast w sytuacji gdy zakład ubezpieczeń na taką ofertę nie odpowie w terminie 14 dni od jej otrzymania uznaje się, że oferta została przez niego przyjęta a co za tym idzie umowa ubezpieczenia została zawarta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama