REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód a ubezpieczenie - OC, AC, NNW, Zielona Karta

Samochód a ubezpieczenie - OC, AC, NNW, Zielona Karta
Samochód a ubezpieczenie - OC, AC, NNW, Zielona Karta
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Gwarantuje ochronę finansową np. w przypadku zdarzenia drogowego, które spowoduje szkody w mieniu innego uczestnika ruchu. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu - co obejmuje

REKLAMA

Ubezpieczenie OC w praktyce chroni zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego. Ofiara wypadku drogowego nie musi się obawiać, że wypłata odszkodowania będzie opóźniona ze względu na problemy finansowe osoby, która go spowodowała. Kierowca za to może być pewien, że nie zostanie nagle zmuszony do zapłacenia bardzo dużej kwoty. Należy pamiętać, że świadczenia za szkody osobowe (np. poważne uszkodzenia ciała) sięgają czasem poziomu kilkuset tysięcy złotych. Warto też wiedzieć, że w przypadku niektórych krajów nie ma górnej granicy odpowiedzialności w przypadku szkód osobowych – informuje Jerzy Kowalczyk z TUZ Ubezpieczenia.

REKLAMA

Ważnym argumentem za dbaniem o ciągłość ubezpieczenia jest też to, że średnio OC jest tańsze niż najniższa kara za brak ubezpieczenia pojazdu. Dla przykładu, w okresie styczeń – wrzesień 2019 do kasy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego kierowcy wpłacili ponad 220 mln zł kar za brak OC. Średnia wartość szkody, jakie zapłacili nieubezpieczeni, wyniosła 16,5 tys. zł. Rekordzista musiał zwrócić UFG ponad 1,4 mln zł po wypadku. Warto wiedzieć, że od 2022 roku wzrosły opłaty karne za brak OC. Jeśli właściciel nie posiada ważnego obowiązkowego ubezpieczenia powyżej 14 dni, zapłaci karę w wysokości 6020 zł.

Warto pamiętać, że do odpowiedzialności finansowej może być pociągnięty nie tylko właściciel pojazdu, ale również kierowca, który prowadził pożyczony (i nieubezpieczony) samochód i spowodował wypadek.

Ubezpieczenie Autocasco (AC), jako dodatkowa ochrona

Ubezpieczenie Autocasco dedykowane jest osobom, którym zależy na dodatkowej ochronie pojazdu od uszkodzeń, zniszczenia i kradzieży, szczególnie kiedy planują poruszać się po nieznanym terenie czy parkować w okolicach, w których często dochodzi do aktów wandalizmu.

Ubezpieczenie Autocasco obejmuje szkody polegające na zniszczeniu, uszkodzeniu lub utracie ubezpieczonego pojazdu, jego części, a także wyposażenia podstawowego, dodatkowego i bagażu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NNW Komunikacyjne

Oferta ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów kierowana jest do wszystkich, którzy chcą uzyskać dodatkowe wsparcie po zaistniałym zdarzeniu komunikacyjnym. Gwarantuje wypłatę świadczeń w przypadkach trwałego uszczerbku na zdrowiu czy śmierci ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego. Ochroną objęty jest kierowca oraz pasażerowie pojazdu.

Czym jest Assistance?

REKLAMA

Ubezpieczenie Auto Assistance, podobnie jak wiele innych produktów ubezpieczeniowych, zazwyczaj jest proponowane przez ubezpieczycieli w kilku różnych wariantach ubezpieczenia. Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego do swoich potrzeb. W standardowym  wariancie ubezpieczenia Assistance najczęściej znajduje się podstawowa pomoc, jaką jest holowanie w przypadku zaistnienia kolizji drogowej. W wariancie podstawowym ubezpieczyciel zwykle pokrywa koszty holowania pojazdu na lawecie do 100 km. To bardzo ważny aspekt, kiedy pod uwagę brany jest dalszy wyjazd wakacyjny.

W wariantach o szerszym zakresie ochrony  polisa obejmuje ochroną zdarzenia wynikające nie tylko z kolizji/wypadku, ale też z awarii bądź unieruchomienia pojazdu. Pokrywa świadczenia w zakresie naprawy na miejscu zdarzenia, holowania, przewozu osób, parkingu, zakwaterowania, usług informacyjnych.

Limit holowania zależy od wykupionego wariantu ubezpieczenia, niektórzy ubezpieczyciele proponują większą liczbę kilometrów, nawet do 1500 km za granicą. W wariantach o szerszym zakresie ochrony  można otrzymać również nocleg w hotelu, pojazd zastępczy czy zwrot kosztów powrotu do miejsca zamieszkania. Ważne są również takie aspekty ubezpieczenia, jak np. brak limitu kilometrowego od miejsca zdarzenia lub zamieszkania czy holowanie do miejsca wskazanego przez ubezpieczającego, a nie do najbliższego warsztatu samochodowego. Rozszerzony wariant Auto Assistance jest szczególnie ważny w okresie wakacyjnym. Co bowiem zrobi kierowca, kiedy w drodze nad morze czy w góry, na środku trasy, 300 kilometrów od domu, zepsuje się samochód? Dla przykładu, w pakiecie Auto Assistance TUZ Ubezpieczenia zwiększyliśmy sumę ubezpieczenia, limit kilometrów na usługę holowania oraz znieśliśmy limity na dostarczenie paliwa w przypadku awarii czy unieruchomienia pojazdu  - dodaje Jerzy Kowalczyk.

Jednym z podstawowych aspektów, jakie rozważają właściciele pojazdów zastanawiający się nad wykupieniem polisy Auto Assistance, jest to, czy ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywała jedynie na terytorium Polski, czy również poza granicami kraju. Zasadniczą rolę w odpowiedzi wyjaśniającej to zagadnienie odgrywa zazwyczaj wariant ubezpieczenia Assistance, na jaki zdecydował się ubezpieczony. W przypadku podstawowych wariantów tego rodzaju ubezpieczenia, z ochrony będzie można skorzystać jedynie na terenie Polski. Jeżeli często wyjeżdżamy za granicę, warto rozważyć wykupienie rozszerzonego wariantu ubezpieczenia pojazdu. Wówczas z pomocy w przypadku unieruchomienia samochodu będzie można skorzystać także we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Zielona Karta

Obowiązek jej wykupienia i posiadania nakładany jest obecnie na posiadacza pojazdu mechanicznego (np. samochodu bądź motocykla) w krajach, które wylistowane są na stronie: https://www.pbuk.pl/system-zielonej-karty/mapa-systemu. Aktualnie Zieloną Kartę trzeba posiadać wjeżdżając na teren Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii, Turcji, Azerbejdżanu, Iranu, Izraela, Maroko i Tunezji.

Gdzie bez Zielonej Karty?

Podróżując po terytorium wielu państw nie musimy posiadać Zielonej Karty. Jest tak w krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej. Posiadacze polskiej polisy ubezpieczeniowej OC pojazdu mogą także bez dodatkowych dokumentów poruszać się po terytorium takich państw jak: Szwajcaria, Norwegia, Wielka Brytania, Lichtenstein, Islandia, Monako, San Marino, Wyspy Owcze, Gibraltar, a od niedawna także Bośnia i Hercegowina.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • miq
    2022-08-02 11:20:30
    oc i ac niedawno wykupilem w ergo hestia. spoko oferte maja
    1
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

REKLAMA

Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

 Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

REKLAMA

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA