reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia na życie > Czy zakład ubezpieczeń może odmówić zawarcia umowy?

Czy zakład ubezpieczeń może odmówić zawarcia umowy?

W określonych sytuacjach zakład ubezpieczeń ma prawo nie wyrazić zgody na objęcie ochroną ubezpieczeniową lub też zaproponować inne warunki ubezpieczenia. Będzie to zależeć od indywidualnej oceny ryzyka ubezpieczeniowego.

Należy pamiętać, że umowa ubezpieczenia na życie jest umową dobrowolną i zasadniczo zakres ochrony może być tutaj kształtowany zgodnie z zasadą swobody umów, czyli strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 3531 Kodeksu cywilnego).

W przypadku ubezpieczeń na życie istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zawarciu umowy ubezpieczenia jest czynnik związany ze stanem zdrowia i wiekiem, w szczególności wówczas, gdy w grę wchodzi zawarcie umowy ubezpieczenia z wyższą niż standardową sumą ubezpieczenia.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Ubezpieczyciel ma wówczas prawo do indywidualnej oceny ryzyka ubezpieczeniowego, w tym żądania dokumentów dotyczących stanu zdrowia potencjalnego ubezpieczonego i kierowania go na badania medyczne, przy czym ich koszt ponosi zakład ubezpieczeń.

Na podstawie zebranych dokumentów zakład ubezpieczeń ma prawo nie wyrazić zgody na objęcie ochroną ubezpieczeniową lub zaproponować inne warunki ubezpieczenia.

Jeżeli osoba, która zgłosiła chęć zawarcia umowy ubezpieczenia wpłaciła składkę ubezpieczeniową, w przypadku odmowy objęcia ochroną ubezpieczeniową zakład ubezpieczeń ma obowiązek zwrócić wpłaconą uprzednio składkę.

Zakład ubezpieczeń ma prawo do indywidualnej oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Może w związku z tym żądać dokumentów dotyczących stanu zdrowia lub kierować potencjalnego ubezpieczonego na badania.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie na życie

Jakie są konsekwencje wykupu polisy?

Jeśli mamy do czynienia z ubezpieczeniem na życie o charakterze oszczędnościowym lub mieszanym (ochronno-inwestycyjnym) istnieje możliwość tzw. wykupu polisy. Wykup polisy może mieć charakter całkowity lub częściowy. Całkowity wykup polisy oznacza całkowite zakończenie ochrony ubezpieczeniowej i wypłatę tzw. wartości wykupu, realizowaną ze środków, które w czasie trwania umowy zostały na ten cel odłożone poprzez stworzenie odpowiedniej rezerwy finansowej.

Obliczanie wartości wykupu odbywa się zgodnie z warunkami określonymi w umowie ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczony nie wystawi się odpowiedniej dyspozycji, wykup umowy następuje zwykle poprzez proporcjonalne umorzenie wszystkich jednostek w funduszach.

Zobacz: Co to jest indeksacja składki?

Decyzja o całkowitym bądź częściowym wykupie powinna być przemyślana i uzasadniona. Nie warto bowiem rezygnować z polisy bez poważnych powodu. W razie wątpliwości dobrze sięgnąć do o.w.u., w których znajdują się szczegółowe uregulowania dotyczące wykupu ubezpieczenia.

Odpowiedź na pytanie przygotowała Anna Dąbrowska, starszy specjalista w BRU

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakład ubezpieczeń może odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia na życie.
Zakład ubezpieczeń może odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia na życie.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama