REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ceny polis na życie pójdą w górę?

Czy ceny polis na życie pójdą w górę?
Czy ceny polis na życie pójdą w górę?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wrasta zainteresowanie ubezpieczeń na życie. Ich ceny mogą pójść w górę. Od początku pandemii stawki polis podrożały nieznacznie. Czy może się to zmienić?
 • 44% Polaków ma polisę na życie. Pandemia zwiększyła świadomość ubezpieczeniową Polaków i zainteresowanie takim zabezpieczeniem – liczba ubezpieczonych wzrosła o 0,5 mln w ciągu roku.
 • Jeden dzień pobytu w szpitalu z powodu COVID-19 to wypłata do nawet 500 zł. Przy najniższych składkach ubezpieczenia na życie, w przypadku śmierci ubezpieczonego uposażeni otrzymują świadczenie rzędu 30-40 tys. zł.
 • Niektóre TU dopuszczają możliwość rozszerzenia zawartej wcześniej polisy życiowej o niewydolność oddechową wywołaną przez koronawirusa.
 • Stawki polis życiowych od początku pandemii podrożały nieznacznie – w zeszłym roku o mniej niż 10%. W tym roku spodziewane są większe wzrosty.

REKLAMA

W porównaniu z wieloma krajami Unii Europejskiej liczba Polaków posiadających indywidualne ubezpieczenie na życie w odniesieniu do ogólnej liczby ludności nie jest wysoka. Obecnie to około 44%. Pandemia powoduje jednak, że świadomość ubezpieczeniowa rośnie. W III kwartale ubiegłego roku liczba czynnych, indywidualnych polis na życie (tzw. I grupa ubezpieczeń) była bliska 9,6 mln (wg danych Komisji Nadzoru Finansowego). W ciągu roku zwiększyła się o 0,5 miliona

REKLAMA

- W początkowej fazie pandemii liczba zapytań o polisy życiowe wzrosła lawinowo. W szczególności tych, zapewniających wypłatę w przypadku zakażenia COVID-19. W przypadku zachorowania, które skutkuje pobytem w szpitalu, większość ubezpieczeń na życie gwarantuje wypłatę świadczenia za każdy dzień hospitalizacji, także z powodu koronawirusa. Kwoty są zróżnicowane, ale może to być nawet 500 zł za jeden dzień. Są jednak wyjątki, bo niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają COVID-19 z wypłaty za pobyt w szpitalu – mówi Sandra Kucińska z CUK Ubezpieczenia.

Z tego powodu warto sprawdzać i porównywać oferty również pod tym kątem, zwłaszcza że liczba zakażeń bije na początku 2022 roku rekordy. Polisy na życie zapewniają również wypłatę w przypadku śmierci z powodu COVID-19. Uposażeni mogą liczyć na świadczenie w wysokości 30-40 tys. zł już przy 45 zł miesięcznej składki. Wraz z ceną polisy rośnie też suma ubezpieczenia, czyli maksymalna wartość świadczenia wypłacanego po szkodzie.

Oferty towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie COVID-19 mocno się różnią

REKLAMA

Wg eksperta CUK Ubezpieczenia, analizując różne oferty polis na życie, można znaleźć umowy, w których ubezpieczyciel wypłaca świadczenie w przypadku wystąpienia niewydolności oddechowej wskutek COVID-19 (w przypadku podłączenia pod respirator). Ubezpieczyciel dopuszcza w tym przypadku możliwość poszerzenia dotychczasowej polisy o takie ryzyko jak niewydolność oddechowa czy OIOM covidowy.

Różnice w podejściu towarzystw ubezpieczeniowych do ryzyk i świadczeń w przypadku koronawirusa są duże. Coraz więcej ubezpieczycieli w zakresie ochrony umieszcza klauzule i rozszerzenia związane z COVID-19. Wiąże się to jednak ze zmianami w ankietach medycznych – nieraz przy podpisywaniu polisy na życie znajdziemy pytania o to, czy aktualnie przebywamy na kwarantannie lub mamy COVID-19.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny na razie wzrosły nieznacznie, ale to się zmieni

Wzrost zainteresowania polisami życiowymi spowodował, że w pierwszej połowie ubiegłego roku wartość składki zebranej z „życiówek” była, wg Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), o blisko 1/4 wyższa niż w 2020 roku. Więcej umów i wyższa śmiertelność, to większe wypłaty ze strony ubezpieczycieli. Rosnąca liczba zgonów obciążyła ich budżety.

- Porównując wysokość składki ubezpieczenia na życie, sprzedawanego w sieci CUK Ubezpieczenia w całej Polsce, można powiedzieć, że średnia wysokość składki w 2021 roku wzrosła nieznacznie. Od stycznia do maja ubiegłego roku wzrosty były rzędu 2-3%* (w porównaniu do tych samych miesięcy rok wcześniej). W dalszej części roku było to już nieco więcej (od 0,3% w kwietniu do 17,4% w czerwcu), ale w grudniu minionego roku za polisy życiowe nasi klienci płacili nawet mniej niż w grudniu 2020 r. Wzrosty kosztów tylko w trzech miesiącach były wyższe niż 10% – mówi Sandra Kucińska z CUK Ubezpieczenia.

Wysoka śmiertelność spowoduje jednak, że składki polis życiowych w tym roku pójdą w górę. Wyższe są bowiem wypłaty świadczeń - już w drugiej połowie zeszłego roku wzrost był o 26,5% (dane PIU). Z pewnością tempo podnoszenia stawek będzie nierównomierne u różnych ubezpieczycieli. Mimo ogólnego wzrostu cen kalkulatory, porównywarki czy wsparcie profesjonalnych agentów ciągle pozwoli znaleźć wartościową ochronę w niewygórowanej cenie.

Kobiety kupują polisy życiowe w późniejszym wieku

Polisy na życie kupują w Polsce przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem, w wieku pomiędzy 35 a 44 lata. W tym przedziale polisę na życie w ostatnim roku kupiło 26% klientów CUK, którzy do tej pory nie decydowali się na taki rodzaj ubezpieczenia. W tym 28% mężczyzn, którzy kupili „życiówki” w 2021 roku i 24% kobiet. W ostatnich dwóch latach więcej kobiet niż mężczyzn kupowało życiówki w wieku późniejszym: 55-64 lata – 23%. W przypadku mężczyzn w takim przedziale wiekowym polisy kupiło tylko 12,5% osób.

- Ogólny wniosek jest taki, że mężczyźni polisą na życie chronią siebie (i rodzinę) w młodszym wieku. U kobiet zainteresowanie taką ochroną przychodzi wyraźnie później. 68% polis życiowych kupionych przez kobiety w ubiegłym roku przypada na ich wiek do 54 roku życia, a mężczyzn w tym samym przedziale wiekowym jest już 78% - podsumowuje Sandra Kucińska z CUK Ubezpieczenia.

Na wysokość składek polis wpływ ma między innymi wiek ubezpieczonego

Mniej płacą z reguły młodsi klienci. To dlatego, że oni wpłacają składki przez dłuższy czas, a ryzyko chorób, śmierci czy rehabilitacji jest w ich przypadku mniejsze. Należy pamiętać, że bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość „zamrożenia” całej bądź części składki za polisę, dlatego warto zdecydować się na polisę wcześniej, by skorzystać z niższych taryf.

* Dane CUK Ubezpieczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • grzesiek
  2022-05-10 14:26:13
  Moją rodzine niestety mocno dotknął covid. Było sporo chorowania, badań itd. W naszej sytuacji ergo hestia dała radę. Zostajemy z nimi póki co bo zyskali moje zaufanie...
  0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

REKLAMA

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

REKLAMA