REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia zwierząt-czy warto?

Wiesława Wyporska
pies
pies

REKLAMA

REKLAMA

Z każdym rokiem poszerza się oferta ubezpieczeń adresowanych do właścicieli zwierząt. W chwili obecnej mogą oni ubezpieczyć się nie tylko od odpowiedzialności cywilnej spowodowanej zachowaniem swego czworonoga, lecz również od kosztów leczenia wywołanych np. przez nieszczęśliwy wypadek.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

REKLAMA

Często nie zdajemy sobie sprawy, iż jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co zmaluje nasz „Azor”. Wielu z nas wydaje się, że jeśli nasz piesek jest niezwykle łagodny nie warto przejmować się ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej związanej z jego zachowaniem. Ilość potencjalnych nieszczęść jest praktycznie nieograniczona – łączy je fakt, że zostały one wywołane przez czworonoga, co oznacza, że za każdym razem odpowiedzialność za nie ciąży na jego właścicielu.

Z wyżej wymienionych powodów warto przemyśleć opcję ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej związanej z zachowaniem swojego zwierzątka, którego nie zawsze łatwo jest upilnować.

Skutkiem zawarcia niniejszej umowy w razie zaistnienia przewidzianej w niej okoliczności będzie ciążący na ubezpieczycielu obowiązek wypłaty osobie trzeciej (poszkodowanej w zdarzeniu) określonej w umowie kwoty stanowiącej odszkodowanie.

Zobacz: Zobacz: Skutki przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Polsce umowę ubezpieczającą nas od odpowiedzialności cywilnej ponoszonej przez właściciela za działanie zwierzęcia proponuje nam wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Wyżej wymieniona umowa w naszym kraju zawierana jest zwyczajowo w sposób łączny z innymi umowami ubezpieczenia np.: mieszkania, domu, lub życia. W praktyce najczęściej wykupywane są ubezpieczenia OC od psów zwłaszcza tych będących przedstawicielami tzw. ras agresywnych. Należy pamiętać, że polisa obowiązuje jedynie w określonym czasie na określonym terytoriom. Z tego powodu, jeśli właściciel zamierza zabierać ze sobą np. psa na urlop powinien on rozszerzyć umowę tak by obejmowała ona kraje, w których będzie on przebywał.

Należy ponadto podkreślić, iż nawet wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w związku z posiadaniem zwierzęcia, nie zwalnia właściciela od ewentualnej odpowiedzialności karnej.


Ubezpieczenie kosztów leczenia zwierząt

Ponieważ zwierzęta chorują, lub nawet miewają nieszczęśliwe wypadki zdarza się, że właściciel musi wydać na jego leczenie znaczną kwotę pieniędzy, uszczuplając znacznie rodzinny budżet. Obecnie istnieje jednak alternatywa, wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie ubezpieczenie od kosztów leczenia nie tylko domowych pupili, lecz również zwierząt hodowlanych (owiec, świni, koni, krów). Warunki ubezpieczenia różnią się nie tylko w zależności od tego, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym ubezpieczamy swojego zwierzaka, lecz również od tego, z jakiego pakietu skorzystamy.


Jakie warunki trzeba spełnić by ubezpieczyć zwierze?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych wprowadza ograniczenia wieku, do którego można ubezpieczyć zwierze określonego gatunku. Jednak nawet w przypadku młodego czworonoga należy przedstawić towarzystwu ubezpieczeniowemu zaświadczenie, że jest on zdrowy. Alternatywną opcją jest podpisanie przez weterynarza wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia w celu potwierdzenia w nim zawartych danych o stanie zdrowia „ubezpieczonego”. Przed podpisaniem umowy należy poważnie zastanowić się, na jaki okres powinna być ona zawarta – zwyczajowo zawiera się ją na 1 rok.

Zobacz: Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

Kiedy możemy skorzystać z ubezpieczenia?

REKLAMA

Ponieważ umowa ubezpieczenia zawsze dokładnie określa granice odpowiedzialności ubezpieczyciela należy ją przed podpisaniem dokładnie przeczytać. Zwykle umowa ubezpieczenia nie obejmuje leczenia chorób, które np.: istniały w momencie wykupienia polisy, rozwinęły się wskutek zaniedbania obowiązkowych szczepień, były konsekwencją umyślnego zachowania się właściciela.

W przypadkach objętych umową właściciel dostanie zwrot niezbędnych z medycznego punktu widzenia poniesionych na leczenie czworonoga kosztów, aż do wysokości sumy ubezpieczenia. Zwrot ten następuje zwykle na podstawie okazanych zginalnych rachunków.

Ubezpieczenie obejmuje niezbędne zabiegi medyczne, koszt leków, koszt pobytu w klinice dla zwierząt, a nawet w razie konieczności opłaty związane z uśpieniem zwierzaka oraz jego pochówkiem na cmentarzu dla zwierząt, (jeśli zaś czworonóg zginął w nieszczęśliwym wypadku niektóre towarzystwa zwracają właścicielowi kwotę równą jego wartości).
Jeżeli poniesione w tym celu wydatki były niższe niż suma ubezpieczenia to zostaje ona jedynie pomniejszona o tą kwotę. Wówczas w celu zachowania pierwotnej wysokości wyżej wymienionej sumy właściciel zwierzęcia może wpłacić dodatkową składkę uzupełniającą.

Zobacz: Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne


Ubezpieczenie na życie

Obecnie możemy ubezpieczyć się nie tylko od odpowiedzialności cywilnej spowodowanej przez czworonoga, lecz również ubezpieczyć od kosztów leczenie a nawet życie. Ostatnią z wymienionych form ubezpieczenia najczęściej stosuje się w praktyce w Wielkiej Brytanii oraz Szwecji.

W chwili obecnej w naszym kraju nie praktykuje się ubezpieczania życia zwierząt, ale pewnie w tej kwestii towarzystwa ubezpieczeniowe nie powiedziały jeszcze swego ostatniego słowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

REKLAMA

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA