| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?

O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?

Umowę przedwstępną z deweloperem należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Jeżeli wpłacasz dużą zaliczkę na początku, zażądaj zabezpieczenia terminu ukończenia inwestycji karą umowną.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna jest w praktyce bardzo często wykorzystywana w działalności deweloperów. Zawierając umowę przedwstępną z klientem, obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości ostatecznej umowy rozporządzającej prawem własności na danej nieruchomości.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

W praktyce takie umowy mogą być zawierane w dowolnej formie. Najpewniejszą z punktu widzenia klienta jest jednak zawarcie jej w formie aktu notarialnego.

Zgodnie bowiem z art. 390 Kodeksu cywilnego strona będzie mogła domagać się przed sądem zawarcia umowy przyrzeczonej (umowy sprzedaży), jeżeli umowa przedwstępna zawiera istotne postanowienie umowy sprzedaży i została zawarta w wymaganej formie.

W przypadku przeniesienie własności nieruchomości, taka umowa powinna być zaś sporządzona w formie aktu notarialnego, o czym stanowi art. 158 Kodeksu cywilnego.

W przypadku, gdy umowa przedwstępna zostanie zawarta w formie pisemnej, wtedy też strona może dochodzić jedynie odszkodowania za szkody, poniesione w związku z tym, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Zanim zapłacisz zaliczkę

Dużą ostrożnością trzeba się również wykazać przy płaceniu zaliczki. Zanim uiścisz odpowiednią sumę sprawdź, czy deweloper dysponuje wymaganymi przez prawo pozwoleniami. Zażądaj również przedstawienia do wglądu księgi wieczystej na dowód, że dana nieruchomość, na której w przyszłości ma być zbudowane twoje mieszkanie, należy w rzeczywistości do dewelopera.

Unikaj kupowania mieszkania co do którego deweloper nie uzyskał jeszcze wymaganych prawem pozwoleń. Sprawdź czy dana nieruchomość należy do dewelopera.

Kara umowna

Inwestycja budowlana to skomplikowany proces, dlatego też zwłaszcza w czasach kryzysu niebezpieczeństwo nieterminowego ukończenia budowy jest dość spore. Dlatego też należy pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć się przed taką sytuacją.

Zobacz również: Czy w umowie przedwstępnej można zawrzeć karę umowną?

Jedną z form zabezpieczenia będzie kara umowna, która może być określona w umowie z deweloperem. Pamiętaj, że zawierając umowę z deweloperem możesz mieć wpływ na jej treść. Wzory umowne są jedynie propozycją, a to jaki będzie finalny zapis zależy od twojej pozycji przetargowej.

Jeżeli więc godzisz się wpłacić sporą kwotę na samym początku, tytułem zaliczki, zażądaj by termin ukończenia inwestycji był zagwarantowany karą umowną, określającą wysokość odszkodowania od każdego dnia opóźnienia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »