REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?

Umowy z deweloperem. Co o nich wiedzieć?
Umowy z deweloperem. Co o nich wiedzieć?

REKLAMA

REKLAMA

Umowę przedwstępną z deweloperem należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Jeżeli wpłacasz dużą zaliczkę na początku, zażądaj zabezpieczenia terminu ukończenia inwestycji karą umowną.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna jest w praktyce bardzo często wykorzystywana w działalności deweloperów. Zawierając umowę przedwstępną z klientem, obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości ostatecznej umowy rozporządzającej prawem własności na danej nieruchomości.

REKLAMA

Zobacz również serwis: Nieruchomości

W praktyce takie umowy mogą być zawierane w dowolnej formie. Najpewniejszą z punktu widzenia klienta jest jednak zawarcie jej w formie aktu notarialnego.

Zgodnie bowiem z art. 390 Kodeksu cywilnego strona będzie mogła domagać się przed sądem zawarcia umowy przyrzeczonej (umowy sprzedaży), jeżeli umowa przedwstępna zawiera istotne postanowienie umowy sprzedaży i została zawarta w wymaganej formie.

W przypadku przeniesienie własności nieruchomości, taka umowa powinna być zaś sporządzona w formie aktu notarialnego, o czym stanowi art. 158 Kodeksu cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, gdy umowa przedwstępna zostanie zawarta w formie pisemnej, wtedy też strona może dochodzić jedynie odszkodowania za szkody, poniesione w związku z tym, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Zanim zapłacisz zaliczkę

Dużą ostrożnością trzeba się również wykazać przy płaceniu zaliczki. Zanim uiścisz odpowiednią sumę sprawdź, czy deweloper dysponuje wymaganymi przez prawo pozwoleniami. Zażądaj również przedstawienia do wglądu księgi wieczystej na dowód, że dana nieruchomość, na której w przyszłości ma być zbudowane twoje mieszkanie, należy w rzeczywistości do dewelopera.

Unikaj kupowania mieszkania co do którego deweloper nie uzyskał jeszcze wymaganych prawem pozwoleń. Sprawdź czy dana nieruchomość należy do dewelopera.

Kara umowna

Inwestycja budowlana to skomplikowany proces, dlatego też zwłaszcza w czasach kryzysu niebezpieczeństwo nieterminowego ukończenia budowy jest dość spore. Dlatego też należy pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć się przed taką sytuacją.

Zobacz również: Czy w umowie przedwstępnej można zawrzeć karę umowną?

REKLAMA

Jedną z form zabezpieczenia będzie kara umowna, która może być określona w umowie z deweloperem. Pamiętaj, że zawierając umowę z deweloperem możesz mieć wpływ na jej treść. Wzory umowne są jedynie propozycją, a to jaki będzie finalny zapis zależy od twojej pozycji przetargowej.

Jeżeli więc godzisz się wpłacić sporą kwotę na samym początku, tytułem zaliczki, zażądaj by termin ukończenia inwestycji był zagwarantowany karą umowną, określającą wysokość odszkodowania od każdego dnia opóźnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA