REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postanowienia w umowie o niedpłatne używanie lokalu

Jakie są skutki nieodpłatnego używania lokalu?
Jakie są skutki nieodpłatnego używania lokalu?

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno najem, jak i dzierżawa są charakterystycznymi sposobami korzystania z lokali mieszkalnych. Szczególnie charakteryzują się tym, że należą one do kategorii umów nazwanych – czyli dotyczą zasady swobody, zgodnie z którą strony mogą swobodnie kształtować jej treść, pod warunkiem, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa i zasadami współżycia społecznego.

Czym charakteryzuje się umowa o nieodpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego

Umowa na mocy której ustanowione zostało prawo użytkowania na lokalu mieszkalnym jest umową dwustronną. Oznacza to, że wstępują w niej dwie strony: nazwane tutaj ustanawiającym użytkowanie oraz użytkownikiem. Ustanawiającym użytkowanie jest podmiot, który – na podstawie przysługujących mu uprawnień – oddaje lokal do korzystania i pobierania pożytków. Ustanawiającym użytkowanie może być właściciel lub współwłaściciel lokalu, użytkownik wieczysty lub współużytkownik wieczysty gruntu, na którym znajduje się budynek z lokalem. Użytkownikiem zaś jest ten podmiot, który lokal przyjmuje w celu korzystania niego i pobierania pożytków.

REKLAMA

Jakie są prawa i obowiązki stron umowy o nieodpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego

REKLAMA

Podstawowym obowiązkiem ustanawiającego użytkowanie jest oddanie użytkownikowi rzeczy do używania i pobierania pożytków. Ustanawiający użytkowanie powinien wydać użytkownikowi rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku. Użytkownik ma zaś obowiązek przyjęcia rzeczy do używania i pobierania pożytków.

Ustanawiający użytkowanie nie ma natomiast obowiązku utrzymania rzeczy w takim stanie przez czas trwania użytkowania. Zasada ta oznacza, że jeżeli rzecz będąca przedmiotem użytkowania ulega zniszczeniu – `to użytkownik musi przywrócić ją do stanu poprzedniego.

Jakich czynności należy dokonać przed zwarciem umowy

Przed zawarciem umowy należy sprawdzić w sądzie księgowieczystym treść księgi wieczystej gruntu, budynku, czy też lokalu. Osoba taka może w tym celu zażądać od swojego kontrahenta okazania odpisu z księgi wieczystej. Bezpieczniej jest jednak samu sprawdzić ową księgę wieczystą.

Zobacz serwis: Najem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakie formie należy zawrzeć umowę o nieodpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego

Umowa o nieodpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Natomiast wpis do księgi wieczystej ma znaczenie dla powstania prawa użytkowania. Z tego też powodu jego brak skutkuje tym, że prawo użytkowania nie powstanie.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Co dołącza się do umowy o nieodpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego

Do umowy należy dołączyć:
1. potwierdzenie opłaty z tytułu taksy notarialnej,
2. potwierdzenie opłaty sądowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA