| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Jak poprawnie spisać umowę najmu

Jak poprawnie spisać umowę najmu

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Strony umowy

Jak w każdej umowie należy bardzo precyzyjnie określić strony umowy.

Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne trzeba podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adresy zamieszkania, numery dokumentów tożsamości (najczęściej jest to dowód osobisty), ewentualnie numery PESEL.

Jeśli osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej obok nazwisk należy podać nazwę tej działalności. Warto również aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej.

W przypadku spółek konieczne jest wskazanie nazwy spółki, adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i osoby uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy przedstawić odpis z KRS.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu

Opis przedmiotu

Umowa powinna również zawierać dokładny opis przedmiotu najmu.

Jeżeli przedmiotem najmu jest grunt należy określić jego położenie (województwo, miejscowość, ulicę), powierzchnię i numer ewidencyjny działki oraz numer księgi wieczystej, prowadzonej dla tego gruntu.

Jeżeli najmowany jest lokal wtedy trzeba podać: adres lokalu, jego powierzchnię, liczbę pomieszczeń, kondygnację, na której się znajduje. Najlepiej też zapisać numer księgi wieczystej. Jeśli lokal znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej, to wpisujemy jej nazwę.

Jeśli przedmiotem umowy jest rzecz ruchoma (np. samochód) - należy wskazać jego nazwę, kolor, rok produkcji, numer fabryczny, numer rejestracyjny.

Przeznaczenie przedmiotu

W umowie należy precyzyjnie określić przeznaczenie przedmiotu najmu (np. lokal przeznaczony będzie na cele mieszkaniowe, samochód przeznaczony będzie do użytku osobistego najemcy).

Zobacz: Za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca?

Stan techniczny

Najemca w umowie powinien oświadczyć, że znany jest mu stan techniczny przedmiotu dzierżawy.

Strony mogą również sporządzić protokół określający stan techniczny przedmiotu najmu. Określą w nim wtedy wszystkie wady wynajmowanej rzeczy. Protokół taki może stanowić podstawę do późniejszych rozliczeń między stronami.

Czas trwania umowy

Umowę najmu zawiera się zawsze na jakiś czas. Należy zatem wskazać ten czas - może to być on oznaczony (np. dwa lata lub do 30.04.2009 r.), jak i nieoznaczony.

Dla wynajmującego korzystniejsze jest określenie czasu, na jaki umowa jest zawarta. Najem na czas oznaczony kończy się z datą upływu terminu przewidzianego w umowie. Natomiast najem zawarty na czas nieoznaczony trzeba wypowiedzieć. A to nie jest proste, np. jeśli lokator nie ma innego lokalu, do którego mógłby się przeprowadzić, a w zajmowanym przez niego lokalu chce zamieszkać właściciel bądź ktoś z jego bliskich - musi złożyć wypowiedzenie z trzyletnim wyprzedzeniem.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »