REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawnie spisać umowę najmu

Łukasz Matys
Najem może być na czas określony lub nieokreślony.
Najem może być na czas określony lub nieokreślony.

REKLAMA

REKLAMA

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Strony umowy

Jak w każdej umowie należy bardzo precyzyjnie określić strony umowy.

REKLAMA

Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne trzeba podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adresy zamieszkania, numery dokumentów tożsamości (najczęściej jest to dowód osobisty), ewentualnie numery PESEL.

Jeśli osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej obok nazwisk należy podać nazwę tej działalności. Warto również aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej.

W przypadku spółek konieczne jest wskazanie nazwy spółki, adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i osoby uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy przedstawić odpis z KRS.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opis przedmiotu

Umowa powinna również zawierać dokładny opis przedmiotu najmu.

Jeżeli przedmiotem najmu jest grunt należy określić jego położenie (województwo, miejscowość, ulicę), powierzchnię i numer ewidencyjny działki oraz numer księgi wieczystej, prowadzonej dla tego gruntu.

Jeżeli najmowany jest lokal wtedy trzeba podać: adres lokalu, jego powierzchnię, liczbę pomieszczeń, kondygnację, na której się znajduje. Najlepiej też zapisać numer księgi wieczystej. Jeśli lokal znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej, to wpisujemy jej nazwę.

Jeśli przedmiotem umowy jest rzecz ruchoma (np. samochód) - należy wskazać jego nazwę, kolor, rok produkcji, numer fabryczny, numer rejestracyjny.

Przeznaczenie przedmiotu

W umowie należy precyzyjnie określić przeznaczenie przedmiotu najmu (np. lokal przeznaczony będzie na cele mieszkaniowe, samochód przeznaczony będzie do użytku osobistego najemcy).

Zobacz: Za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca?

Stan techniczny

Najemca w umowie powinien oświadczyć, że znany jest mu stan techniczny przedmiotu dzierżawy.

Strony mogą również sporządzić protokół określający stan techniczny przedmiotu najmu. Określą w nim wtedy wszystkie wady wynajmowanej rzeczy. Protokół taki może stanowić podstawę do późniejszych rozliczeń między stronami.

Czas trwania umowy

Umowę najmu zawiera się zawsze na jakiś czas. Należy zatem wskazać ten czas - może to być on oznaczony (np. dwa lata lub do 30.04.2009 r.), jak i nieoznaczony.

REKLAMA

Dla wynajmującego korzystniejsze jest określenie czasu, na jaki umowa jest zawarta. Najem na czas oznaczony kończy się z datą upływu terminu przewidzianego w umowie. Natomiast najem zawarty na czas nieoznaczony trzeba wypowiedzieć. A to nie jest proste, np. jeśli lokator nie ma innego lokalu, do którego mógłby się przeprowadzić, a w zajmowanym przez niego lokalu chce zamieszkać właściciel bądź ktoś z jego bliskich - musi złożyć wypowiedzenie z trzyletnim wyprzedzeniem.

Właściciel może też wypowiedzieć umowę z miesięcznym wyprzedzeniem, gdy najemca zwleka z zapłatą czynszu co najmniej za trzy pełne okresy płatności, musi jednak wcześniej uprzedzić go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy.

Obowiązkowo należy wskazać datę i miejsce sporządzenia umowy.

Czynsz

Najem jest umową odpłatną. Dlatego koniecznie trzeba w umowie wskazać wysokości czynszu oraz terminu i sposobu jego zapłaty (np. zapłata do 5. każdego miesiąca do rąk wynajmującego).

Koszty dodatkowe

W związku z najmem istnieje konieczność ponoszenia innych kosztów np. ubezpieczenia, podatków, zużycia mediów, wywozu śmieci. Strony powinny zapisać w umowie sposób rozliczeń tych dodatkowych kosztów ( kto zapłaci za nie i jak strony się rozliczą). W tym miejscu warto również określić wysokość kaucji jak będzie należeć się wynajmującemu.

Zobowiązania najemcy

W umowie warto wymienić również zobowiązania najemcy do używania przedmiotu tylko zgodnie z przeznaczeniem czy do zwrócenia go w stanie niepogorszonym.

Wypowiedzenie

W umowie zawartej na czas określony warto zapisać, w jakich wypadkach może być ona wypowiedziana.

Podpisy

Strony powinny własnoręcznie podpisać umowę.

WZÓR UMOWY NAJMU

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. Ministra Nowacka: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

REKLAMA

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA