REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Darowizna bez podatku na rzecz bliskich – o czym należy pamiętać?

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska
BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).
Kamila Kosiak-Pawtel
Rafał  Tołwiński
Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska
Jakie podatki od darowizny? Kiedy można się od nich zwolnić?
Jakie podatki od darowizny? Kiedy można się od nich zwolnić?

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach w obliczu zmiany ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn coraz więcej osób decyduje się zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych już za życia – właśnie poprzez dokonanie na ich rzecz darowizny.

Jednak decydując się na zawarcie umowy darowizny należy pamiętać o kilku warunkach, które trzeba spełnić, aby skorzystać z dobrodziejstwa zwolnienia z podatku.

REKLAMA

Zerowa grupa podatkowa, czyli krąg osób uprawnionych do skorzystania z ulgi

Po pierwsze darowizna musi zostać dokonana w tzw. zerowej grupie podatkowej, o której tak często się obecnie słyszy. Jednak w celu uniknięcia przykrych niespodzianek trzeba dokładnie sprawdzić, czy osoba na rzecz której dokonujemy darowizny do tej grupy należy.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zalicza do tej grupy następujące osoby: małżonka, zstępnych (np. dzieci), wstępnych (np. rodzice czy dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Co ciekawe w grupie tej nie ma teściów, zięcia, synowej czy kuzynostwa. Dlatego też tak ważnym jest rozważenie, kto zostanie obdarowany, gdyż dokonanie darowizny na rzecz zstępnego i jego małżonka nie zwolni małżonka od konieczności zapłaty podatku.

Zobacz serwis: Umowy

Obowiązek zgłoszenia darowizny we właściwym urzędzie skarbowym

Po ustaleniu czy dana osoba należy do zerowej grupy podmiotowej należy pamiętać o kolejnym akcie staranności koniecznym do skorzystania z ulgi jakim jest termin, w którym należy otrzymaną darowiznę zgłosić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmiotowego zgłoszenia dokonuje obdarowany we właściwym dla niego urzędzie skarbowym na formularzu SD- Z2 (wyjątek: gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość wówczas właściwym jest urząd miejsca położenia nieruchomości). Formularze w formie elektronicznej można najczęściej znaleźć na stronach urzędów, a także w formie papierowej w ich siedzibach. Należy także pamiętać, iż termin zgłoszenia wynosi 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy darowizny.

POBIERZ WZÓR: Umowa darowizny samochodu

Ustawodawca w dwóch przypadkach przewidział zwolnienie z obowiązku zgłoszenia:

  • jeżeli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, nie przekracza 9637 zł,
  • jeżeli umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego – wówczas obowiązek ten zawsze będzie spoczywał na notariuszu.

Mówiąc o zawarciu umowy darowizny w formie aktu notarialnego należy pamiętać, że co do zasady przepisy Kodeksu cywilnego nakładają obowiązek zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego, ale jej niedochowanie nie powoduje nieważności umowy, jeżeli została ona wykonana. Jednak uwagi te nie dotyczą darowizny nieruchomości – ta umowa zawsze musi mieć formę aktu notarialnego – w przeciwnym wypadku jest nieważna.

Szczególne warunki darowizny środków pieniężnych

Celem uniknięcia wirtualnych darowizn środków pieniężnych ustawodawca stworzył dodatkowe obwarowania dla tego rodzaju umów. Oprócz opisanego powyżej obowiązku zgłoszenie konieczne jest udokumentowanie otrzymania środków pieniężnych dowodem ich przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Dowód przekazania środków pieniężnych należy załączyć do zgłoszenia SD-Z2.

Konsekwencje niedochowania opisanych obowiązków

W przypadku niedochowania powyższych obowiązków otrzymane w wyniku umowy darowizny prawa majątkowe będą opodatkowane według stawek skali podatkowej dla pierwszej grupy podatkowej. Wówczas opodatkowaniu będzie podlegała nadwyżka nad kwotą 9637 zł (kwota wolna od podatku dla pierwszej grupy podatkowej). Jednak kwota ta stanowi łączną wartość majątku nabytego od jednej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym dokonujemy darowizny, a więc kwota ta wydaje się stosunkowo niewysoka biorąc pod uwagę okres pięciu lat.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

Podsumowując należy podkreślić, iż po spełnieniu opisanych powyżej warunków można skorzystać ze zwolnienia podatkowego, które jest nie tylko całkowite, ale również nieograniczone wartością przedmiotu darowizny, a w konsekwencji bardzo korzystne dla obdarowanego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA