REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy odszkodowanie za kradzież samochodu z parkingu?

Nie zawsze prowadzący parking poniesie odpowiedzialność za kradzież lub zniszczenie pojazdu.
Nie zawsze prowadzący parking poniesie odpowiedzialność za kradzież lub zniszczenie pojazdu.

REKLAMA

REKLAMA

Wjeżdżając samochodem na parking, odbierając kwit od parkingowego zawieramy umowę. Pytanie tylko jaką? Od odpowiedzi może zależeć, czy w przypadku kradzieży samochodu otrzymamy odszkodowanie od prowadzącego parking.

To, czy w przypadku kradzieży samochodu będziemy mogli pociągnąć do odpowiedzialności odszkodowawczej prowadzącego parking, będzie zależeć od umowy jaką z nim zawrzemy. Nie zawsze jest bowiem tak, że właściciel parkingu, będzie odpowiedzialny za kradzież lub uszkodzenie pojazdu. Jak wystrzegać się takich pułapek?

REKLAMA

Zobacz serwis: Odszkodowania

Umowa dorozumiana

Głównym problemem, jaki pojawia się w takiej sytuacji, jest kwestia kwalifikacji dorozumianej umowy, jaką zawieramy z prowadzącym parking.

REKLAMA

Umowy dorozumiane są często zawierane w codziennych sytuacjach. Wybór towaru z półki i zapłacenie za produkt kwoty zgodnej z oznaczoną na półce ceną jest zawarciem umowy sprzedaży nawet bez konieczności wypowiedzenia jakichkolwiek słów. Nie inaczej jest z umieszczeniem samochodu na parkingu. Wjeżdżamy na parking, umieszczając przy tym opłatę zawieramy umowę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytanie tylko jaką? Umowa dorozumiana ma to do siebie, że do zawarcia dochodzi przez zachowanie się stron, będące przejawem ich woli. Problem w tej sytuacji może pojawić się jednak z interpretacją takiego zachowania. O ile przy sprzedaży nie ma wątpliwości, że strony zawierają umowę sprzedaży, o tyle przy innych sytuacjach sprawa może być niejednoznaczna.

Zobacz serwis: Umowy

A niejednoznaczność ta może mieć poważne skutki. Tak właśnie będzie w przypadku parkingu, gdzie w zasadzie to samo zachowanie obydwu stron (wprowadzenie samochodu na parking, odebranie opłaty) może być równie dobrze ocenione jako zawarcie umowy najmu, jak i umowy przechowania.

Najem powierzchni, a przechowanie samochodu

REKLAMA

Gdzie tu różnica, zapytają się kierowcy, skoro tak, czy tak konieczne jest umieszczenie opłaty? Tymczasem różnica może być i to zasadnicza. W przypadku umowy najmu zawieramy umowę, której przedmiotem jest wynajęcie miejsca postojowego na którym parkujemy samochód. Opłata, jaką umieszczamy, jest w takim wypadku opłatą za samo wynajęcie powierzchni. Treścią takiej umowy nie jest jednak obowiązek pilnowania samochodu.

Inaczej z kolei prezentuje się umowa przechowania, w której, zgodnie z art. 835 Kodeksu cywilnego, przechowawca odpowiada za zachowanie rzeczy (w tym wypadku samochodu) w stanie niepogorszonym. Tym samym odpowiada również za kradzież samochodu. Jak widać różnica jest jednak istotna.

Przy umowie najmu powierzchni prowadzący parking nie będzie odpowiedzialny za kradzież, czy uszkodzenie. Obowiązek zachowania samochodu w niepogorszonym stanie będzie miał przechowawca, na podstawie umowy przechowania.


Kiedy umowa przechowania?

Jak zatem można domyślić się z powyższego, w interesie każdego kierowcy jest zawieranie umowy przechowania, niż umowy najmu. Pytanie tylko, co zrobić, by jednak taką umowę zawrzeć? Kiedy umowa, zawarta w sposób dorozumiany, jest umową przechowania, a kiedy umową najmu?

Najprostszy sposób to ustalić z prowadzącym parking, iż strony związane będą umową przechowania. W tej mierze najlepiej również taką okoliczność potwierdzić na piśmie. Takie rozwiązanie trudno jednak byłoby uznać za praktyczne.

Zobacz: Czy szatnia odpowiada za pozostawione rzeczy?

W takiej sytuacji pozostaje nam określenie warunków oraz okoliczności faktycznych, które w przypadku sprawy sądowej będą pozwalały sądowi uznać, że doszło do zawarcia umowy przechowania, nie umowy najmu.

Co do zasady kwestia sprowadza się do rozróżnienia między parkingiem strzeżony, a niestrzeżonym. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z umową przechowania, w tym drugim będzie to już raczej umowa najmu.

W celu rozróżnienia sytuacji, sądy zwracają uwagę na określone elementy. Przede wszystkim istotne jest to, czy sam parking jest oznaczony jako strzeżony, czy też umieszczenie na jego terenie urządzeń, które pozwalają sądzić, że samochód jest cały czas strzeżony (brama ze szlabanem, zabezpieczenia elektroniczne, budka ze strażnikiem). O tym, że parking jest strzeżony może być legitymowanie osób wyjeżdżających z parkingu, czy też chcących wejść na parking. Oprócz tego o tym, że sam parking jest strzeżony może świadczyć regulamin parkingu.

Sam znak drogowy, oznaczający parking, nie oznacza, że będziemy mieli do czynienia z parkingiem strzeżonym. Z drugiej strony pomocne w ustaleniu, czy prowadzący parking prowadzi działalność w formie parkingu strzeżonego, czy niestrzeżonego.

Zobacz: Prawo na drodze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

REKLAMA

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA