Kategorie

Kiedy odszkodowanie za kradzież samochodu z parkingu?

Nie zawsze prowadzący parking poniesie odpowiedzialność za kradzież lub zniszczenie pojazdu.
Nie zawsze prowadzący parking poniesie odpowiedzialność za kradzież lub zniszczenie pojazdu.
Wjeżdżając samochodem na parking, odbierając kwit od parkingowego zawieramy umowę. Pytanie tylko jaką? Od odpowiedzi może zależeć, czy w przypadku kradzieży samochodu otrzymamy odszkodowanie od prowadzącego parking.

To, czy w przypadku kradzieży samochodu będziemy mogli pociągnąć do odpowiedzialności odszkodowawczej prowadzącego parking, będzie zależeć od umowy jaką z nim zawrzemy. Nie zawsze jest bowiem tak, że właściciel parkingu, będzie odpowiedzialny za kradzież lub uszkodzenie pojazdu. Jak wystrzegać się takich pułapek?

Zobacz serwis: Odszkodowania

Umowa dorozumiana

Głównym problemem, jaki pojawia się w takiej sytuacji, jest kwestia kwalifikacji dorozumianej umowy, jaką zawieramy z prowadzącym parking.

Umowy dorozumiane są często zawierane w codziennych sytuacjach. Wybór towaru z półki i zapłacenie za produkt kwoty zgodnej z oznaczoną na półce ceną jest zawarciem umowy sprzedaży nawet bez konieczności wypowiedzenia jakichkolwiek słów. Nie inaczej jest z umieszczeniem samochodu na parkingu. Wjeżdżamy na parking, umieszczając przy tym opłatę zawieramy umowę.

Pytanie tylko jaką? Umowa dorozumiana ma to do siebie, że do zawarcia dochodzi przez zachowanie się stron, będące przejawem ich woli. Problem w tej sytuacji może pojawić się jednak z interpretacją takiego zachowania. O ile przy sprzedaży nie ma wątpliwości, że strony zawierają umowę sprzedaży, o tyle przy innych sytuacjach sprawa może być niejednoznaczna.

Zobacz serwis: Umowy

A niejednoznaczność ta może mieć poważne skutki. Tak właśnie będzie w przypadku parkingu, gdzie w zasadzie to samo zachowanie obydwu stron (wprowadzenie samochodu na parking, odebranie opłaty) może być równie dobrze ocenione jako zawarcie umowy najmu, jak i umowy przechowania.

Najem powierzchni, a przechowanie samochodu

Gdzie tu różnica, zapytają się kierowcy, skoro tak, czy tak konieczne jest umieszczenie opłaty? Tymczasem różnica może być i to zasadnicza. W przypadku umowy najmu zawieramy umowę, której przedmiotem jest wynajęcie miejsca postojowego na którym parkujemy samochód. Opłata, jaką umieszczamy, jest w takim wypadku opłatą za samo wynajęcie powierzchni. Treścią takiej umowy nie jest jednak obowiązek pilnowania samochodu.

Inaczej z kolei prezentuje się umowa przechowania, w której, zgodnie z art. 835 Kodeksu cywilnego, przechowawca odpowiada za zachowanie rzeczy (w tym wypadku samochodu) w stanie niepogorszonym. Tym samym odpowiada również za kradzież samochodu. Jak widać różnica jest jednak istotna.

Przy umowie najmu powierzchni prowadzący parking nie będzie odpowiedzialny za kradzież, czy uszkodzenie. Obowiązek zachowania samochodu w niepogorszonym stanie będzie miał przechowawca, na podstawie umowy przechowania.


Kiedy umowa przechowania?

Jak zatem można domyślić się z powyższego, w interesie każdego kierowcy jest zawieranie umowy przechowania, niż umowy najmu. Pytanie tylko, co zrobić, by jednak taką umowę zawrzeć? Kiedy umowa, zawarta w sposób dorozumiany, jest umową przechowania, a kiedy umową najmu?

Najprostszy sposób to ustalić z prowadzącym parking, iż strony związane będą umową przechowania. W tej mierze najlepiej również taką okoliczność potwierdzić na piśmie. Takie rozwiązanie trudno jednak byłoby uznać za praktyczne.

Zobacz: Czy szatnia odpowiada za pozostawione rzeczy?

W takiej sytuacji pozostaje nam określenie warunków oraz okoliczności faktycznych, które w przypadku sprawy sądowej będą pozwalały sądowi uznać, że doszło do zawarcia umowy przechowania, nie umowy najmu.

Co do zasady kwestia sprowadza się do rozróżnienia między parkingiem strzeżony, a niestrzeżonym. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z umową przechowania, w tym drugim będzie to już raczej umowa najmu.

W celu rozróżnienia sytuacji, sądy zwracają uwagę na określone elementy. Przede wszystkim istotne jest to, czy sam parking jest oznaczony jako strzeżony, czy też umieszczenie na jego terenie urządzeń, które pozwalają sądzić, że samochód jest cały czas strzeżony (brama ze szlabanem, zabezpieczenia elektroniczne, budka ze strażnikiem). O tym, że parking jest strzeżony może być legitymowanie osób wyjeżdżających z parkingu, czy też chcących wejść na parking. Oprócz tego o tym, że sam parking jest strzeżony może świadczyć regulamin parkingu.

Sam znak drogowy, oznaczający parking, nie oznacza, że będziemy mieli do czynienia z parkingiem strzeżonym. Z drugiej strony pomocne w ustaleniu, czy prowadzący parking prowadzi działalność w formie parkingu strzeżonego, czy niestrzeżonego.

Zobacz: Prawo na drodze

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?