Kategorie

Kiedy odszkodowanie za kradzież samochodu z parkingu?

Nie zawsze prowadzący parking poniesie odpowiedzialność za kradzież lub zniszczenie pojazdu.
Wjeżdżając samochodem na parking, odbierając kwit od parkingowego zawieramy umowę. Pytanie tylko jaką? Od odpowiedzi może zależeć, czy w przypadku kradzieży samochodu otrzymamy odszkodowanie od prowadzącego parking.

To, czy w przypadku kradzieży samochodu będziemy mogli pociągnąć do odpowiedzialności odszkodowawczej prowadzącego parking, będzie zależeć od umowy jaką z nim zawrzemy. Nie zawsze jest bowiem tak, że właściciel parkingu, będzie odpowiedzialny za kradzież lub uszkodzenie pojazdu. Jak wystrzegać się takich pułapek?

Zobacz serwis: Odszkodowania

Umowa dorozumiana

Głównym problemem, jaki pojawia się w takiej sytuacji, jest kwestia kwalifikacji dorozumianej umowy, jaką zawieramy z prowadzącym parking.

Reklama

Umowy dorozumiane są często zawierane w codziennych sytuacjach. Wybór towaru z półki i zapłacenie za produkt kwoty zgodnej z oznaczoną na półce ceną jest zawarciem umowy sprzedaży nawet bez konieczności wypowiedzenia jakichkolwiek słów. Nie inaczej jest z umieszczeniem samochodu na parkingu. Wjeżdżamy na parking, umieszczając przy tym opłatę zawieramy umowę.

Pytanie tylko jaką? Umowa dorozumiana ma to do siebie, że do zawarcia dochodzi przez zachowanie się stron, będące przejawem ich woli. Problem w tej sytuacji może pojawić się jednak z interpretacją takiego zachowania. O ile przy sprzedaży nie ma wątpliwości, że strony zawierają umowę sprzedaży, o tyle przy innych sytuacjach sprawa może być niejednoznaczna.

Zobacz serwis: Umowy

A niejednoznaczność ta może mieć poważne skutki. Tak właśnie będzie w przypadku parkingu, gdzie w zasadzie to samo zachowanie obydwu stron (wprowadzenie samochodu na parking, odebranie opłaty) może być równie dobrze ocenione jako zawarcie umowy najmu, jak i umowy przechowania.

Najem powierzchni, a przechowanie samochodu

Reklama

Gdzie tu różnica, zapytają się kierowcy, skoro tak, czy tak konieczne jest umieszczenie opłaty? Tymczasem różnica może być i to zasadnicza. W przypadku umowy najmu zawieramy umowę, której przedmiotem jest wynajęcie miejsca postojowego na którym parkujemy samochód. Opłata, jaką umieszczamy, jest w takim wypadku opłatą za samo wynajęcie powierzchni. Treścią takiej umowy nie jest jednak obowiązek pilnowania samochodu.

Inaczej z kolei prezentuje się umowa przechowania, w której, zgodnie z art. 835 Kodeksu cywilnego, przechowawca odpowiada za zachowanie rzeczy (w tym wypadku samochodu) w stanie niepogorszonym. Tym samym odpowiada również za kradzież samochodu. Jak widać różnica jest jednak istotna.

Przy umowie najmu powierzchni prowadzący parking nie będzie odpowiedzialny za kradzież, czy uszkodzenie. Obowiązek zachowania samochodu w niepogorszonym stanie będzie miał przechowawca, na podstawie umowy przechowania.


Kiedy umowa przechowania?

Jak zatem można domyślić się z powyższego, w interesie każdego kierowcy jest zawieranie umowy przechowania, niż umowy najmu. Pytanie tylko, co zrobić, by jednak taką umowę zawrzeć? Kiedy umowa, zawarta w sposób dorozumiany, jest umową przechowania, a kiedy umową najmu?

Najprostszy sposób to ustalić z prowadzącym parking, iż strony związane będą umową przechowania. W tej mierze najlepiej również taką okoliczność potwierdzić na piśmie. Takie rozwiązanie trudno jednak byłoby uznać za praktyczne.

Zobacz: Czy szatnia odpowiada za pozostawione rzeczy?

W takiej sytuacji pozostaje nam określenie warunków oraz okoliczności faktycznych, które w przypadku sprawy sądowej będą pozwalały sądowi uznać, że doszło do zawarcia umowy przechowania, nie umowy najmu.

Co do zasady kwestia sprowadza się do rozróżnienia między parkingiem strzeżony, a niestrzeżonym. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z umową przechowania, w tym drugim będzie to już raczej umowa najmu.

W celu rozróżnienia sytuacji, sądy zwracają uwagę na określone elementy. Przede wszystkim istotne jest to, czy sam parking jest oznaczony jako strzeżony, czy też umieszczenie na jego terenie urządzeń, które pozwalają sądzić, że samochód jest cały czas strzeżony (brama ze szlabanem, zabezpieczenia elektroniczne, budka ze strażnikiem). O tym, że parking jest strzeżony może być legitymowanie osób wyjeżdżających z parkingu, czy też chcących wejść na parking. Oprócz tego o tym, że sam parking jest strzeżony może świadczyć regulamin parkingu.

Sam znak drogowy, oznaczający parking, nie oznacza, że będziemy mieli do czynienia z parkingiem strzeżonym. Z drugiej strony pomocne w ustaleniu, czy prowadzący parking prowadzi działalność w formie parkingu strzeżonego, czy niestrzeżonego.

Zobacz: Prawo na drodze

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.