REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abonenci pod ochroną

Telefon fot. Fotolia
Telefon fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Konieczność dokładnego informowania o warunkach konkursów SMSowych, gwarancja prędkości transferu danych, czy skrócenie czasu umów abonamentowych – to tylko niektóre ze zmian proponowanych w opublikowanym właśnie przez Ministerstwo Infrastruktury projekcie nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne.Wzmacnia on ochronę konsumentów i rozszerza obowiązki po stronie dostawców usług. Zdaniem ekspertów z międzynarodowej kancelarii prawnej Bird & Bird, nowe przepisyzaostrzą konkurencję o lojalnych abonentów między dostawcami na polskim rynku.

Zmiany w prawie telekomunikacyjnym wynikają z konieczności wprowadzenia nowych ogólnoeuropejskich standardów ochrony praw użytkowników. Komisja Europejska wszczęła już postępowanie przeciwko Polsce w związku z ponad 2-miesięcznym opóźnieniem wdrożenia takich przepisów. 19 lipca br. Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne, który przewiduje wprowadzenie szeregu istotnych zmian, w szczególności w zakresie wzmocnienia ochrony konsumentów.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem ekspertów z kancelarii Bird & Bird, użytkownicy łatwiej będą mogli zmieniać dostawców. Możemy obserwować rosnącą rotację klientów między poszczególnymi dostawcami usług telekomunikacyjnych, którzy będą kusić potencjalnych abonentów bardziej atrakcyjnymi warunkami umowy.

- Nowe przepisy w większym stopniu niż dotychczas ochronią prawa konsumentów, rozszerzą możliwości swobodnego wyboru operatora oraz zapewnią transparentność świadczonych usług– podsumowuje Krzysztof Chyliński, Dyrektor Technologii i Członek Zarządu Holicon, firmy świadczącej usługi typu contactcenter.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać najpóźniej od końca 2011 r.

Dostawca musi coraz więcej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proponowane zmiany poszerzają zakres obowiązków dostawców usług teleinformatycznych, m.in. w zakresie umów zawieranych z klientami.

- Pierwsza umowa z danym dostawcą usług telekomunikacyjnych nie będzie mogła być zawarta na więcej niż 24 miesiące. Dostawca usług będzie musiał zapewnić użytkownikowi możliwość zawarcia umowy również na okres nieprzekraczający roku – wyjaśnia Piotr Dynowski, szef praktyki własności intelektualnej w polskim oddziale międzynarodowej kancelarii prawnej Bird & Bird.

Dodano również wyraźny obowiązek jasnego i zrozumiałego formułowania wzorców umów z konsumentami. Podobne regulacje znajdują już się już w kodeksie cywilnym.

Zobacz: Kodeks cywilny

Loterie SMS

REKLAMA

Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej napływa coraz więcej skarg od osób, które czują się oszukane przez organizatorów loterii SMS, w których wcale nie chciały brać udziału. Dowiadują się o tym zwykle dopiero w momencie otrzymania rachunku telefonicznego. Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów w życie organizatorzy np. loterii SMS i inni dostawcy usług o podwyższonej opłacie będą musieli dokładnie informować klientów przed rozpoczęciem świadczenia danej usługi o wysokości stawki za połączenie czy wysłanie SMS i o nazwie podmiotu dostarczającego tę usługę. Użytkownik będzie zawsze mógł zablokować usługę o podwyższonej opłacie.

Dostawcy będą także zobowiązani do zapewnienia minimalnej gwarantowanej prędkości transferu danych w ramach świadczonej usługi dostępu do Internetu. Obecnie w umowach określone są jedynie prędkości maksymalne, które w praktyce nie są osiągane.

- Zgodnie z ostatnimi tendencjami w prawodawstwie unijnym nowe przepisy zmierzają do zwiększenia ochrony konsumentów i ich prywatności, zwłaszcza w obliczu rozwoju nowoczesnych technologii komunikacyjnych – mówi Piotr Dynowski. - Będzie to skutkować dalszym poszerzaniem i tak już dość szerokich obowiązków przedsiębiorców telekomunikacyjnych, jednakże ostatecznie przyjęte zmiany są mniej radykalne niż pierwotnie planowane – dodaje.

Nareszcie sprawne 112

Nowelizacja przewiduje również zapewnienie lepszego funkcjonowania numeru alarmowego 112 pod względem technicznym. Prezes UKE będzie bowiem dysponował aktualnymi danymi abonentów, którzy przenieśli swój numer do innej sieci. Dzięki temu, osoba wyzywająca pomoc przy użyciu numeru 112 będzie mogła być bardziej precyzyjnie zlokalizowana. Do tej pory zdarzało się, że ze względu na brak synchronizacji, osoba z przeniesionym numerem była błędnie lokalizowana.

- Obecnie, operatorzy mają ograniczony dostęp do bazy osób, które zdecydowały się na przeniesienie numeru do innej sieci. Firmy dysponują informacjami o 90 – 95% przypadków tego typu migracji – wylicza Krzysztof Chyliński. - Warto, aby Urząd Komunikacji Elektronicznej w miarę możliwości podzielił się z operatorami zdobytymi danymi.

Nowe przepisy przewidują także szereg ułatwień dla osób niepełnosprawnych. W szczególności, na wszystkich dostawców usług będą nałożone obowiązki w zakresie zapewnienia udogodnień dla osób niepełnosprawnych, w przypadku których przekazanie informacji o wypadku za pośrednictwem numeru 112 napotyka trudności, jak np. osoby głuchonieme.

- Powoduje je to konieczność skorzystania z usług – zatrudnionego na etacie lub zakontraktowanego w firmie outsourcingowej – tłumacza języka migowego. Alternatywą kosztową dla tego rozwiązania jest stworzenie multimedialnego stanowiska, przystosowanego do obsługi przez osoby głuchonieme, stanowiącego „końcówkę” systemu callcenter, dostępnego przez kanał video – opisuje Krzysztof Chyliński.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje również rozszerzenie obowiązku informacyjnego dostawcy jeśli chodzi o instalowanie plików Cookies na urządzeniach użytkowników, a także konieczność informowania Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) o każdym przypadku naruszenia danych osobowych.

Źródło: Bird&Bird

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 4000 do 7000 złotych. Czy wyższy zasiłek wypłacany będzie już w 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy ma na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Komu przysługuje? Obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od kilkunastu lat. 

Zakaz przebywania na określonym obszarze przy granicy z Białorusią. Od 13 czerwca powstanie tam strefa buforowa

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, podpisał w środę rozporządzenie dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Dokument ten został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w czwartek.

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią od 13 czerwca 2024 r. Jaki obszar? Zakaz przebywania osób postronnych. Minister podpisał rozporządzenie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podpisał 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej Polski z Republiką Białorusi. Rozporządzenie będzie jeszcze dziś opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie jutro - 13 czerwca.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jak korzystanie zaplanować urlop z dzieckiem

Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

REKLAMA

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Znęcano się ze szczególnym okrucieństwem nad dwumiesięczną dziewczynką. Ruszył proces rodziców

W środę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces rodziców dwumiesięcznej dziewczynki oskarżonych o znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

ZUS: Rodzice muszą się pospieszyć z wnioskiem. Inaczej stracą 800 plus za czerwiec. Nowy okres świadczeniowy 2024/2025

ZUS informuje, że wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosku o środki z programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. Niedopełnienie tej formalności w skali całego kraju dotyczy około 100 tys. dzieci. Jeśli uprawnieni zrobią to jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Czy kwota świadczenia wzrośnie? Gdzie i jak składa się wniosek?

Wzrosną kwoty dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych ze środków PFRON

Rząd szykuje podwyższenie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych finansowanych ze środków PFRON. Proponowane rozwiązanie zakłada zwiększenie o 15% ustawowych stawek dofinansowań do wynagrodzeń.

REKLAMA