reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Co można zawrzeć w umowie sprzedaży?

Co można zawrzeć w umowie sprzedaży?

To jakie postanowienia znajdą się w umowie sprzedaży zależy głównie od sprzedawcy i kupującego. Jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania, zadbaj o umieszczenie ich w umowie.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa sprzedaż

Swoboda umów

Jedną z podstawowych zasad Kodeksu cywilnego jest swoboda umów, wyrażona w art. 3531. Zgodnie z tą zasadą strony mogą ułożyć stosunek prawny wedle swojego uznania. Swoboda ta ograniczona jest jedynie przez naturę danego stosunku, zasady współżycia społecznego oraz bezwzględne przepisy prawa.

W praktyce oznacza to, że kształt umowy sprzedaży określają strony. To one nie tylko ustalają wysokość ceny ale również np. sposób jej ustalenia.

Ustalenie ceny

Przepisy prawa nie wymagają bowiem, by cena była konkretnie ustalona już w umowie sprzedaży. Jest to co prawda najczęstsza sytuacja, ale nie oznacza to, że jedyna możliwa. Zgodnie bowiem z art. 536 Kodeksu cywilnego strony mogą ograniczyć się do wskazania podstaw do ustalenia ceny.

W sytuacji, gdy brak jest w umowie postanowienia wyraźnie określającego cenę lub wskazującego podstawy do jej ustalenia w przyszłości, wtedy też ostatecznie można ustalić ją, jeżeli z okoliczności towarzyszących zawarciu umowy można wywnioskować, iż strony umówiły się na cenę przyjęta w stosunkach danego rodzaju.

Zobacz również: Czy warto kupować "na firmę"?

Odpowiedzialność sprzedawcy

Jeżeli jesteś kupującym, ale nie konsumentem, sprawdź co znajduje się w umowie na temat odpowiedzialności sprzedawcy. W przypadku, gdy nie mają zastosowania przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej, strony mogą bowiem wyłączyć, rozszerzyć lub ograniczyć odpowiedzialność sprzedawcy za wady sprzedanej rzeczy. Aby zatem później nie spotkała cię niemiła niespodzianka przeczytaj umowę bardzo dokładnie.

Strony w umowie mogą ograniczyć odpowiedzialność sprzedawcy. Nie dotyczy to jednak sprzedaży konsumenckiej. Zanim podpiszesz umowę dokładnie ją przeczytaj.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa sprzedaży z ograniczoną rękojmią

Zadbaj o szczegóły

Wiążąc się umową warto pamiętać o podstawowej zasadzie. Jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania, zadbaj o umieszczenie ich w postanowieniach umowy.W umowie można określić moment przejścia niebezpieczeństwa utraty rzeczy na kupującego, karę umowną, czy wysokość odsetek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama