reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Kto może wnieść pozew o eksmisję?

Kto może wnieść pozew o eksmisję?

Eksmisja z należącego do powoda budynku może nastąpić w drodze odpowiedniego powództwa. Dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu o opróżnieniu lokalu można zwrócić się do komornika.

Pozbycie się uciążliwego lokatora lub też takiego, który zajmuje pomieszczenia bez tytułu prawnego wymaga uprzedniego wniesienia powództwa o eksmisję. Dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku będzie można udać się do komornika celem jej przeprowadzenia. Istnieją również wyjątki zgodnie z którymi możliwe jest przeprowadzenie eksmisji bez wyroku.

Gdy powód jest właścicielem

Jednym z częstszych przypadków jest sytuacja, w której właściciel danej nieruchomości nie może pozbyć się współlokatora.

Jan, będąc właścicielem mieszkania, wynajął pokój siostrzeńcowi, który dopiero co wprowadził się do Warszawy. Po pewnym czasie siostrzeniec przestał dopłacać do rachunków. Zachowuje się również w sposób uciążliwy dla właściciela.

W takiej sytuacji podstawą prawną pozwu może być art. 222 ust. 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.

Zobacz również serwis: W sądzie

Powództwo innych współlokatorów

Przepisy dopuszczają jednak możliwość, by eksmisji domagać się mogły również inne osoby, niż właściciel. Zgodnie z art. 13 o ochronie praw lokatorów jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.

Właściciel wynajął mieszkanie studentom, którzy uporczywie naruszają porządek domowy nie przestrzegając ciszy nocnej. Na skargi pozostałych lokatorów nie reagują zarówno najemcy, jak i wynajmujący. W tej sytuacji pozostali lokatorzy wytoczyli powództwo.

Co istotne, zwłaszcza w sprawach przemocy domowej, eksmisji może domagać się również współlokator danego lokalu. Eksmisja zostanie orzeczona w przypadku osoby, która swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Zadaj pytanie: Forum prawników

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o eksmisję może wnieść zarówno właściciel, jak i współlokator
Pozew o eksmisję może wnieść zarówno właściciel, jak i współlokator

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Mędrala

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama