| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Sprzedaż przedmiotu najmu

Sprzedaż przedmiotu najmu

Czy mogę sprzedać swoją nieruchomość, która jest przedmiotem najmu, bez wypowiadania umowy najemcy ?

Zgodnie z treścią prawa własności, właściciel ma prawo do rozporządzania swoimi rzeczami.
Zawarcie umowy najmu nie wpływa na to uprawnienie. Zgodnie z zasadą swobody umów, zbycie rzeczy najętej zależy wyłącznie od woli stron umowy sprzedaży. Nie trzeba zatem uprzednio wypowiadać umowy najmu dotychczasowym lokatorom.

Nowy właściciel, stroną umowy najmu

Kodeks cywilny reguluje sytuację najemcy w razie sprzedaży przedmiotu najmu. Zgodnie z art. 678 kodeksu cywilnego w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy. Zatem stroną umowy staje się nowy właściciel rzeczy.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego

Należy pamiętać również o tym, że osobie kupującej lokal mieszkalny, który jest wynajmowany nie przysługuje prawo do wypowiedzenia najmu dotychczasowym lokatorom, tylko z powodu nabycia rzeczy. Jak to ma miejsce w przypadku zbycia rzeczy najętej innej niż nieruchomość. Taka możliwość istnieje jedynie w sytuacji gdy najemca nie objął jeszcze lokalu.

   

Podstawa prawna: art.678 i 692 kodeksu cywilnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Rychły-Stucke

Inspektor Ochrony Danych (IOD), Auditor Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwa Informacji, mediator sądowy i pozasądowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »