REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można wypowiedzieć najem

Łukasz Matys
Wypowiedzenie umowy najmu
Wypowiedzenie umowy najmu
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa najmu jest umową zawieraną na pewien okres czasu. Aby wcześniej rozwiązać taką umowę trzeba ją wypowiedzieć. Tylko kiedy można to zrobić?

Umowa na czas oznaczony czy na czas nieoznaczony

REKLAMA

Wypowiedzieć można zarówno umowę zawartą na czas oznaczony jak i zawartą na czas nieoznaczony. Z tą tylko różnicą, że umowę zawartą na czas nieoznaczony można wypowiedzieć zawsze a umowę zawartą na czas oznaczony tylko w wyjątkowych sytuacjach.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu

Kiedy można wypowiedzieć każdą umowę najmu?

Każda umowa najmu, więc i taka zawarta na czas oznaczony (np. 6 miesięcy, rok, 5 lat) może być wypowiedziana gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub przeznaczeniem i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób,
  • Najemca zaniedbuje rzecz do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie,
  • Najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności,
  • Przedmiotem najmu jest lokal a najemca w sposób rażący i uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu i utrudnia życie innym mieszkańcom,
  • Przedmiotem najmu jest lokal a najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności (przy czym wynajmujący musi dać najemcy dodatkowy miesięczny termin do zapłaty zaległości).

Tylko w tych sytuacjach wynajmujący może wypowiedzieć umowę.. Nie wiążą go wtedy żadne terminy wypowiedzenia. Tak więc wypowiedzenie może być dokonane ze skutkiem natychmiastowym.

Najemca może wypowiedzieć każda umowę najmu tylko w dwóch wypadkach. Mianowicie gdy:

  • Rzecz w chwili wydania miała wady, które uniemożliwiają korzystanie z niej a wynajmujący ich nie usunął,
  • Rzeczą najmowaną jest lokal a wady tego lokalu zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników.

Na podstawie tych przesłanek można wypowiedzieć każdą umowę najmu a więc i taką zawartą na czas nieoznaczony jak i na czas oznaczony.

Kiedy można wypowiedzieć umowę na czas nieoznaczony?

Wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieoznaczony jest normalnym sposobem zakończenia najmu. Termin wypowiedzenia zależy od okresu płacenia czynszu.

Jeżeli czynsz płatny jest w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc wtedy umowę można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego

Jeżeli czynsz płatny jest miesięcznie wtedy umowę można wypowiedzieć na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego

Jeżeli przedmiotem najmu jest lokal a czynsz płatny jest miesięcznie wtedy umowę można wypowiedzieć na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

Jeżeli czynsz jest płatny w odstępach krótszych niż miesiąc ale dłuższych niż jeden dzień wtedy umowę można wypowiedzieć na trzy dni na przód

Jeżeli czynsz płatny jest dziennie wtedy umowę najmu można wypowiedzieć na jeden dzień naprzód.

Kiedy można wypowiedzieć umowę na czas oznaczony?

Umowy najmu na czas oznaczony co do zasady nie można wypowiedzieć. Jednak kodeks cywilny przewiduje i od tej reguły poważny wyjątek. Najemca i wynajmujący mogą wypowiedzieć umowę tylko w sytuacjach określonych w umowie. Oznacza to, że w umowie muszą znaleźć się zapisy, mówiące kiedy można wypowiedzieć umowę najmu. Z przepisów wynika również, że zawarcie klauzuli „strony mogą wypowiedzieć umowę w dowolnym czasie bez podania przyczyny” jest nie zgodne z prawem.

POBIERZ WZÓR: Wzór umowy najmu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA