| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Klauzule niedozwolone

Klauzule niedozwolone

Kodeks cywilny wprowadza kardynalną zasadę swobody umów. Zgodnie z nią strony mogą dowolnie kształtować łączące je stosunki prawne. W dalszej części kodeksu ustawodawca wprowadza jednak pewne ograniczenia tej swobody. Jednym z takich ograniczeń są klauzule abuzywne inaczej mówiąc niedozwolone.

Abuzywne a jednak wiążą

Nie każde niedozwolone postanowienie umowne nie wiąże konsumenta. Jeżeli abuzywne postanowienia dotyczą świadczenia głównego i zostały sformułowane jednoznacznie wtedy wiążą one jednak konsumenta. Świadczenia główne stron to najważniejsze postanowienia umowy (z łaciny nazywane essentialia negotii) zalicza się do nich między innymi cenę lub wynagrodzenie.

Postępowanie w sprawie uznania wzorca umownego za niedozwolone

Polskie prawo wyróżnia postępowanie w sprawie uznania wzorca umownego za niedozwolone jako szczególne postępowanie gospodarcze. Jest to dosyć specyficzne postępowanie. Jednak nie ma ono bezpośredniego związku z klauzulami abuzywnymi. W omawianym postępowaniu badane są wyłącznie wzorce umowne. Natomiast niedozwolone klauzule mogą znajdować się w każdej umowie z konsumentem (często jednak klauzule abuzywne znajdują się we wzorcach umownych).

W orzeczeniu kończącym postępowanie sąd stwierdza, że postanowienie jest niedozwolone i zakazuje ich wykorzystywania. Natomiast klauzule abuzywne nie wiążą konkretnej osoby. Umowa o takiej samej treści może wiązać inną osobę, gdyż nie jest konsumentem albo gdy umowa była indywidualnie uzgodniona.

Nie można zatem utożsamiać postępowania z art. 479(46) k.p.c. z niedozwolonymi postanowieniami przewidzianymi w art. 385(1) k.c.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK