REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenia wspólników można sformalizować. Czy, kiedy i jak zawrzeć umowę?

r. pr. Wojciech Országh
Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
Ustalenia wspólników można sformalizować. Czy, kiedy i jak zawrzeć umowę?
Ustalenia wspólników można sformalizować. Czy, kiedy i jak zawrzeć umowę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Biznes zaczyna się od pomysłu. Skutkiem mniej sformalizowanych ustaleń wspólników bywa zawiązanie umowy spółki, jej wpis do rejestru oraz podjęcie określonej działalności. O ile umowa spółki wymaga zachowania określnej formy i uregulowania niektórych kwestii, tak operacyjnie najważniejsze ustalenia nie wymagają zachowania jakiejś szczególnej formy, co często rodzi nieporozumienia na późniejszych etapach działalności spółki. 

Nieważne, czy jest to startup z zewnętrznym finansowaniem, czy przedsięwzięcie zawiązywane przez bardziej niezależnych wspólników. Warto, aby ustalenia poprzedzające zawiązanie spółki, w szczególności kwestie wewnętrznej organizacji, podziału zadań czy koordynacji i wzajemnych relacji zostały odpowiednio sformalizowane, poprzez umowę wspólników (z ang. Shareholders` agreement; skr. SHA). Tak zawarta umowa pomiędzy wspólnikami nie jest składana do akt rejestrowych spółki, przez co nie jest ogólnodostępna, jak sama umowa spółki, z którą każdy może zapoznać się np. za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. W ten sposób wspólnicy mogą w sposób formalny bezpiecznie uregulować najistotniejsze kwestie prowadzenia swojego biznesu. 

REKLAMA

Forma i treść umowy wspólników

Umowa wspólników stanowi swojego rodzaju wewnętrzny regulamin i drogowskaz dla wzajemnych relacji wspólników ze sobą, ze spółką oraz z klientami i inwestorami. Nie wymaga ona szczególnej formy, jednak warto zadbać o integralność i pewność jej treści np. poprzez zachowanie formy pisemnej lub elektronicznej. Uregulować można nią, w szczególności:

 • dodatkowe obowiązki korporacyjne wspólników;
 • dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem spraw spółki;
 • określenie zasad dot. głosowań wspólników;
 • zasady bieżącego funkcjonowania spółki oraz kierunków jej rozwoju (w tym rynki, na których spółka będzie działać, relacje z aktualnymi i przyszłymi inwestorami);
 • zasady ochrony informacji, know-how, czy tajemnicy przedsiębiorstwa;
 • zasady nabywania i korzystania z mienia spółki;
 • kwestie prowadzenia działalności konkurencyjnej względem spółki lub innych wspólników oraz zasady unikania pomiędzy wspólnikami konfliktu interesów;
 • zasady wyjścia ze spółki lub wykluczenia wspólnika;
 • sposoby rozstrzygania sporów między wspólnikami.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umową wspólników określić także zasady korzystania z marki spółki, jej produktów, czy z jej infrastruktury i urządzeń. Wspólnicy mogą także uregulować kwestie dotyczące planowania działalności spółki, relacji wspólników z personelem spółki, czy nawet sposób komunikacji spółki z podmiotami zewnętrznymi. 

Czy i kiedy zawrzeć umowę wspólników? 

REKLAMA

Umowa wspólników może istnieć niezależnie od samej umowy spółki. W konsekwencji, może być ona zawarta przed postaniem samej spółki jako forma określenia przyszłych planów wspólników (może zawierać także przyrzeczenie zawarcia określonej umowy w przyszłości). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wspólnicy uregulowali swoje relacje na późniejszym etapie działalności. 

Czy w takim razie warto, aby w spółce taka umowa była? Zdecydowanie tak! Odpowiednio przygotowana i obwarowana stosownymi zabezpieczeniami (np. karami umownymi) umowa wspólników pozwala na prowadzenie działalności w sposób przejrzysty i skoordynowany (każdy ze wspólników ma pewność co do treści ustaleń z pozostałymi wspólnikami, a ich ustalenia i wizja prowadzenia biznesu znajduje oparcie w egzekwowalnym dokumencie). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, istnienie w spółce umowy wspólników to dobry znak dla potencjalnego inwestora, co może mieć znaczenie przy pozyskiwaniu finansowania działalności z zewnętrz. Regulowanie wewnętrznych relacji wspólników świadczy o wysokim poziomie staranności i dojrzałości w prowadzeniu biznesu.

Autor: r. pr. Wojciech Országh, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  Jakie tantiemy przysługują twórcom i artystom filmowym w Polsce? Co rząd chce zmienić w prawie autorskim a czego oczekują filmowcy?

  W połowie lutego 2024 r. opublikowano projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlaczego z tego projektu nie są zadowoleni twórcy i artyści filmowi w Polsce i jakie tym osobom przysługują obecnie tantiemy - wyjaśnia Przemysław Juściński, radca prawny, associate w KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy.

  REKLAMA

  Dziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jakie wydarzenia zostały zaplanowane?

  1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 9 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - b. Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 rozpoczną się oficjalne uroczystości państwowe - Apel Pamięci oraz składanie kwiatów pod Ścianą Śmierci, z udziałem m.in. prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz zastępcy szefa Kancelarii Senatu Jarosława Stolarczyka.

  MRPiPS: Spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej – będą zmiany

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele całego środowiska związanego z pieczą zastępczą w Polsce. Reprezentowane były także organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i administracja rządowa.

  REKLAMA