REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych

Roma Opoka
Aplikant adwokacki

REKLAMA

REKLAMA

Aby uzyskać zwolnienie od kosztów należy złożyć na piśmie lub do protokołu w sądzie odpowiedni wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Wniosek taki może być wniesiony jako samodzielne pismo albo stanowić część wnoszonego pisma procesowego.

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych należy złożyć w tym sądzie, w którym sprawa ma się odbywać lub w którym już się toczy. Wniosek taki może stanowić część wnoszonego pisma procesowego takiego jak inny wniosek, pozew czy odpowiedź na pozew.

REKLAMA

Jeśli wnioskodawca mieszka poza rejonem sądu, w którym toczy się sprawa, może złożyć swój wniosek w najbliższym sądzie rejonowym. Sąd ten ma wówczas obowiązek przekazania złożonego wniosku o zwolnienie z kosztów właściwemu sądowi.

Zobacz: opłata od wniosku

Co należy dołączyć do wniosku?

Do wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych należy dołączyć właściwe oświadczenie. Jest to oświadczenie w którym muszą się znaleźć szczegółowe informacje na temat sytuacji rodzinnej, majątkowej, osiąganych dochodach i źródłach utrzymania. Oświadczenie takie musi być sporządzone na specjalnym formularzu sądowym, obowiązek ten wynika wprost z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Na podstawie oświadczenia sąd bada bardziej finansową płynność, niż wartość poszczególnych elementów mienia.
Wzór takiego oświadczenia można pobrać nieodpłatnie: w sądach oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co w przypadku złożenia wniosku bez właściwego oświadczenia?

Jeżeli do wniosku o zwolnienie od kosztów nie zostanie dołączone oświadczenie o stanie majątkowym lub zostanie ono dołączone nie we właściwy sposób (chodzi o formularz), sąd prześle pismo wzywające do uzupełnienia braków formalnych. Wówczas należy w terminie jednego tygodnia przesłać do sądu wypełniony formularz.

Jeżeli nie zostaną w tym terminie uzupełnione braki formalne, wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych zostanie zwrócony wnioskodawcy bez rozpoznania.

Inaczej kształtuje się sytuacja w przypadku gdy wnioskodawcą jest osoba, która przed sądem jest reprezentowana przez pełnomocnika – adwokata. Jeśli adwokat do wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych nie dołączy oświadczenia o stanie majątkowym, wówczas taki wniosek zostanie przez sąd zwrócony bez wezwania do uzupełnienia braków formalnych.

Kto może wnosić o zwolnienie od kosztów?

Zwolnienie od kosztów sądowych dotyczy nie tylko osób fizycznych, ale także innych podmiotów, np. przedsiębiorców.

Zobacz: Zawieszenie biegu terminu przedawnienia

Odmowa zwolnienia z kosztów sądowych

W przypadku gdy sąd nie zgodzi się na zwolnienie od kosztów sądowych przysługuje nam zażalenie na postanowienie w tej kwestii. Termin złożenia zażalenia jest określony w postanowieniu.

Ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów można składać jedynie wtedy, gdy zaistnieją i zostaną sądowi przedstawione, nowe okoliczności, które nie występowały lub nie były podawane w pierwszym wniosku.


Kto płaci za zwolnionego od kosztów?

REKLAMA

Postanowienie sądu o zwolnieniu z kosztów sądowych oznacza, że osoba zwolniona nie uiszcza opłat sądowych i nie ponosi innych wydatków sądowych. Opłaty te tymczasowo ponosi Skarb Państwa. Osoba zwolniona z kosztów sądowych jest jedynie zobowiązana do wpłacenia tzw. opłaty podstawowej. Opłatę tę należy wpłacić po otrzymaniu postanowienia sądu o zwolnieniu z kosztów. Nie jest to jednak opłata jednorazowa. Opłacie podstawowej podlega także wniesienie apelacji czy zażalenia.

Jeżeli osoba zwolniona z kosztów sądowych przegra sprawę to strona przeciwna może żądać od niej pokrycia poniesionych przez siebie kosztów procesu. Zwolnienie od kosztów nie obejmuje powyższej sytuacji.

Zobacz: Odpowiedzialność za złożenie fałszywych zeznań w postępowaniu pozasądowym

Cofnięcie wniosku o zwolnienie z kosztów

Sąd może w toku procesu nakazać sprawdzenie faktycznej sytuacji majątkowej osoby zwolnionej od kosztów sądowych jeżeli uzyska informacje, że sytuacja ta odbiega od stanu podanego w oświadczeniu majątkowym. Jeżeli informacje takie się potwierdzą, wówczas postanowienie dotyczące zwolnienia od kosztów zastanie cofnięte. W takim przypadku osoba, która była zwolniona od kosztów, jest zobowiązana uregulować wszystkie należne opłaty.

Za świadome podanie nieprawdziwych informacji o swoim stanie majątkowym grozi kara majątkowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA