REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata za ogłoszenie w MSiG 2014

Aleksandra Pajewska
Opłata za ogłoszenie w MSiG 2014/ Fot. Fotolia
Opłata za ogłoszenie w MSiG 2014/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na mocy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 maja 2014 r. w sprawie wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego obniżona została opłata za ogłoszenie w MSiG wpisów do KRS. Opłata za ogłoszenie w MSiG w 2014 roku została obniżona z 250 do 100 zł.

Opłata za ogłoszenie wpisu do KRS

Dotychczasowa wysokość opłat za ogłaszanie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wynikała z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 kwietnia 1996 r. w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia, dotyczącym tej samej materii (Dz.U. 1996 nr 45 poz. 204).

REKLAMA

Opłata za ogłoszenie w Monitorze pierwszego wpisu do KRS wynosiła 100 zł. Natomiast ogłoszenie każdego kolejnego wpisu wiązało się z kosztem rzędu 250 zł.

Zadaj pytanie na Forum

Opłata za ogłoszenie w 2014 r.

Wskazane wyżej rozporządzenie zostało uchylone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 maja 2014 r. w sprawie wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 649). Obniżyło ono opłatę za ogłoszenie w Monitorze każdego kolejnego wpisu do KRS.

Od 30 maja 2014 roku opłata za ogłoszenie każdego kolejnego wpisu wynosi 100 zł. Jest więc ponad dwukrotnie niższa niż dotychczas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Resort Sprawiedliwości określił rzeczywiste koszty związane z ogłaszaniem wpisów w MSiG. Niezależnie od tego, czy jest to pierwszy, czy kolejny wpis do KRS koszty ponoszone są w podobnej wysokości. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa średni koszt ogłoszenia wpisu to 92,72 zł. W związku z powyższym wnioskodawcy nie należy obciążać dodatkowymi, nie rzeczywistymi kosztami.

Zobacz również: Formularze KRS

Ogłoszenie wpisu w MSiG

Informacja o wpisach w KRS podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Publikator ten ma charakter ogólnopolskiego dziennika urzędowego. Wpisy zamieszczane są w Monitorze z urzędu. Jest to zadaniem Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Ogłoszenie wpisu podlega opłacie, której dokonać należy z góry. Ogłoszenie wpisu nie wymaga żadnego dodatkowego wniosku.

Wolne od opłat są jedynie głoszenia wpisów w rejestrze przedsiębiorców, których dokonuje sąd rejestrowy z urzędu. 

Obecnie, z związku z dużą ilością dokonywanych wpisów oraz z postępującą informatyzacją MSiG wydawany jest w formie elektronicznej. Z treścią ogłoszeń można więc się zapoznać na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Obniżenie opłaty za ogłoszenie wpisu do KRS - cel

REKLAMA

Zmiany powyższe dotyczą głównie przedsiębiorców i podmiotów podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Obniżenie opłat ma na celu zarówno zachęcanie do podejmowania działalności podlegającej ujawnieniu w KRS jak i do jej prowadzenia (kontynuowania). Biorąc pod uwagę dłuższy horyzont czasowy zmiany powinny w pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność gospodarki w Polsce.

Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 22 grudnia 1995 r. o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz.U. 1996 nr 6 poz. 42 z późn. zm.), która weszła w życie 30 listopada 2013 r. dotychczasowe rozporządzenie wykonawcze do ustawy zachowuje moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej.

Zatem nowe stawki opłat za ogłoszenie wpisu do KRS w MSiG obowiązują od 30 maja 2014 roku.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 maja 2014 r. w sprawie wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 649).

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 kwietnia 1996 r. w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia, dotyczącym tej samej materii (Dz.U. 1996 nr 45 poz. 204).

Ustawa z dnia 22 grudnia 1995 r. o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz.U. 1996 nr 6 poz. 42 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA