reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Opłata za ogłoszenie w MSiG 2014

Opłata za ogłoszenie w MSiG 2014

Na mocy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 maja 2014 r. w sprawie wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego obniżona została opłata za ogłoszenie w MSiG wpisów do KRS. Opłata za ogłoszenie w MSiG w 2014 roku została obniżona z 250 do 100 zł.

Opłata za ogłoszenie wpisu do KRS

Dotychczasowa wysokość opłat za ogłaszanie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wynikała z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 kwietnia 1996 r. w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia, dotyczącym tej samej materii (Dz.U. 1996 nr 45 poz. 204).

Opłata za ogłoszenie w Monitorze pierwszego wpisu do KRS wynosiła 100 zł. Natomiast ogłoszenie każdego kolejnego wpisu wiązało się z kosztem rzędu 250 zł.

Zadaj pytanie na Forum

Opłata za ogłoszenie w 2014 r.

Wskazane wyżej rozporządzenie zostało uchylone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 maja 2014 r. w sprawie wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 649). Obniżyło ono opłatę za ogłoszenie w Monitorze każdego kolejnego wpisu do KRS.

Od 30 maja 2014 roku opłata za ogłoszenie każdego kolejnego wpisu wynosi 100 zł. Jest więc ponad dwukrotnie niższa niż dotychczas.

Resort Sprawiedliwości określił rzeczywiste koszty związane z ogłaszaniem wpisów w MSiG. Niezależnie od tego, czy jest to pierwszy, czy kolejny wpis do KRS koszty ponoszone są w podobnej wysokości. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa średni koszt ogłoszenia wpisu to 92,72 zł. W związku z powyższym wnioskodawcy nie należy obciążać dodatkowymi, nie rzeczywistymi kosztami.

Zobacz również: Formularze KRS

Ogłoszenie wpisu w MSiG

Informacja o wpisach w KRS podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Publikator ten ma charakter ogólnopolskiego dziennika urzędowego. Wpisy zamieszczane są w Monitorze z urzędu. Jest to zadaniem Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Ogłoszenie wpisu podlega opłacie, której dokonać należy z góry. Ogłoszenie wpisu nie wymaga żadnego dodatkowego wniosku.

Wolne od opłat są jedynie głoszenia wpisów w rejestrze przedsiębiorców, których dokonuje sąd rejestrowy z urzędu. 

Obecnie, z związku z dużą ilością dokonywanych wpisów oraz z postępującą informatyzacją MSiG wydawany jest w formie elektronicznej. Z treścią ogłoszeń można więc się zapoznać na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Obniżenie opłaty za ogłoszenie wpisu do KRS - cel

Zmiany powyższe dotyczą głównie przedsiębiorców i podmiotów podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Obniżenie opłat ma na celu zarówno zachęcanie do podejmowania działalności podlegającej ujawnieniu w KRS jak i do jej prowadzenia (kontynuowania). Biorąc pod uwagę dłuższy horyzont czasowy zmiany powinny w pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność gospodarki w Polsce.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata za ogłoszenie w MSiG 2014/ Fot. Fotolia
Opłata za ogłoszenie w MSiG 2014/ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama