REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarzuty i sprzeciw- jako środki zaskarżenia

REKLAMA

REKLAMA

W zależności od tego w jakim postępowaniu, upominawczym czy nakazowym, został wydany nakaz zapłaty, zróżnicowane są także środki jego zaskarżenia.

Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym

REKLAMA

W sytuacji gdy nakaz zapłaty został wydany przeciwko dłużnikowi w postępowaniu nakazowym można wnieść w stosunku do niego zarzuty. Zarzuty należy wnieść w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty.

Kiedy sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym

Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:

  • dokumentem urzędowym,
  • zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
  • wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
  • zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Bez umieszczenia w pozwie wniosku o rozpatrzenie sprawy w postępowaniu nakazowym i o wydanie nakazu zapłaty sprawa wniesiona do sądu będzie rozpatrywana w takim rodzaju postępowania, jaki jest dla niej właściwy, tzn. w postępowaniu zwykłym lub odrębnym ewentualnie upominawczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwość sądu

Pismo zawierające zarzuty wnoszone jest do sądu, który wydał nakaz zapłaty.

Wymagania formalne

W piśmie należy wskazać, czy zaskarżany jest nakaz w całości lub w części, przedstawiane są także zarzuty oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Należy pamiętać ,iż jeżeli pozew powód wniósł na urzędowym formularzu to zarzuty muszą być wniesione również na urzędowym formularzu.

Opłata sądowa

Opłata którą należy zapłacić od tego pisma procesowego wynosi trzy czwarte części opłaty stosunkowej, obliczonej od wartości przedmiotu sporu albo czwarta część opłaty stałej.

W sądzie

W przypadku gdy prawidłowo i w terminie zostały wniesione zarzuty przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie ich powodowi. Sąd odrzuca zarzuty, jeżeli nie może ich rozpatrywać z powodu upływu terminu do ich wniesienia, nieopłacenia zarzutów, niedopuszczalności zarzutów jako środka zaskarżenia, nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie braków pisma zawierającego zarzuty chociaż stron wnosząca była do tego wezwana. W odniesieniu do powyższej kwestii należy pamiętać że jeżeli będą zachodziły braki formalne w piśmie zawierającym zarzuty sąd wezwie stroną do ich uzupełnienia podając termin do dokonania powyższej czynności.

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi może być wydany także w postępowaniu upominawczym., przy czym należy przede wszystkim pamiętać, że od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym wnosi się sprzeciw a nie zarzuty jak to ma miejsce w postępowaniu nakazowym.

Kiedy sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi.

Właściwość sądu

Pismo zawierające sprzeciw wnoszone jest do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Natomiast gdy nakaz zapłaty został wydany przez referendarza sądowego wnoszony jest do sądu, przed którym wytoczono powództwo.

Termin

Sprzeciw wnosi się w terminie 2 tygodni od doręczenia pozwanemu nakazu zapłaty.

Wymogi formalne sprzeciwu

W piśmie powinno się wskazać, czy zaskarżany jest nakaz w całości czy w części, ponadto należy przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty muszą być zgłoszone przed wdaniem się w spór, oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu sprzeciw należy również wnieść z zachowaniem tej formy.

W razie gdy sprzeciw wniesiony został prawidłowo nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę.

Opłata sądowa

Sprzeciw nie podlega opłacie sądowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA